Logo
Wydrukuj tę stronę

Dystrybutor inwestuje w logistykę

Spółka Pronox Technology uruchomiła na przełomie lipca i sierpnia 2005 r. centrum logistyczne w Katowicach. W terminalu zastosowano jedno z najnowocześniejszych rozwiązań zdalnego zarządzania pracą magazynierów. Wartość inwestycji szacuje się na 15 mln zł.

– Zdecydowaliśmy się na budowę własnego centrum logistycznego, aby móc w jeszcze większym stopniu sprostać rosnącym oczekiwaniom i wymaganiom naszych kontrahentów. Korzyścią wynikającą z uruchomienia nowoczesnego, w pełni skomputeryzowanego terminalu, którą z pewnością docenią wszyscy dotychczasowi i potencjalni klienci Pronox Technology SA, jest znacznie szybsza obsługa przy jednoczesnym wykluczeniu - mogących towarzyszyć takiej dynamizacji procesu - ewentualnych pomyłek przy wydawaniu towaru. Ponadto inwestycja ta pozwoli Spółce na uzyskanie nowych, dodatkowych możliwości rozwoju. W długofalowych strategiach przewidujemy bowiem m.in. szersze wykorzystanie naszego potencjału logistycznego - mówi Dariusz Smagorowicz, wiceprezes Pronox Technology SA.

Praca w terminalu jest sterowana za pośrednictwem systemu informatycznego, opartego na bazie danych Oracle i oprogramowaniu firmy Digitland. Moduł zarządzania magazynem wysokiego składowania jest rozwiązaniem autorskim Pronox Technology SA oraz Digitland. W systemie zarządzania wykorzystano rozwiązania oparte na technologii bezprzewodowej. Cała powierzchnia magazynu została objęta zasięgiem sieci radiowej, co pozwala na pracę online. Pracownicy posługują się urządzeniami przenośnymi – nowoczesnymi terminalami radiowymi renomowanej firmy SYMBOL. Terminale MC9060, wyposażone w kolorowy wyświetlacz, sieć bezprzewodową oraz czytnik laserowy, zapewniają perfekcyjną komunikację pomiędzy magazynierem a centralą.


Składowanie i identyfikacja towarów zostały oparte na technologii kodów kreskowych. System identyfikuje pracowników, narzędzia obsługujące procesy logistyczne, towar, miejsca przechowywania oraz miejsca pośredniego składowania towaru, poczynając od momentu przyjęcia ładunku na rampę. Wszystkie przemieszczenie oraz osoby uczestniczące w procesie składowania są rejestrowane. Podczas dostawy towar jest rozdzielany na odpowiednie pakiety umożliwiające optymalne składowanie. Następnie automatycznie wygenerowane zostają dyspozycje właściwego umieszczenia towaru, które przekazywane są magazynierom odpowiedzialnym za transport w obiekcie. Ewidencjonowaniu podlega czas podjęcia oraz czas złożenia dyspozycji. Towar, po zakończeniu procesu magazynowania, zostaje automatycznie udostępniony do sprzedaży. Polecenia przemieszczeń towaru są również generowane w pełni automatycznie. Rejestracja odbywa się w dwóch etapach: przyjęcia transportu do Centrum Logistycznego oraz przy wydaniu towaru z terminalu. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo oraz dokładną ewidencję przepływu towarów przez magazyn.

Powierzchnia terminalu liczy 8 000 mkw. Zastosowanie regałów wysokiego składowania pozwala na przyjęcie towaru o łącznej kubaturze 63 900 m sześciennych, co pozwala na jednoczesne składowanie 6500 europalet. W centrum zainstalowano 11 bram automatycznych, 8 ramp hydraulicznych oraz nowoczesny system przeciwpożarowy i system bezpieczeństwa umożliwiający bezpośrednią transmisję sygnałów alarmowych do straży pożarnej i stacji monitorowania.

Śląska firma Pronox Technology wybiera się w przyszłym roku na Giełdę Papierów Wartościowych. W marcu Spółka przeprowadziła niepubliczną emisję akcji. Kupiło je 120 nowych akcjonariuszy. Za uzyskane 15 mln zł dystrybutor zamierza m.in. promować własne marki: Procomp, MyColor, Ink–Mate oraz Easy Touch.

Pronox Technology SA została założona w listopadzie 1997 roku, a w lutym 1998 roku rozpoczęła działalność w zakresie lokalnej redystrybucji podzespołów komputerowych. Na przestrzeni kilku lat Pronox Technology SA stała się jednym z głównych dystrybutorów w branży IT. W ub. r. przychody spółki ze sprzedaży wyniosły ponad 387 mln zł (o 19 mln zł więcej niż w 2003 r.). Zysk netto powiększył się o 11 proc. do 5 mln zł. Obecnie Pronox Technology jest jednym z największych importerów komponentów komputerowych z Tajwanu, Chin, Hong-Kongu.

© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny