Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowy system poboru opłat drogowych

Nowelizacja ustawy zmieniająca dotychczasowy system poboru opłat elektronicznych za przejazd po drogach krajowych podpisana. Od 1 lipca 2020 r. za pobór opłaty będzie odpowiadać Krajowa Administracja Skarbowa.

16 czerwca 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Od 1 lipca 2020 r. pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4 przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Nowy system opłat będzie wygodny dla kierowców oraz przewoźników i nie będzie ich obciążał niepotrzebnymi obowiązkami i kosztami.

- Głównym celem zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Nowe przepisy umożliwiają płynne przejście z obecnego systemu do bardziej nowoczesnego rozwiązania. Wdrożony zostanie nowy system, oparty na geolokalizacji, którą już wykorzystujemy w monitorowaniu SENT. Ułatwi to pobór opłat i ograniczy koszty ponoszone przez użytkowników dróg oraz przez administrację - wyjaśnia szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

W 2020 r. bez zmian
Zmiana ustawy nie zmieni warunków korzystania przez kierowców z dróg płatnych. Sposób wnoszenia opłaty za przejazd autostradą będzie również taki sam.

Nowy system poboru opłat w 2021 r.
Nowelizacja ustawy uwzględnia powstanie nowego systemu informatycznego, który będzie oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi ona dotychczas stosowaną technologię DSRC. Nowy system umożliwi wykorzystywanie do poboru opłaty elektronicznej telefonów komórkowych, nawigacji satelitarnych oraz systemów i urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach.
Kierowcy nie będą musieli posiadać systemów i urządzeń służących do pozycjonowania satelitarnego. Aby uiścić opłatę elektroniczną, wystarczy użyć smartfona. Koniecznością będzie tylko zainstalowanie bezpłatnej aplikacji mobilnej KAS.
Obowiązki rejestracyjne kierowców, korzystających z dróg publicznych, będą mniejsze, ponieważ system będzie wykorzystywać dane Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Źródło: Ministerstwo Finansów

O drogach publicznych czytaj także:
- 336 mln zł dla samorządów na realizację zadań drogowych
- Nowe odcinki Via Carpatia

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 czerwiec 2020 15:10
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny