Zaloguj się

Hrubieszów powitał pierwszy pociąg z Chin, który wjechał szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy

Hrubieszów powitał pierwszy pociąg z Chin, który wjechał szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy Fot. PKP LHS

5 stycznia 2020 r. do stacji Hrubieszów LHS, na granicy polsko-ukraińskiej, dotarł pierwszy pociąg z 45 kontenerami z Chin. Transport wyruszył 24 grudnia 2019 r. z Xi’an położonego w środkowej części Chin. Ładunki, które przejechały blisko 9,5 tys. km, dotarły do stacji końcowej Sławków LHS. W "Euroterminalu Sławków" kontenery zostaną przeładowane na wagony kolejowe oraz samochody i dostarczone do odbiorców docelowych. Przejazd tą trasą kolejową zajął tylko 12 dni.

- Cieszę się, że pociąg szybko i bezpiecznie dotarł do Polski, wykorzystując najdalej na zachód wysuniętą linię szerokotorową. Dzięki temu rozszerzamy naszą ofertę transportową i logistyczną o kolejne produkty intermodalne. Wpisuje się to w strategię spółki, której celem jest dywersyfikacja przewozów i kierunków transportu - mówi Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Uruchomienie połączenia z Chin do Sławkowa to efekt kilkuletniej pracy. Współpraca PKP LHS z Xi’an Free Trade Port Construction and Operation oraz partnerami logistycznymi z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy przyczyni się do regularnych połączeń z Xi’an do Sławkowa LHS, które docierać będą w ciągu 10-12 dni.

- O wyborze szerokotorowej linii LHS zdecydowały nasze atuty, takie jak: brak konieczności przeładunku na granicy Unii Europejskiej, możliwość prowadzenia najdłuższych pociągów kontenerowych w Europie o długości do 950 m oraz potencjał "Euroterminala Sławków". To hub logistyczny posiadający duże możliwości dalszej dystrybucji ładunków z Chin oraz ich koncentracji i wysyłki w drogę powrotną. Sławków to również początek transkaspijskiej trasy TMTM, co stwarza dogodną możliwość eksportu żywności, a tym samym zbalansowania ładunków w kierunku do Chin. Jestem przekonany, że obie trasy odegrają ważną rolę w rozwoju przewozów kolejowych na Nowym Jedwabnym Szlaku - twierdzi Dariusz Sikora, członek zarządu do spraw handlu i eksploatacji PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Cała trasa z Xi’an przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę do Sławkowa LHS liczy 9477 km. Zlokalizowany na stacji końcowej linii szerokotorowej "Euroterminal Sławków" to nowoczesny terminal kontenerowy, który obsługuje siatkę stałych połączeń kolejowych m.in. z Gdańskiem, Swarzędzem, Maddaloni we Włoszech czy Schwarzheide w Niemczech.
Miasto Xi’an jest dawną stolicą Chin. To tutaj zaczynał się historyczny Jedwabny Szlak. Dziś liczy około 13 milionów mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym z rozwiniętym przemysłem wysokich technologii, maszynowym, elektrotechnicznym i hutniczym. To także najszybciej rozwijający się port śródlądowy i centrum logistyczne na Nowym Jedwabnym Szlaku.
PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o. zarządza infrastrukturą szerokotorowej linii nr 65, oferuje usługę trakcyjną i dodatkowe usługi logistyczno-spedycyjne. Linia nr 65 to najdłuższa na terenie Polski kolejowa linia szerokotorowa o rozstawie szyn 1520 mm, przeznaczona do transportu towarowego. Jest jednocześnie najdalej na zachód wysuniętą linią szerokotorową w Europie. Łączy kolejowe przejście graniczne Hrubieszów/Izow ze Śląskiem, gdzie w Sławkowie w Zagłębiu Dąbrowskim (25 km od Katowic) kończy swój bieg. Linia nr 65 liczy prawie 400 km i umożliwia transport towarów bez konieczności ich przeładunku na granicy.

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Codzienne połączenia intermodalne Polski i Belgii
- Przewozy intermodalne w Polsce na tle przewozów w Unii Europejskiej
- Pierwsze stałe połączenie kolejowe Chin i Gdańska

Ostatnio zmieniany w wtorek, 07 styczeń 2020 11:43
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe