A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
E-commerce - wyzwanie dla logistyki
Autor: Kolińska Karolina, Cudziło Marta
Źródło: Gospodarka Materiałowa & Logistyka 2016 nr 3, s. 27-31
Rok wydania: 2016
Streszczenie:

Artykuł definiuje główne wyzwania w zakresie planowania i organizacji procesów logistycznych w sektorze handlu elektronicznego. Przedstawione zostały również najistotniejsze różnice pomiędzy logistyką e-commerce a logistyką w handlu tradycyjnym. W związku z koniecznością koncentracji szczególnej uwagi na kliencie w handlu elektronicznym zaproponowany został zestaw wskaźników umożliwiających monitorowanie i ocenę efektywności realizowanych procesów logistycznych. Zwrócono również uwagę na konieczność zastosowania zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla usprawnienia obsługi logistycznej.

Słowa kluczowe: handel elektroniczny,elektroniczna gospodarka,logistyka, procesy logistyczne
Economic and logistic conditions of the warehouse market in Poland
Autor: Fechner Ireneusz
Źródło: LogForum 2017 nr 1, s. 103-113
Rok wydania: 2017
Streszczenie:

W literaturze publikowane są dane dotyczące wielkości komercyjnej powierzchni magazynowej w Polsce, które są wykorzystywane do oceny atrakcyjności logistycznej poszczególnych województw. Oceny mają wpływ na decyzje organów samorządowych kształtujących politykę przestrzenną i klimat inwestycyjny oraz na decyzje inwestorów, a poprzez nie na rozwój gospodarczy regionów i lokalne rynki pracy. Jednak publikowane w różnych źródłach dane dotyczące wielkości komercyjnej powierzchni magazynowej w poszczególnych województwach w Polsce są zróżnicowane i nie pozwalają ocenić ich rzeczywistych wartości.
Celem pracy jest identyfikacja czynników ekonomicznych i infrastrukturalnych oraz ich wpływu na wielkość i dynamikę wzrostu komercyjnej powierzchni magazynowej w Polsce wraz z oceną rynku.
Metody: Analiza danych zastanych obejmująca przegląd dostępnych danych i informacji pozwalających na charakterystykę rynku komercyjnej powierzchni magazynowej w Polsce. Analizie zostały poddane raporty instytucji badawczych i agencji nieruchomości przemysłowych, materiały i informacje handlowe publikowanie przez właścicieli nieruchomości magazynowych, prasa branżowa oraz opinie analityków rynku. Ponadto zostało wykorzystane narzędzie analizy strategicznej w postaci analizy kluczowych czynników sukcesu determinujących funkcjonowanie rynku powierzchni magazynowych.
Wyniki: Na podstawie przeprowadzonych badań obliczono wielkość komercyjnej powierzchni magazynowej w Polsce i w poszczególnych województwach w badanym okresie, oraz kluczowe czynniki warunkujące jej rozwój. Wskazano najważniejsze rodzaje inwestorów i określono ich udziały w wielkości badanej powierzchni. Oceniono podaż i popyt, a dla poszczególnych województw dysponujących tego rodzaju powierzchnią magazynową podano wartości stawek czynszu oraz wskaźniki powierzchni niewynajętej. Wskazano także branże występujące w grupie najemców oraz rodzaje zawieranych umów najmu i ich udział w wielkości najmu ogółem. Autor wykorzystał również w niniejszym artykule część wyników badań własnych opublikowanych w raportach dotyczących stanu logistyki w Polsce.

Słowa kluczowe: infrastruktura logistyczna punktowa, rynek TSL, rynek powierzchni magazynowej
Efektywność rozwiązywania problemów kongestii drogowej
Autor: Pawlak Zbyszko
Źródło: LogForum 2012 nr 2, artykuł 6
Rok wydania: 2012
Streszczenie:

W artykule poddano analizie niektóre metody łagodzenia kongestii drogowej w obszarach zurbanizowanych. Metody instrumentalne, na przykład opłaty za parkowanie w centrach miast, nie przynoszą zwykle poprawy sytuacji. Bardziej skuteczne okazuje się wprowadzenie szybkiego i względnie komfortowego transportu publicznego, który byłby w stanie konkurować z przejazdami samochodami osobowymi.

Słowa kluczowe: przepływy ludności w miastach, drogowa kongestia miejska, instrumenty zarządzania miastem, cena anarchii
Efektywność systemu dystrybucji
Autor: Marzena Frankowska, Mariusz Jedliński
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
Miejsce wydania: Warszawa
ISBN: 978-83-208-1954-0
Opis fizyczny: 164 s.
Streszczenie:

Logistyka nabiera coraz większego znaczenia, co łatwo zauważyć, obserwując szybki rozwój globalnych sieci gospodarczych. W większości są to wielowymiarowe sieci dostaw. Nasilająca się konkurencja sprawia, że sieci te muszą być coraz efektywniejsze. Autorzy całościowo przedstawili procesy biznesowe, zachodzące w sferze dystrybucji fizycznej. Główna uwaga została skupiona na: istocie systemu dystrybucji przedsiębiorstwa, systemie dystrybucji w ujęciu marketingowo-logistycznym, metodyce oceny efektywności dystrybucji i kryteriach takiej oceny oraz charakterystyce narzędzi oceny efektywności systemu dystrybucji.

Słowa kluczowe: system dystrybucji, efektywność
Eksploatacja urządzeń elektronicznych stosowanych w systemach telematyki transportu z uwzględnieniem zakłóceń elektromagnetycznych
Autor: Chmiel Jerzy, Rosiński Adam, Paś Jacek
Źródło: Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej. Transport 2017, z. 118, s. 39-47
Rok wydania: 2017
Streszczenie:

W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z oddziaływaniem zakłóceń elektromagnetycznych na urządzenia elektroniczne stosowane w systemach telematyki transportu. Są one eksploatowane w różnych warunkach otaczającego ich środowiska elektromagnetycznego. Występujące na rozległym obszarze transportowym zaburzenia elektromagnetyczne zamierzone lub niezamierzone (stacjonarne lub ruchome) mogą być przyczyną zakłócenia ich funkcjonowania. Dlatego też tak istotne jest przeprowadzenie analizy niezawodnościowo-eksploatacyjnej urządzeń elektronicznych stosowanych w systemach telematyki transportu z uwzględnieniem zakłóceń elektromagnetycznych. Takie podejście zaprezentowano w niniejszym artykule.

Słowa kluczowe: telematyka, transport
Elektroniczna Platform Logistyczna - internetowe środowisko pracy logistyka
Autor: Śliwczyński Bogusław
Źródło: Logistyka 2010 nr 2, s. 20-23
Rok wydania: 2010
Streszczenie:

Autor artykułu prezentuje Elektroniczną Platformę Logistyczną opracowaną przez pracowników Instytutu Logistyki i Magazynowania w celu ułatwienia pracy logistyków w przedsiębiorstwach. 

Słowa kluczowe: Elektroniczna Platforma Logistyczna, EPL, platformy logistyczne, platformy elektroniczne
Elektroniczna recepta - uwarunkowania prawne, korzyści i aspekty transgraniczne (cz. 2)
Autor: Gawrońska-Błaszczyk Anna, Łuczak-Noworolnik Lucyna
Źródło: Logistyka 2016 nr 1, s. 34-35
Rok wydania: 2016
Streszczenie:

W artykule dokonano analizy uwarunkowań prawnych, korzyści oraz transgranicznego aspektu elektronicznej recepty. Przede wszystkim zaprezentowane zostały podstawowe założenia tworzonego w Polsce rozwiązania oraz przewidywane scenariusze jego realizacji. Ponadto przedstawiono korzyści z punktu widzenia lekarza, jak i pacjenta. Szczególną uwagę zwrócono również na unikalną identyfikację produktów leczniczych, w tym w kontekście standardów identyfikacyjnych obowiązujących w Polsce, tj. standardów GS1.

Słowa kluczowe: dokumenty elektroniczne, e-zdrowie, AI, automatyczna identyfikacja, GS1, standardy GS1
Elektroniczna recepta - uwarunkowania prawne, korzyści i aspekty transgraniczne (cz.1)
Autor: Gawrońska-Błaszczyk Anna, Łuczak-Noworolnik Lucyna
Źródło: Logistyka 2015 nr 6, s. 32-34
Rok wydania: 2015
Streszczenie:

Mając na uwadze prowadzone prace legislacyjne, których głównym założeniem jest stworzenie dostępu do e-zdrowia, już niedługo możliwe będzie w Polsce wystawianie recept w postaci elektronicznej. Wdrożenie elektronicznej recepty odbywa się w ramach realizacji projektu P1, czyli Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Projekt P1 jest przedsięwzięciem, za które odpowiedzialne jest Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.

Słowa kluczowe: e-zdrowie, prawo, AI, automatyczna identyfikacja
« Początek Poprzednia 1 2 3 Następna Koniec »
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.