A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Kolejowy transport towarowy - zmierzch czy początek nowej ery
Autor: Zielaskiewicz Henryk, Nowak Iwo
Źródło: Logistyka 2013 nr 4, s. 19-21
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Artykuł poświęcony transportowi kolejowemu i jego sytuacji w porównaniu do innych gałęzi transportu.

Słowa kluczowe: transport, transport kolejowy, logistyka, ekologistyka
Kompletacja jednostopniowa a dwustopniowa - wydajność kompletacji a aspekty organizacyjne
Autor: Zając Jacek
Źródło: Logistyka 2014 nr 2, s. 44-50
Rok wydania: 2014
Streszczenie:

W artykule przedstawiono założenia organizacyjne kompletacji jednostopniowej i dwustopniowej mającej wpływ na wydajność. Autor w artykule przedstawił opracowane modele kompletacji, które są częściami składowymi aplikacji KMA stosowanej w ILiM. Zaprezentowano wyniki przeprowadzonych badań symulacyjnych procesu kompletacji jedno i dwustopniowej dla zmiennych parametrów kompletacji: liczby dokumentów oraz pozycji na dokumentach.

Słowa kluczowe: kompletacja, magazynowanie, badania symulacyjne
Kompletacja jednostopniowa i dwuwymiarowa - wydajność kompletacji a aspekty organizacyjne
Autor: Zając Jacek
Źródło: Logistyka 2015 nr 6, s. 27-31
Rok wydania: 2015
Streszczenie:

W artykule przedstawiono założenia organizacyjne kompletacji jednostopniowej i dwuwymiarowej mające wpływ na wydajność. Autor w artykule przedstawił opracowane modele kompletacji, które są częściami składowymi aplikacji KMA wykorzystywanej w ILiM przy realizacji prac doradczych. Zaprezentowano wyniki przeprowadzonych badań symulacyjnych procesu kompletacji jednostopniowej i dwuwymiarowej dla zmiennych parametrów kompletacji: liczby dokumentów oraz pozycji na dokumentach.

Słowa kluczowe: procesy logistyczne, kompletacja, badania symulacyjne,
Koncepcja Lean Logistics - analiza stanu istniejącego
Autor: Kasperek Marek
Źródło: Gospodarka Materiałowa i Logistyka 2013 nr 5, s. 2-10
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Zarówno nowoczesna logistyka jak i filozofia Lean Management oraz Kazein mają wspólne korzenie – Toyota Production System.  Pomimo jednak wspólnych korzeni ich ewolucja w ciągu ostatnich 60. lat przebiegała nieco innymi drogami. Logistyka skupiła się przede wszystkim na otoczeniu przedsiębiorstwa, Lean Management i Kazien na optymalizacji przepływów w jego wnętrzu. Przedstawione w artykule badania mają na celu diagnozę wykorzystania narzędzi Lean Management i Kazien w Polskich przedsiębiorstwach oraz odpowiedź na pytanie czy wykorzystanie powyższych narzędzi poprawiłyby funkcjonowanie logistyki w przedsiębiorstwie.

Słowa kluczowe: Lean Logistics, Lean management w logistyce
Koncepcja Pomorskiego Centrum Logistycznego jako czynnik rozwoju przeładunków kontenerowych w DCT Gdańsk
Autor: Rydzkowski Włodzimierz, Matusiewicz Maria
Źródło: Transport intermodalny w Polsce uwarunkowania i perspektywy rozwoju. Zeszyty Naukowe US. Problemy transportu i logistyki 2013 nr 22
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

W 2010 roku wydłużono światowy serwis statków oceanicznych Maersk, dzięki czemu największe kontenerowce świata płynące z Dalekiego Wschodu zawijają bezpośrednio do Gdańska. Wydarzenie to zreorganizowało łańcuch dystrybucyjny kontenerów importowanych z Azji do różnych destynacji w Regionie Morza Bałtyckiego. Spedytorzy mogą wybierać między portami w Rotterdamie, Hamburgu, Bremerhaven i Gdańsku. Kolejne posunięcie mające zwiększyć atrakcyjność logistyczną Pomorza to rozpoczęcie budowy Pomorskiego Centrum Logistycznego na zapleczu DCT. Artykuł omawia te zmiany i ich skutki dla gospodarki Polski. 

Słowa kluczowe: DCT, PCL, Deepwater Container Terminal Gdansk, Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Gdańsku, Pomorskie Centrum Logistyczne, rewolucja na Bałtyku, basen Morza Bałtyckiego, region Morza Bałtyckiego, polskie porty, port Gdańsk, Maersk, największe kontenerowce świata, przeładunki
Koncepcje wyszczuplonego i elastycznego łańcucha dostaw w aspekcie zarządzania ryzykiem
Autor: Konecka Sylwia
Źródło: LogForum 2010, nr 4, artykuł 3
Rok wydania: 2010
Streszczenie:

Popularnymi i dość obszernie opisywanymi w literaturze koncepcjami zarządzania łańcuchem dostaw są koncepcje wyszczuplonego (lean) i elastycznego (agile) zarządzania łańcuchem dostaw, a także ich formy hybrydowe (leagile). Nie ma jednak spójności w rozróżnieniu ich od instrumentów i narzędzi, między innymi takich jak: outsourcing, single sourcing, quick response, reguły standaryzacji i opóźniania (postponement). Koncepcje te są opisywane w pozytywnym świetle, jako narzędzia wspomagające osiąganie przewagi konkurencyjnej łańcuchów dostaw. Od niedawna wprowadzono pojęcie SCRM (Supply Chain Risk Management) - zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, podkreślając przy tym duże znaczenie zarządzania ryzkiem dla łańcuchów dostaw - również ze względu na możliwość osiągania przez łańcuchy, w których zidentyfikowano, oszacowano, zarządzano i kontrolowano ryzyko przewagi konkurencyjnej. Warto więc zastanowić się co łączy wymienione koncepcje i czy występują między nimi zależności (tu odniesiono się do pewnych wyników badań własnych). Znaczna część opracowań dotyczy identyfikowania ryzyk związanych z wyżej wymienionymi instrumentami zarządzania łańcuchem dostaw. Natomiast koncepcje lean i agile management często rozpatruje się ze względu na podstawowe determinanty funkcjonowania łańcuchów dostaw, takie jak natura popytu, charakter produktu, całkowity czas uzupełniania. Zdaniem autorki wskazane koncepcje można również rozpatrywać w aspekcie możliwości radzenia sobie z ryzykiem przez łańcuch dostaw.

Słowa kluczowe: ryzyko, zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw, szczupły łańcuch dostaw, elastyczny łańcuch dostaw
Konfigurowanie łańcucha dostaw
Autor: Kawa Arkadiusz
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Miejsce wydania: Poznań
ISBN: 978-83-7417-530-2
Opis fizyczny: 146 s.
Streszczenie:

Monografia jest kompleksowym i nowatorskim rozwiązaniem istotnego problemu naukowego. Są różne rodzaje łańcuchów dostaw. Można też stosować różne metody i koncepcje konfigurowania łańcuchów dostaw. Korzystne jest zastosowanie technologii informacyjnych w konfigurowaniu łańcuchów dostaw. Zawartość merytoryczna publikacji służy upowszechnianiu wiedzy i umiejętności dotyczących zastosowania informatyki do zarządzania łańcuchami dostaw. Najważniejszymi walorami książki są: głębokie osadzenie problemu badawczego w zagranicznej i krajowej literaturze przedmiotu; usystematyzowanie wiedzy na temat metodyki konfigurowania łańcuchów dostaw; wskazanie na zastosowania nowoczesnych technologii informacyjnych w konfigurowaniu łańcucha dostaw ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia technologii agentowych.

Słowa kluczowe: łańcuchy dostaw, konfigurowanie łańcuchów dostaw
Konwergencja a logistyka. Przykłady z przemysłu motoryzacyjnego
Autor: Woźniak Henryk
Źródło: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego. Ekonomika Transportu i Logistyka "Modelowanie Procesów i Systemów Logistycznych" 2013, cz. 12, nr 46, s. [183]-193
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Publikacja dotyczy konwergencji w przemyśle motoryzacyjnym. Opisane zjawisko konwergencji polega na jednoczesnym rozwoju branży informatycznej, komunikacyjnej oraz motoryzacyjnej, wynikiem czego powstają nowe, zmodyfikowane łańcuchy tworzenia wartości. W przemyśle motoryzacyjnym konwergencja przejawia się w występowaniu trzech form: pionowej, poziomej i funkcjonalnej. Wiąże się to z koniecznością dostosowania logistyki.

Słowa kluczowe: konwergencja, przemysł motoryzacyjny, logistyka
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.