Logo
Wydrukuj tę stronę

Sztab Kryzysowy ECR Polska

Sztab Kryzysowy, powołany pod koniec lutego przez ECR Polska, jest wyjątkowym przedsięwzięciem - to "pierwszy adres" dla wszystkich decydentów odpowiedzialnych za utrzymanie łańcuchów dostaw. W jakim celu powstał i czym się zajmuje? 

mateusz borutaKomentuje Mateusz Boruta, Dyrektor Zarządzający ECR Polska: Rosyjska inwazja na Ukrainę ma znaczący wpływ na funkcjonowanie łańcuchów dostaw w Polsce. Instynktownie spotkaliśmy się już w piątek, 25. lutego. Wszyscy byliśmy wtedy jeszcze w szoku, a nasze myśli były bezpośrednio z ukraińskimi współpracownikami. Część z nich postanowiła natychmiast wracać na Ukrainę – zadbać o swoje rodziny, sprowadzić je do Polski, czy też walczyć o swój kraj. Stało się jasne, że spotkania on-line Sztabu Kryzysowego ECR Polska będą się odbywały tak długo, jak będzie taka potrzeba. Oprócz aspektu czysto ludzkiego, wsparcia dla naszych kolegów, sąsiadów i współpracowników, coraz większego znaczenia nabierała kwestia zachowania ciągłości dostaw – w wielu różnych branżach.

Z perspektywy dwóch tygodni można już wyraźnie powiedzieć: mimo niepewności, napięcia – nasza logistyka zdała egzamin. Działalność operacyjna sieci dystrybucyjnych szybkozbywalnych dóbr konsumpcyjnych nie została przerwana, mimo zwiększonego zapotrzebowania na niektóre produkty i w szczególnych miejscach, związanych z ruchem uchodźców – sklepy działają, a towarów nie brakuje. Sytuacja jest trudna w magazynach oraz transporcie – ze względu na odpływ pracowników oraz galopujące ceny paliwa – i wynikającą z tego niepewność.

Na spotkaniach Sztabu wymieniamy się doświadczeniami, ważnymi informacjami i rozwiązaniami: Jak rozmawiać z przewoźnikami? Jak dostosować model rozliczeń, by ciężarówki nadal woziły nasze towaru (a nie stały w miejscu)? Jak, wobec ograniczonej dostępności transportu, obsłużyć zwiększony wolumen zamówień? Jak efektywniej wykorzystać czas pracy kierowców? Te pytania zadają sobie dzisiaj niemal wszyscy odpowiedzialni za funkcjonowanie łańcuchów dostaw. W trudnych czasach trzeba szukać niestandardowych, elastycznych, innowacyjnych, przejrzystych rozwiązań. Producenci-dostawcy, firmy logistyczne, sieci detaliczne i hurtownicy – jesteśmy od siebie współzależni. Współpracujmy, bądźmy w kontakcie, bądźmy wyrozumiali, pomóżmy sobie i innym.

Jeśli nie wiesz jak – zacznij na stronie www.ecr.pl/Ukraina. Czekamy tam na Ciebie – Twoi koleżanki i koledzy po fachu.

sztab ecr

Ostatnio zmieniany w piątek, 18 marzec 2022 13:48
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny