Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowe technologie wsparciem dla branży kolejowej

Nowe rozwiązania technologiczne dają przewoźnikom kolejowym nieosiągalne do tej pory możliwości rozwoju, zwiększania efektywności operacyjnej oraz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i ochrony transportowanych ładunków. Wykorzystanie potencjału drzemiącego w innowacjach jest obecnie jednym z kluczowych czynników budujących konkurencyjność spółek przewozowych i determinujących ich pozycję rynkową.

Obecnie firmy technologiczne, które opracowują rozwiązania dla branży kolejowej, w dużej mierze koncentrują się na badaniu i rozwijaniu technologii zwiększających poziom automatyzacji, w tym innowacji wykorzystujących sztuczną inteligencję (ang. artificial intelligence, AI) i Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IOT), nawigację satelitarną oraz zaawansowane urządzenia, które potrafią zbierać i analizować dane pochodzące „prosto z torów”. Przykładem takiego rozwiązania jest system GeoTrainAI, który został opracowany przez polską spółkę Meritus Systemy Informatyczne.

Tabor kolejowy pod pełną kontrolą
System GeoTrainAI składa się z niewielkich lokalizatorów, analitycznego oprogramowania Big Data oraz internetowej platformy www.GeoTrainAI.com, która służy do monitorowania ruchu pojazdów kolejowych i ich kluczowych parametrów. Lokalizatory, w połączeniu z technologiami cyfrowymi o dużej mocy obliczeniowej, zbierają ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym na całej długości realizowanych tras i poddają je analizie z wykorzystywaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Dane przechwytywane przez System GeoTrainAI dotyczą m.in. aktualnej lokalizacji taboru (z dokładnością do 1,5 metra), liczby i czasu postojów, pokonanego dystansu, specyficznych zdarzeń na trasie czy prędkości, z jaką porusza się pociąg.

- Lokalizatory GeoTrainAI pracują w wyjątkowo wymagających warunkach eksploatacji. Są odporne na oddziaływanie m.in. wilgoci, niskich i wysokich temperaturach, opadów śniegu, gradu i deszczu czy uderzenia i zabrudzenia. Stabilność ich działania, nawet w najtrudniejszych warunkach, zapewniają najwyższej jakości materiały wykorzystane w ich produkcji i odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. Lokalizatory są wyposażone w silny magnes neodymowy o udźwigu do 35 kg, który pozwala na łatwy i szybki montaż po zewnętrznej stronie pojazdów, a także czujnik antykradzieżowy i czujnik oderwania. Co ważne, urządzenia nie ingerują w poszycie i elektronikę pojazdów. Są zasilane energią elektryczną lub słoneczną oraz posiadają wyjątkowo wytrzymałe i wydajne baterie. Lokalizatory można wprowadzić w tryb tzw. uśpienia, który wyłącza się automatycznie w momencie wznowienia ruchu pojazdu. Pozwala to na optymalne wykorzystanie energii - mówi Mateusz Kalinowski, CEO Meritus Systemy Informatyczne.

Lokalizatory zasilane wyłącznie energią słoneczną mogą dokonywać pomiarów lokalizacji GPS co 60 sekund. Z kolei urządzenia podłączone do prądu odświeżają lokalizację nawet co 5 sekund. Pozwala to na bardzo dokładne śledzenie tras przy stosunkowo niskich kosztach. System GeoTrainAI wykorzystuje najnowsze technologie lokalizacji, w tym geofencing. Rozwiązanie pozwala na optymalizację w zakresie planowania tras, zwiększa skuteczność kontroli pociągów i efektywność zarządzania flotą, a także podnosi poziom ochrony przed kradzieżami. System umożliwia monitoring wybranych parametrów pojazdów, kontrolowanie ich stanu technicznego i odtwarzanie pełnej historii przebiegu pociągów. Dzięki danym, które są zbierane przez lokalizatory i gromadzone w systemie, możliwe jest wdrożenie wysoce efektywnego reżimu prac konserwacyjnych. Przekłada się to na redukcję ryzyka wystąpienia niespodziewanych przestojów związanych z awariami. Dane dotyczące realizowanych transportów mogą także odegrać ważną rolę w procesach likwidacji szkód i dopuszczania pojazdów do ruchu.

Eksperci o nowych technologiach w branży kolejowej podczas Targów TRAKO
O innowacyjnych technologiach dla transportu kolejowego będzie można posłuchać podczas największego spotkania branży kolejowej w Polsce w 2021 roku. Spółka Meritus Systemy Informatyczne organizuje seminarium pod hasłem „Jak nowe technologie IT mogą zwiększyć bezpieczeństwo kolei, usprawnić zarządzanie taborem i infrastrukturą oraz zwiększyć przepustowość linii kolejowej?”. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2021 w godzinach 16:00-17:00 podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021 w gdańskim AmberExpo (I piętro, sala 2). Partnerami wydarzenia są: Google Cloud, OCHK - Operator Chmury Krajowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Tele- i Radiotechniczny oraz Laude Smart Intermodal S.A. Do udziału w seminarium zaproszono grono wybitnych ekspertów, którzy będą rozmawiać m.in. o przetwarzaniu w chmurze, sztucznej inteligencji czy innowacyjnych technologiach opracowanych przez spółkę Meritus Systemy Informatyczne, systemie GeoTrainAI oraz systemie WMS PINQUARK. Seminarium będzie prowadzone w języku polskim. Wystąpienia gości będą tłumaczone na język angielski oraz niemiecki.

- Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze są kluczowymi technologiami kształtującymi przyszłość branży kolejowej. Dowodem tego jest coraz częstsze wykorzystywanie tych innowacji w rozwiązaniach opracowywanych z myślą o logistyce kolejowej. Dobrymi przykładami są tutaj systemy opracowane przez naszą firmę - GeoTrainAI i WMS PINQUARK - dodaje Mateusz Kalinowski. - Celem organizowanego przez nas spotkania jest stworzenie platformy wymiany unikatowych doświadczeń w obszarze wykorzystywania najnowszych technologii IT w branży kolejowej. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się naszą wiedzą z uczestnikami Targów Kolejowych TRAKO. Jestem przekonany, że seminarium będzie cennym wydarzeniem dla przedstawicieli branży kolejowej. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu.

Nowe technologie mają znaczący wpływ na zwiększenie wydajności, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i atrakcyjności kolejowych przewozów towarowych. Dzięki cyfryzacji przewoźnicy kolejowi mogą nie tylko zwiększyć efektywność i ochronę realizowanych przewozów, znacznie zredukować koszty operacyjne, zbudować silną przewagę nad konkurencją, ale także wprowadzić swój biznes w erę Przemysłu 4.0.

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 16 wrzesień 2021 08:28
© 2000-2021 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania