Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak duże paczki możemy wysłać do Anglii? Sprawdziliśmy maksymalne wymiary paczek

Wysyłanie paczek do Anglii większości osób kojarzy się z prezentami dla krewnych czy przyjaciół albo przekazywaniem rzeczy osobistych znajomym w potrzebie. Prywatne przesyłki nie mogą zawierać żywności, dlatego wsparcie obejmuje ubrania, przedmioty osobistego użytku i inne przydatne drobiazgi. Większość z nich nie zajmuje wiele miejsca i można je wysłać w paczce o standardowych rozmiarach. Czy paczki do Anglii mogą mieć również duże gabaryty?

Kurier do Wielkiej Brytanii - co możesz wysłać?
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach nie ma większych ograniczeń co do zawartości paczek, a jedyną zmienną jest cena usługi. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Istnieje długa lista przedmiotów, których nie można umieścić w przesyłce, a złamanie tych zasad grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi i karnymi. Szczególnymi ograniczeniami jest objęta wysyłka kurierem do Anglii, gdyż paczki przechodzą przez odprawę celną. W związku z tym nadawca musi wypełnić deklarację, w której wyszczególni wszystkie przedmioty z przesyłki.
Paczki do Anglii nie mogą zawierać materiałów żrących, łatwopalnych, wybuchowych, broni i amunicji, produktów akcyzowych, żywności i wielu innych rzeczy. Co zatem możesz wysłać? Jest wiele takich rzeczy, począwszy od ubrań i przedmiotów osobistych, przez książki i zabawki, po rękodzieło czy upominki. Nadanie paczki do Anglii to również dobry sposób na transport roweru czy wózka dziecięcego, jeśli planujesz dłuższy wyjazd i nie masz miejsca w swoim samochodzie.

Jakie są maksymalne gabaryty paczek, które zabierze kurier do Wielkiej Brytanii?
Wysyłanie paczek do Anglii stwarza pewne ograniczenia, które wynikają z wystąpienia tego kraju z Unii Europejskiej. Po brexicie niektóre firmy kurierskie zawiesiły kursy na Wyspy Brytyjskie, ograniczając możliwości skorzystania z oferty. Pomimo to jednak nadanie paczki do Anglii w serwisie Euro Paka wciąż jest możliwe pod warunkiem, że przesyłka spełni wymogi przewoźników. Wśród tych, którzy przewożą paczki do Anglii, jest firma GLS, ale warto też wiedzieć, jakie warunki oferują inne firmy.

Maksymalne wymiary paczek, które może zabrać kurier do Anglii, są podobne u poszczególnych przewoźników. Co ciekawe, wiele z nich stosuje tę samą zasadę obliczania gabarytów przez wymnażanie długości, szerokości i wysokości. Przykładowe ograniczenia wymiarowe to:
- DPD Classic – wymiary: 2xH + 2xW + L = max. 300 cm, przy czym najdłuższy bok może mieć 175 cm,
- TNT – wymiary: długość max. 240 cm, szerokość max. 30 cm, wysokość max. 40 cm,
- UPS – wymiary: długość max. 259 cm, szerokość max. 40 cm, wysokość max. 40 cm,
- ParcelForce – wymiary: 2xH + 2xW + L = max. 300 cm, przy czym najdłuższy bok to 150 cm,
- GLS – wymiary: 2xH + 2xW + L = max. 300 cm, przy czym najdłuższy bok może mieć 200 cm.

Czy wymiary wpływają na koszt wysyłki paczki do Wielkiej Brytanii?
Nadanie paczki do Anglii jest równoznaczne z koniecznością wniesienia opłaty za usługę. Jest ona uzależniona od wielu czynników, wśród których są również wymiary i waga przesyłki. Wynika to z faktu, że klient w rzeczywistości płaci za przestrzeń ładunkową pojazdu. Im więcej jej zajmuje, tym wyższy ponosi koszt wysyłki paczki do Wielkiej Brytanii. Wymiary i waga nie są jedynymi czynnikami, które o tym decydują.
Paczki do Anglii po brexicie przechodzą odprawę celną i są objęte podatkiem. Uiszczenie go nie dotyczy każdego, kto nadaje przesyłkę, a jedynie te osoby, które wyceniły wartość paczki powyżej określonej przepisami kwoty. Z podatku są zwolnione paczki do Anglii do sumy wartości 39 GBP, czyli ok. 200 zł oraz paczki do Polski do sumy 45 EUR. Dodatkowy koszt trzeba też ponieść przy wysyłce towaru objętego opłatą celną.

 

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 sierpień 2021 10:52
© 2021 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania