Logo
Wydrukuj tę stronę

Port Gdynia robi duży krok na drodze do bezpieczeństwa

Port Gdynia robi duży krok na drodze do bezpieczeństwa Fot. Zarząd Morskiego Portu Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA podpisał list intencyjny z firmą Pelixar SA, z Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Wspólny projekt będzie obejmował pilotażowe wdrożenie Lotniczego Systemu Monitoringu spersonalizowanego na potrzeby Portu Gdynia.

Dron, który będzie wykorzystywać na swoim terenie Port Gdynia, ma monitorować środowisko i bezpieczeństwo oraz wspierać Portową Straż Pożarną podczas akcji gaśniczo-ratowniczych. Konstrukcja dronu będzie specjalnie dostosowana do warunków panujących w porcie Gdynia.

- Podpisaliśmy list intencyjny z Pelixar SA, którego efektem ma być szeroko zakrojona współpraca z zakresu dronów służących szczególnie zapewnieniu bezpieczeństwa w porcie. Będziemy korzystać z ich wiedzy, aby powstał w Porcie Gdynia bardzo skuteczny i efektywny system monitoringu lotniczego. Ma to na celu zabezpieczyć naszych klientów i ładunki - mówi Adam Meller, prezes Zarządu Portu Morskiego w Gdyni.

Wykorzystywanie dronów jest coraz powszechniejsze, zwłaszcza w Polsce - dzięki przyjaznej legislacji, szybkiemu rozwojowi technologii bezzałogowych oraz największej, po USA i Japonii, liczbie operatorów z uprawnieniami UAVO. Atutem Polski jest również Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD), którego zadaniem jest stworzenie rekomendacji i procedur dla przyszłych procesów ustawodawczych. W ramach CEDD wydzielone zostały DroneLaby, czyli komórki zadaniowe, które skupiają się na konkretnych sektorach takich jak: U-Space, Transport, Środowisko, Energetyka czy Bezpieczeństwo. Zgodnie z porozumieniem z 30 września 2019 r., Port Gdynia stał się właścicielem DroneLabu Bezpieczeństwo, jednego z najbardziej obiecujących i interesujących sektorów CEDD.
Port Gdynia, jako port podwójnego przeznaczenia, będąc operatorem polskiej infrastruktury krytycznej oraz gospodarzem HNS, bezpieczeństwo Portu traktuje priorytetowo. W kwietniu bieżącego roku, podczas konferencji "Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej oraz imprez masowych w dobie przełomu technologicznego XXI w.", Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA ogłosił plany wdrożenia nowatorskiego, kompletnego systemu dronowego, który ma zostać oparty na 3 filarach:

1. System DTM (Drone Traffic Managment) do zarządzania lotami dronów nad terenem Portu Gdynia;
2. Kontrola dedykowanej przestrzeni powietrznej poprzez system "AntyDron", służący detekcji, identyfikacji i neutralizacji nieautoryzowanych dronów;
3. Lotniczy System Monitoringu, wykorzystujący bezzałogowe statki powietrzne do rozpoznania oraz weryfikacji zdarzeń bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych.

Już w tej chwili trwają w Porcie Gdynia testy systemu DTM oraz zaawansowane prace nad kontrolą dedykowanej przestrzeni powietrznej.

- Taki program pilotażowy postawi Port w Gdyni wysoko w hierarchii portów morskich świata. W portach morskich podobnie jak w portach lotniczych podstawowa kwestia to bezpieczeństwo transportu, infrastruktury, załóg i oczywiście pasażerów - Mówi Sebastian Nowicki, COO, dyrektor operacyjny Pelixar SA.

O dronach czytaj także:
- Rewolucja last mile - technologia przyspiesza dostawę przesyłek do klienta
- Zaskakujące zastosowania dronów

Ostatnio zmieniany w czwartek, 19 grudzień 2019 13:56
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny