Logo
Wydrukuj tę stronę

Loconi Intermodal stawia na ładunki ciężkie

Loconi Intermodal - Terminal Warszawa Fot. Loconi Intermodal Loconi Intermodal - Terminal Warszawa

Operator intermodalny Loconi Intermodal, który realizuje łańcuchy dostaw różnych grup towarów na polskim rynku, teraz rozwija transporty ładunków ciężkich. Firma kupiła 18 nowoczesnych naczep CIMC Vehicles do przewozu 40-stopowych kontenerów. Naczepy będą wykorzystywane m.in. do transportu drewna z: Polski, Czech i Słowacji do terminali Loconi w: Radomsku, Warszawie i Gądkach.

Loconi realizuje dostawy intermodalne zarówno ładunków ciężkich tj.: stal, drewno czy złom; jak i produktów FMCG, np. mleko w proszku i soki. Transport kontenerów z drewnem musi spełniać wysokie wymagania pod względem zapewnienia im stabilności oraz wytrzymałości. Drewno jest ładowane do 40-stopowych kontenerów często w miejscach trudno dostępnych jak podmokłe tereny leśne, co wymaga zastosowania 6-osiowych zestawów (3-osiowy ciągnik z 3-osiową naczepą). Dostawy i przeładunki tak ciężkiego ładunku należą do skomplikowanych operacji logistycznych, które wymagają niezawodnych urządzeń oraz sprawdzonych podwykonawców. Inwestycje w tabor są więc niezbędne.
Flota własna naczep Loconi Intermodal liczy obecnie 119 sztuk, z tego 18 stanowią nowo zakupione 3-osiowe naczepy do przewozu ładunków ciężkich w kontenerach 40-stopowych. Loconi stale ją rozwija. Firma poszerza również grono podwykonawców, którzy inwestują w nowoczesne 6-osiowe zestawy. Dzięki temu operator dysponuje już 43 naczepami do obsługi 40-stopowych kontenerów o dmc do 44 ton. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym dopuszczalna masa całkowita w transporcie drogowym towarów wynosi 40 ton. Wyjątkiem są przewozy intermodalne, podczas których do kontenera można załadować prawie 4 tony więcej towaru. Warunkiem jest przewóz w ramach intermodalnego łańcucha dostaw na jednym intermodalnym liście przewozowym oraz sytuacja, gdy transport drogowy odbywa się wyłącznie na odcinku ostatniej mili, na dystansie nie większym niż 150 km od lądowego terminala kontenerowego z wykorzystaniem właśnie 6-osiowego zestawu.

- Łańcuchy logistyczne realizowane w oparciu o transport intermodalny wymagają precyzji czasowej i wysokojakościowej obsługi. Załadunki towarów do kontenerów i ich transporty do terminali Loconi muszą być skoordynowane z rozkładami jazdy pociągów. Należy pamiętać, że na w pełni funkcjonującym terminalu lądowym, w przypadku realizacji więcej niż 20 połączeń kolejowych tygodniowo, co ma miejsce na naszych terminalach, dzienna liczba transportów samochodowych realizowana z/do terminalu na ostatniej mili sięga nawet 150. Z tego powodu duże znaczenie ma dostępność przewoźników na ostatniej mili oraz czasu trwania operacji załadunkowo-rozładunkowych na magazynach klienta. W dobie presji na cenę i jednocześnie trudnej sytuacji na rynku transportu drogowego ani nas, ani naszych klientów nie stać na długie operacje magazynowe. Inwestycja w naczepy kontenerowe to jeden ze sposobów na zwiększenie naszej elastyczności oraz zdolności przewozowej dla ładunków ciężkich - wyjaśnia Katarzyna Kwasiborska, dyrektor ds. terminali w Loconi Intermodal SA.

Własna sieć terminali przeładunkowych zapewnia stałe połączenia intermodalne Loconi między trójmiejskimi portami morskimi a terminalami w: Radomsku, Gądkach k/Poznania, Warszawie, Kątach Wrocławskich i Dąbrowie Górniczej. Przewoźnik wykorzystuje transport kolejowy na możliwie najdłuższym odcinku trasy oraz transport drogowy na odcinku ostatniej mili. Miesięcznie operator organizuje ponad 250 połączeń kolejowych z i do portów morskich.

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Hrubieszów powitał pierwszy pociąg z Chin, który wjechał szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy
- Codzienne połączenia intermodalne Polski i Belgii

Ostatnio zmieniany w wtorek, 07 styczeń 2020 15:29
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny