A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Pomiar efektywności procesów logistycznych w humanitarnych łańcuchach dostaw
Autor: Frankowska Marzena, Nerć-Pełka Alicja, Rzeczycki Andrzej
Źródło: Zarządzanie logistyczne w sytuacjach kryzysowych: Historia-Teraźniejszość-Przyszłość pod red. M. Cupryjak, J. Pilżys, s. 339-355
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Zapol Dmochowski, Sobczyk
Miejsce wydania: Szczecin
ISBN: 978-83-7518-609-3
Streszczenie:

Publikacja poświęcona pomiarom efektywności procesów logistycznych w humanitarnych łańcuchach dostaw.

Słowa kluczowe: procesy logistyczne, efektywność, łańcuchy dostaw
Pomorskie Centrum Logistyczne - nowatorska koncepcja dystrybucji
Autor: Matusiewicz Maria, Foltyński Marcin
Źródło: Logistyka 2012 nr 4, s. 29-31
Rok wydania: 2012
Streszczenie:

Artykuł dotyczy nowatorskiej koncepcji dystrybucji w Pomorskim Centrum Logistycznym. Realizacja tego projektu wpłynie znacznie na rozwój terminalu w Gdańsku oraz umocni jego konkurencyjną pozycję wobec największych portów w regionie Morza Bałtyckiego.

Słowa kluczowe: Pomorskie Centrum Logistyczne, projekty, dystrybucja, terminale, transport intermodalny, przeładunek
Poprawa integracji multimodalnych platform, usług transportu kolejowego i żeglugi śródlądowej w Europie Centralnej
Autor: Dorna Anna
Źródło: Logistyka 2013 nr 1, s. 60-61
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Artykuł dotyczy projektu EMPIRIC (ang. Enhancing Multimodal Platforms, Inland wciterways and Railways services Integration in Central Europe). Celem tego rojektu jest dostarczenie operatorom transportu oraz dostawcom usług logistycznych instrumentów oraz warunków ramowych w celu wsparcia procesu uruchamiania i udoskonalania multimodalnych połączeń integrujących porty Północnego Adriatyku z terytorium Europy Centralnej.

Słowa kluczowe: projekty EU, transport, usługi logistyczne, transport multimodalny
Poradnik przechowywania substancji niebezpiecznych zgodnie z wytycznymi unijnymi REACH i CLP
Autor: Kizyn Michał
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Instytut Logistyki i Magazynowania
Miejsce wydania: Poznań
ISBN: 978-83-87344-79-5
Opis fizyczny: 432 s.
Streszczenie:

Książka zawiera bardzo obszerny i szczegółowy opis problemów związanych z klasyfikacją, oznakowaniem, pakowaniem, transportem i magazynowaniem substancji i/lub mieszanin stwarzających zagrożenie (niebezpiecznych). Autor podjął się trudnego zadania skonsolidowania przepisów WE z przepisami krajowymi i dostarczenia pracownikom magazynów skondensowanej wiedzy na temat przechowywania i obchodzenia się z substancjami i mieszaninami chemicznymi. Ważne jest zwrócenie uwagi na nową rolę pracowników magazynów, którzy zgodnie z rozporządzeniem REACH stają się aktywnymi uczestnikami w łańcuchach dostaw substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie (niebezpiecznych) jako dystrybutorzy lub dalsi użytkownicy.

Słowa kluczowe: substancje niebezpieczne, przechowywanie, magazynowanie, poradnik,REACH, CLP, regulacje UE, Unia Europejska, łańcuchy dostaw, bezpieczeństwo, przepisy
Porównanie zachowań prospołecznych operatorów logistycznych I / II
Autor: Dagmara Jarosz-Lewandowska
Źródło: Logistyka 2015 nr 4/5
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: ILiM
Miejsce wydania: Poznań
ISBN: 1231-5478
Opis fizyczny: (liczba stron) 5 i 5
Streszczenie:

Problematyka społecznej odpowiedzialności biznesu jest od wielu lat przedmiotem dyskusji teoretyków i praktyków. Oba środowiska zgadzają się co do istoty CSR jednak z różnym natężeniem akcentują poszczególne obszary działań firm i ich istotność. W różny również sposób dochodzi do implementacji tej filozofii w rzeczywistości gospodarczej, a jej zakres jest niejednorodny. W związku z tym istotnym wydaje się być porównanie standardów  stosowanych w organizacjach : praktyk i sposobów prowadzących w efekcie do realizacji filozofii CSR.
W artykule zidentyfikowane zostały działania w obszarze CSR wdrożone wśród dwóch usługodawców logistycznych. Celem niniejszej publikacji jest wskazanie tendencji
w obszarze zachowań prospołecznych (podobieństw i różnic) wśród operatorów logistycznych. Podstawą analizy stały się zapisy normy ISO 26000. Analiza dokonana została w oparciu o obserwacje celowo wybranych organizacji: Firmę Raben i Schenker. Podmioty te nie tylko świadczą usługi o podobnym charakterze, działają na podobnym obszarze
i w podobnym zakresie, lecz również jako globalni operatorzy logistyczni  realizują  w swych organizacjach politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.

Słowa kluczowe: zachowania prospołeczne, społeczna odpowiedzialność biznesu, ISO 26000, DB Schenker, Grupa Raben
Poziom dostępności zapasu – uzupełniający wskaźnik poziomu obsługi w zarządzaniu zapasami
Autor: Krzyżaniak Stanisław
Źródło: Logistyka 2012 nr 6, s. 29-33
Rok wydania: 2012
Streszczenie:

Wskaźnik POP określający prawdopodobieństwo obsłużenia popytu w cyklu uzupełnienia zapasu, nie pozwala odpowiedzieć na pytanie: „co ile tygodni, dni?”, albo: „ile razy w roku?” wystąpi brak w zapasie. Jego wartość odpowiada bezpośrednio na pytanie: „co ile cykli zdarzy się brak?”. Omówiony w artykule wskaźnik PD (poziom do stępności zapasu) pozwala na odniesienie się przy określeniu prawdopodobieństwa dostępności do określonych jednostek czasu, a nie tylko okresów objętych cyklami dostaw. Jest to ważne z punktu widzenia sterowania zapasami poszczególnych pozycji asortymentowych, szczególnie w przypadku rozwiązywania problemów ich jednoczenej dostępności w dowolnej jednostce czasu. Z przedstawionych rozważań i wzorów widać jednak, że o poziomie tak zdefiniowanego poziomu decyduje nie tylko parametr POP, (determinujący bezpośrednio poziom zapasu za bezpieczającego, a pośrednio sterujący odnawianiem zapasu), ale także liczba (częstotliwość) dostaw, która wynika przecież wprost z przyjętej wielkości dostawy. Oznacza to, że optymalizacja zapasu gwarantującego wymagany poziom dostępności PD (zgodnie z przyjętą w artykule definicją), będzie wymagała jednoczesnego uwzględnienia wielkości dostaw, jak i wskaźnika POP.

Słowa kluczowe: zapasy, popyt, wskaźniki, POP
Pozycja oraz działalność usługodawców logistycznych 3PL w łańcuchach dostaw. Raport z badań
Autor: Krzysztof Niestrój
Źródło: red. M. Chaberek, L. Reszka, Modelowanie procesów i systemów logistycznych część XIII, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego Ekonomika Transportu i Logistyka nr 51, 2014
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Miejsce wydania: Gdańsk
ISBN: 0208-4821
Opis fizyczny: 331-348 (18 stron)
Streszczenie:

Supply chain models (including SCOR) presented in literature do not comprise the 3th and 4th Party Logistics. Consequently, they are treated as passive units, without significant influence on how materials and information flow throughout the chain. Other sources, especially devoted to logistics services, present the role of 3PLs and 4PLs inversely, as flows managing participants. The aim of survey research was to recognise the real 3PLs and 4PLs position in supply chains.

Słowa kluczowe: usługodawcy logistyczni, pozycja i relacje w łańcuchu dostaw
Prawdziwe koszty transportu w świetle zrównoważonego rozwoju
Autor: Kirchner Małgorzata, Burian Waldemar
Źródło: Logistyka 2013 nr 1, s. 53
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Artykuł dotyczy międzynarodowego projektu ECOTALE, europejskiego którego Polska jest jednym z partnerów, reprezentowanych przez Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Urząd Miasta Poznania. Celem projektu jest wykorzystanie doświadczeń europejskich, dotyczących estymacji kosztów środowiskowych i społecznych przy planowaniu i wdrażaniu projektów internalizacji kosztów transportu.

Słowa kluczowe: transport, koszty, koszty transportu, zrównoważony rozwój, projekty EU, ekologia, ekologistyka
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.