Logo
Wydrukuj tę stronę

PEKAES na szlaku inwestycji

Operator logistyczny PEKAES coraz intensywniej działa na Jedwabnym i Bursztynowym Szlaku. W ubiegłym roku spółka obsłużyła kilkaset pociągów wiozących towary z portów znad Bałtyku. Aż dwukrotnie zwiększyła się ilość towarów przewożonych tą drogą do terminalu w Łodzi. Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez kolejnych inwestycji, które już teraz zapowiada Grupa PEKAES.

    Od czasu przejęcia spółki SPEDCONT w 2013 roku Grupa PEKAES nieustannie inwestuje w rozwój przewozów towarów z Chin oraz z nadbałtyckich portów zlokalizowanych w Gdyni i Gdańsku. Dzięki rozbudowie terminalu przeładunkowego w Łodzi obecnie spółka może składować nawet 3 500 kontenerów czterdziestostopowych, czyli o 25 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Do końca kwietnia planowane jest zakończenie rozbudowy 13-hektarowego terminalu. To pozwoli zwiększyć transport i przeładunek towarów transportowanych z Chin oraz portów.

- W ubiegłym roku obroty terminalu SPEDCONT w Łodzi wzrosły o ponad 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W tym roku spodziewamy się dalszego wzrostu przeładunków - ilość towarów z portów może się zwiększyć nawet o jedną trzecią, natomiast w przypadku transportów z Chin prognozujemy co najmniej 20-procentowy wzrost. Tak dynamiczny rozwój wymaga nieustannych inwestycji, dlatego rozbudowa łódzkiego terminalu ma dla nas znaczenie strategiczne - mówi Marcin Dobruchowski, prezes zarządu SPEDCONT.

   W tym roku spółka zakupiła kolejne naczepy kontenerowe, co powiększy ich flotę do prawie 150 sztuk. Zaplanowano także montaż i uruchomienie w terminalu kolejnej suwnicy, a także wyposażenie obiektu w nowe wózki do przeładunku kontenerów. Inwestycje obejmują także technologię. Obecnie wprowadzane są nowoczesne systemy informatyczne do zarządzania spedycją i placem składowym, co powinno znacznie poprawić efektywność i usprawnić przeładunek.

- Rozbudowa terminalu przeładunkowego w Łodzi to nasza odpowiedź na dynamiczny rozwój przewozów towarów na Bursztynowym i Jedwabnym Szlaku. Usługi intermodalne realizowane przez wchodzącą w skład Grupy PEKAES spółkę SPEDCONT cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Obecnie w ciągu tygodnia oferujemy łącznie 10 połączeń z oraz do portów w Gdyni i Gdańsku. W najbliższym kwartale planujemy zwiększyć liczbę połączeń do 12, ponieważ takie jest zapotrzebowanie ze strony naszych klientów. Można powiedzieć, że inwestowanie jest z jednej strony odpowiedzią na oczekiwania rynku, z drugiej zaś - motorem napędowym naszego rozwoju - przyznaje Maciej Bachman, prezes zarządu Grupy PEKAES.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 kwiecień 2018 10:27
© 2019 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania