Logo
Wydrukuj tę stronę

Bydgoszcz - Rowerowa Stolica Polski

30 września kończy się, trwająca od miesiąca akcja "Rowerowa Stolica Polski" inspirowana Europejską Rywalizacją Rowerową, która z dużym sukcesem została zorganizowana przez włoską Bolonię. Co było celem bydgoskiej rywalizacji?

Tomasz Dobrowolski, koordynator projektu "Rowerowa Stolica Polski":

Projekt "Rowerowa Stolica Polski", którego organizatorem jest miasto Bydgoszcz, przyczynia się bezpośrednio i pośrednio do wdrażania idei smart city w miastach uczestnikach. Z inicjatywy miasta Bydgoszcz stworzona została aplikacja RSP. To ogólnodostępna i bezpłatna technologia, która pobudza aktywność mieszkańców miast. Użytkownicy aplikacji mobilizują się do aktywności sportowej i aktywizują się nawzajem. Pobudzają lokalną społeczność do działania, tworzą grupy, które rywalizując przemierzają tysiące kilometrów na rowerach.
Z kolei aktywność użytkowników aplikacji pozwala na zebranie informacji, jakimi ścieżkami/trasami poruszają się rowerzyści, tworząc w naturalny sposób tzw. rowerowe mapy ciepła. Takie informacje o drogach, którymi poruszają się rowerzyści pozwolą miastom uczestnikom na dalszy rozwój infrastruktury rowerowej na ich terenie - czy to w formie budowy kolejnych dróg dla rowerów, czy inwestycji w małą infrastrukturę rowerową, np. stacji naprawczych lub stojaków na rowery.
W skrócie, aplikacja przyczynia się do aktywizacji mieszkańców miast, a nawet całych społeczności do kręcenia kilometrów oraz władz miast do działań na rzecz rowerzystów i dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w miastach.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 wrzesień 2019 10:30
© 2020 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania