Logo
Wydrukuj tę stronę

Współpraca Siemensa i Volkswagena w produkcji aut elektrycznych nowej generacji

Współpraca Siemensa i Volkswagena w produkcji  aut elektrycznych nowej generacji Fot. Siemens

Siemens wyposaża zakłady firmy Volkswagen w Zwickau w sprzęt niezbędny do produkcji samochodów elektrycznych. Spółka zmodernizowała już dwie linie produkcyjne oraz pomogła w opracowaniu standardu automatyzacji obowiązującego przy masowej produkcji szeregu różnych modeli samochodów.

- Chcemy podnieść poziom automatyzacji naszych procesów produkcyjnych, jednocześnie ograniczając stopień ich złożoności. Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Siemens, ponieważ już od bardzo dawna jest ona naszym partnerem. Jest także jednym z liderów światowego rynku automatyki przemysłowej i digitalizacji oraz posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę zdobyte podczas realizacji tego typu projektów - powiedział Thomas Zembok, dyrektor ds. automatyzacji fabryk i produkcji digitalnej, Volkswagen AG.

Volkswagen planuje produkować od 2025 roku półtora mln pojazdów elektrycznych rocznie. Aby produkcja masowa się powiodła, zakłady w Zwickau muszą zostać gruntownie zmodernizowane do końca 2020 roku. Wyzwaniom e-mobilności pomoże sprostać fabryce digitalizacja procesów produkcji.
Samochód elektryczny, który będzie produkowany w zakładach w Zwickau, wykorzystuje składającą się z baterii i dwóch osi płytę podłogową MEB (Modular Electric-Drive Matrix). W zależności od wersji będzie on posiadał napęd na jedną lub na obydwie osie. Zakłady produkcyjne, w których wytwarzane będą modele wykorzystujące płytę podłogową MEB, zostaną dostosowane do szóstej generacji standardu VASS (Volkswagen Audi Seat Skoda). W ramach standardu VASS określone są konkretne rozwiązania z zakresu automatyki (dotyczące sprzętu, oprogramowania i wizualizacji), a także przeprowadzane dedykowane szkolenia dla pracowników.
Pierwsza z dwóch linii, które mają działać w zakładach nadwozi i montażu końcowego, została już uruchomiona i produkcja ruszyła. Druga linia znajduje się na etapie przygotowań i ruszy jesienią 2020 roku. Technologia firmy Siemens, która została wykorzystana na obydwu tych liniach, obejmuje takie rozwiązania, jak: TIA Portal (Totally Integrated Automation), sterowniki serii Simatic, panele sterownicze HMI (Human Machine Interface) oraz przemysłowe komputery PC. Dzięki niej poziom automatyzacji na linii montażu końcowego wzrośnie z 17 do 28 procent, zaś na linii nadwozi z 85 do 89 procent. Rozwiązania z zakresu automatyki są również bezproblemowo integrowane z dalszymi etapami łańcucha produkcji, na przykład w obszarze logistyki, gdzie wykorzystano automatyczne wózki transportowe (AGV).
W 2021 roku w zakładach w Zwickau ruszy produkcja sześciu modeli wykorzystujących płytę podłogową MEB, przeznaczonych dla trzech wchodzących w skład grupy marek. Pierwszym pojazdem elektrycznym nowej generacji, który zjechał już z linii produkcyjnej w listopadzie ubiegłego roku, jest ID.3.

- Standard VASS posiada ogromną zaletę - dzięki niemu Volkswagen może dopasować zastosowane w nim rozwiązania do planów produkcyjnych realizowanych w innych zakładach. Nowy standard stanowi też ważny element pozwalający na dalszą digitalizację procesów produkcyjnych firmy Volkswagen. Oferuje wielorakie korzyści, takie jak możliwość kontrolowania parametrów eksploatacyjnych urządzeń produkcyjnych, a także bezproblemowe komunikowanie się maszyn pomiędzy sobą. Ostatecznym celem nowego standardu jest zwiększenie wydajności produkcji - powiedział Bernd Mangler, starszy wiceprezes ds. rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego w Siemens Digital Industries.

Źródło: Siemens

O pojazdach elektrycznych czytaj także:
- Realizacja Zielonego Ładu i stacje ładowania e-ciężarówek
- Miasto Poznań przygotowuje się do spełnienia wymogów ustawy o elektromobilności

Ostatnio zmieniany w piątek, 20 marzec 2020 16:13
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny