Logo
Wydrukuj tę stronę

GXO wykorzystuje rozwiązania AI do zwiększenia wydajności magazynu

Körber połączył siły z GXO Logistics, Inc., największym na świecie operatorem logistyki kontraktowej, w celu opracowania pionierskiego rozwiązania Operator Eye opartego na sztucznej inteligencji, które śledzi wzorce błędów i autonomicznie minimalizuje czas przestojów oraz zaangażowanie pracowników w proces kompletacji. System Körber Operator Eye pomaga dostawcy usług logistyki kontraktowej zmniejszyć liczbę błędów przy kompletacji o 75%.

W 2021 r. GXO zwróciło się do firmy Körber z prośbą o opracowanie rozwiązania, które monitorując za pomocą kamery pracę urządzenia do kompletacji Körber K. Handle Layer Picker, pomogłoby pracownikom w rozwiązaniu problemów związanych z błędami popełnianymi w trakcie procesu pobierania warstwowego towarów w opakowaniach kartonowych oraz plastikowych. Wykorzystując opinie pracowników GXO firma Körber opracowała i przetestowała innowacyjne dodatkowe rozwiązanie systemowe o nazwie Operator Eye. To urządzenie oparte na sztucznej inteligencji wykorzystuje system kamer do ciągłego rejestrowania błędów w czasie rzeczywistym podczas kompletacji i tworzy algorytmy uczące się czynności wykonywanych przez operatora. Następnie wykorzystuje tę wiedzę do wykrywania błędów, dostosowywania operacji i podejmowania decyzji o tym, kiedy zatrzymać system, a kiedy kontynuować pobieranie, podobnie jak w samochodach autonomicznych.

– Realizacja tego projektu była możliwa dzięki współpracy z GXO – powiedział Hans-Henrik Jensen, Dyrektor Generalny Körber Supply Chain DK. – Ciągłe doskonalenie i wprowadzanie innowacji są priorytetem dla tego operatora logistycznego, co umożliwia szybki rozwój i tworzy wartość dla obu stron.

Jedną z kluczowych zalet systemu Operator Eye jest to, że zwiększa on wydajność pracujących maszyn bez konieczności zmiany zachowań operatora. Gdy system Operator Eye nauczy się wystarczająco dużo od operatora, automatycznie resetuje maszynę, poprawiając jej wydajność. Chociaż system Operator Eye został opracowany dla urządzenia do kompletacji warstwowej, można go również zastosować w innych maszynach, gdzie operator, który przeprowadził kontrolę wzrokową, musi ponownie uruchomić maszynę, na przykład układnicach paletowych, gdzie zwisająca folia może powodować częste przestoje.

– Z przyjemnością podjęliśmy współpracę z firmą Körber przy opracowywaniu systemu Operator Eye. To kolejny przykład naszego zainteresowania wykorzystaniem nowych technologii, dzięki którym praca w magazynie staje się dla naszych zespołów bardziej bezpieczna, efektywna i wydajna. To rozwiązanie w połączeniu z wdrożonymi już wcześniej technologiami sprawia, że nasi pracownicy mogą skupić się na zwiększaniu wartości dodanej w ramach swoich zadań poprzez takie czynności, jak identyfikowanie i rozwiązywanie problemów dotyczących jakości i sprzętu, co sprawia, że praca jest dla nich bardziej atrakcyjna. – powiedział Gavin Williams, Dyrektor Zarządzający GXO w Wielkiej Brytanii.

GXO wykorzystuje również zastosowany w rozwiązaniu Operator Eye moduł pobierania danych do kontroli i poprawy operacji oraz jakości obsługi dla klientów, na przykład poprzez identyfikację problematycznych rodzajów opakowań i pomaganie dostawcom w ich zmianie dla zapewnienia bardziej sprawnej obsługi.

Czytaj także:
GXO otwiera najbardziej nowoczesne centrum logistyczne dla branży farmaceutycznej
DB Schenker automatyzuje logistykę magazynową
Volkswagen Poznań uruchamia automatyczny magazyn mniejszych podzespołów samochodowych

© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny