Logo
Wydrukuj tę stronę

Zakodowani kurierzy

We współczesnym świecie dąży się do powszechnej standaryzacji, ponieważ skutecznie przyczynia się do efektywności i optymalizacji. Jak wygląda obecnie stan prac nad standaryzacją usług pocztowych? 

Agata Horzela, ekspert ds. TSL, GS1 Polska: Europejska Komisja Normalizacyjna (CEN) już od kilkunastu lat podejmuje szereg działań związanych z szeroko pojętą standaryzacją usług, które stanowią obecnie 60-70% działalności gospodarczej wśród państw Unii Europejskiej. Różnorodność usług umożliwia szeroki zakres prac normalizacyjnych, a stworzenie jednolitego rynku usług stało się priorytetem.
   Jednym z założeń Europejskiej Komisji Normalizacyjnej na rok 2017 jest standaryzacja rynku usług pocztowych (CEN/TC 331). Aktualnie prowadzone są prace nad przyjęciem jednego standardu, służącego do identyfikacji przesyłek pocztowych w całej Europie. Rekomendowanym rozwiązaniem ma być numer SSCC (Seryjny Numer Jednostki Logistycznej), będący jednym ze standardów identyfikacyjnych globalnego Systemu GS1. Identyfikator ten ma być wspólnym elementem, jednoznacznie identyfikującym daną przesyłkę paczkową. Obecnie większość firm z sektora KEP (czyli przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) stosuje swoje własne, wewnętrzne rozwiązania w tym zakresie.
   Standaryzacja oznaczeń paczkowych ma przede wszystkim doprowadzić do obniżenia kosztów przesyłek międzynarodowych, a także zapewnić pełną przejrzystość w łańcuchu dostaw oraz skrócenie czasu dostawy. Korzyści te są kluczowe z punktu widzenia klientów, w szczególności w aspekcie dynamicznie rozwijającego się globalnie rynku e-commerce.
   Jak ta rekomendacja wpłynie na rynek sektora KEP i czy firmy kurierskie zdecydują się na wykorzystanie wspólnego standardu, dowiemy się już w połowie kwietnia tego roku.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 27 marzec 2017 08:30
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny