Logo
Wydrukuj tę stronę

Dzień Burgera, czyli jak przebiega proces logistyki żywności na przykładzie QSL Polska i Bobby Burger

28 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Burgera - dania, które cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Pierwszego burgera przyrządzono już w 1838 roku, w jednej z amerykańskich restauracji. Jaką drogę przebywają poszczególne składniki burgera, zanim trafi on na talerz konsumenta? Firma logistyczna Quick Service Logistics Polska oraz sieć restauracji Bobby Burger, na przykładzie swojego najpopularniejszego burgera, postanowiły  pokazać ten proces - od skompletowania poszczególnych produktów, poprzez ich transport, aż do momentu podania gotowego dania.

    Logistyka żywności opiera się na kilku zasadach, których należy przestrzegać: wysoka jakość i świeżość produktów, przestrzeganie procedur bezpieczeństwa, szybkie usługi magazynowania i transportu. To dzięki nim klienci obsługiwani przez operatora logistycznego mogą skupić się na swoich kluczowych celach i działaniach biznesowych. Jak wygląda zatem model współpracy pomiędzy QSL a Bobby Burger? Zobaczmy na przykładzie najpopularniejszego dania sieci czyli burgera Cheese Bacon.

    Od producentów do magazynów
Każda restauracja wchodząca w skład sieci 35 lokali Bobby Burger składa zamówienia na potrzebne jej produkty według swojego zapotrzebowania, korzystając ze wsparcia operatora logistycznego - firmy QSL Polska, który kupuje, magazynuje i rozwozi produkty po całej Polsce. Droga rozpoczyna się skompletowaniem zamówienia dla restauracji, czyli odbiorem składników wchodzących w skład burgera, od poszczególnych producentów. Następnie wszystkie składniki magazynowane są przez ściśle określony czas i w odpowiednich temperaturach ustalonych przez producentów w dwóch centrach logistycznych QSL Polska, mieszczących się w Błoniu oraz Sosnowcu, a także jednym z centrów przeładunkowych firmy znajdującym się we Wrocławiu.

   Z magazynów do restauracji
Następnie, trzy razy w tygodniu, produkty przewożone są do poszczególnych restauracji na terenie całej Polski. Całe zamówienie dostarczane jest w jednej dostawie, co pozwala zmniejszyć koszty nie tylko po stronie klienta, ale także logistyka. W skład floty QSL, która dowozi towar do lokali Bobby Burger wchodzą zarówno małe, miejskie samochody dostawcze, jak i wielkie, 33-paletowe, przystosowane do przewozu typu multi-temperature (czyli w  komorach z różną temperaturą - „pokojową” oraz poniżej zera). Temperatury są kontrolowane, poprzez system elektroniczny, przez kierowcę i dyspozytora, co zapewnia bezpieczeństwo i świeżość transportowanych produktów.

   Przygotowanie i podanie
Po dostarczeniu zamówienia, którego przyjęcie w restauracji trwa maksymalnie do 45 minut, produkty przechowywane są w warunkach zgodnych ze standardami HACCP, kontrolowanych przez pracowników restauracji Bobby Burger dwa razy dziennie. Po zamówieniu przez nas burgera załoga restauracji przygotuje go dla nas na miejscu - sosy tworzone są codziennie ze świeżych składników, warzywa są krojone, burger smażony a bułka przyrumieniana zaraz przed podaniem.

- Wszystkie składniki naszych burgerów pochodzą wyłącznie od polskich producentów. Burgery BB łączą w sobie dobrej jakości polskie mięso, warzywa pochodzące od lokalnych producentów, pieczywo z polskich piekarni, a także sosy przygotowywane codziennie na miejscu. Wszystkie te składniki dostarczane są przynajmniej trzy razy w tygodniu do wszystkich restauracji BB - komentuje Bogumił Jankiewicz, współwłaściciel sieci Bobby Burger.

- Ważna jest dobra współpraca i zaufanie między partnerami biznesowymi. Wówczas, przy zachowaniu wszelkich procedur i standardów, szybkość i wydajność usług rośnie. Zazwyczaj nasi klienci osobiście negocjują warunki zakupu produktów strategicznych - to gwarantuje transparentność cen i kosztów. Następnie my  przejmujemy cały proces zarządzania łańcuchem dostaw według przygotowanych wcześniej procedur, bazując na wiedzy i doświadczeniu ze wszystkich rynków, na których działamy - mówi Agnieszka Sałek, dyrektor handlowy w QSL Polska.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 25 maj 2017 09:24
© 2020 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania