Logo
Wydrukuj tę stronę

Żabka i Żywiec Zdrój stawiają EKOmaty

Po lewej Frédéric Guichard - prezes firmy Żywiec Zdrój, po prawej Tomasz Suchański - prezes firmy Żabka Polska. Fot. Żabka Polska Po lewej Frédéric Guichard - prezes firmy Żywiec Zdrój, po prawej Tomasz Suchański - prezes firmy Żabka Polska.

Żabka Polska i Żywiec Zdrój podjęły strategiczne partnerstwo i podpisały list intencyjny, w którym deklarują wspólne działania na rzecz zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych. Firmy będą testować EKOmaty - automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Zebrany surowiec posłuży do produkcji nowych butelek.

Pierwsze urządzenia staną jeszcze w tym roku przy wybranych sklepach Żabka w Poznaniu i Warszawie. Do końca I kwartału 2021 r. będzie ich łącznie 15. Klienci, którzy oddadzą plastikowe i metalowe opakowania po napojach do EKOmatów umieszczonych przy sklepach Żabka, mogą liczyć na dodatkowe punkty lojalnościowe w aplikacji żappka. Za każde wrzucone opakowanie otrzymają 10 żappsów.

- Od początku roku systematycznie wprowadzamy na opakowaniach produktów marki własnej oznaczenia informujące, jak właściwie segregować zużyte opakowania. Dodatkowo 100% opakowań wody i napojów marek własnych w Żabce stworzonych jest z przyjaznego środowisku materiału rPET. W naszych sklepach na warszawskiej Pradze, wspólnie z klientami i franczyzobiorcami, testujemy działanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla marki własnej wody OD NOWA. Teraz łączymy siły z naszym partnerem Żywiec Zdrój, by jeszcze skuteczniej promować recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. Zachęcamy naszych klientów do oddawania pustych butelek i puszek oraz wspólnego odkrywania, jak wielkie znaczenie mają małe kroki podejmowane przez nas na co dzień - mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska.

- Opakowania po napojach, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu wysokiej jakości produktów i ich bezpieczeństwa, nie powinny nigdy trafiać do środowiska naturalnego. Dlatego w tym roku zbierzemy i przetworzymy taką samą ilość plastiku, jaką wprowadzamy na rynek. Jest to cenny surowiec, który w Żywiec Zdrój wykorzystujemy do produkcji kolejnych opakowań, domykając ich obieg. W naszej ofercie można znaleźć już trzy butelki w 100% wykonane z tworzywa pochodzącego z recyklingu, jak również alternatywne opakowania: szklane butelki i puszki. Cieszymy się, że naszymi działaniami inspirujemy innych uczestników rynku do podejmowania odważnych i innowacyjnych kroków na rzecz ochrony środowiska. Takie rozwiązania, jak powstałe we współpracy z siecią Żabka EKOmaty, pozwalają na efektywniejszy recykling butelek PET, jak również na budowanie dobrych, prośrodowiskowych nawyków - mówi Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój.

Współpraca Żabki i Żywiec Zdrój ma na celu budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów w oparciu o gospodarkę o obiegu zamkniętym, która umożliwia tworzenie nowych opakowań z tych już istniejących i domykanie w ten sposób obiegu opakowań po napojach. Prawidłowa segregacja pozwala uzyskać dobry surowiec, który posłuży do stworzenia nowych opakowań. Dzięki temu nie tylko ogranicza się produkcję plastiku, ale także zmniejsza emisję CO2 do środowiska.

Źródło: Żabka Polska

O ekologistyce czytaj także:
- Innowacyjne projekty GreenWay dla ekologicznego transportu w Polsce i na Słowacji
- Ekologiczne opakowania Tesco
- Żabka Polska wstępuje do United Nations Global Compact

Ostatnio zmieniany w środa, 09 grudzień 2020 15:44
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny