Logo
Wydrukuj tę stronę

Sprawnie działający system obsługi paczek, dający klientom swobodę, czy taki jest w ogóle możliwy?

Sprawnie działający system obsługi paczek, dający klientom swobodę ich nadawania i odbierania, uzupełniony o możliwość zakupu usług kurierskich czy artykułów do pakowania w punkcie. Model dający możliwości ilościowe bez wąskich gardeł – czy taki jest w ogóle możliwy? Przyszłość branży kurierskiej zmusza operatorów do modyfikacji logistyki transportu, rozwiązań IT, organizacji zasobów ludzkich, a przede wszystkim spojrzenia na nowo na potrzeby klientów. Komentuje Rafał Moryto, prezes zarządu Happy Pack.

W 2020 roku liczba dostarczonych paczek w Polsce sięgnęła 814 mln sztuk. Eksperci Last Mile Experts prognozują, że w 2023 roku będzie ich już 1,31 mld! Tylko w ciągu 5 lat wzrost jest prawie trzykrotny (476 mln paczek w 2018 roku). Jak te ilości paczek zostaną dostarczone? Czy na cały kraj wyruszą kolejne furgonetki zajmujące każde wolne miejsce postojowe? Czy otoczą nas metalowe szafy? Czy jest możliwe zwiększenie liczby kurierów krążących po osiedlach?

Dostawa do domu – charakteryzuje się wysokim odsetkiem zwrotów ze względu na brak odbiorcy pod wskazanym adresem. Efektywność pracy kuriera i dostępnych narzędzi jest obecnie niska i pozwala na obsługę maksymalnie 200 adresów dziennie. Dostarczenie paczki do domu staje usługą premium, za którą będą pobierane odpowiednio wyższe opłaty.

"Lockerland" – tak niektórzy nazywają Polskę z uwagi na wielość metalowych automatów, a będzie ich zapewne więcej. Automaty są potrzebne i wygodne, o ile jest możliwy dogodny podjazd, lecz powinny stanowić uzupełnienie naturalnej infrastruktury punktów PUDO (Pick Up, Drop Off). Potrzebna jest przemyślana polityka infrastrukturalna, aby ich obecność nie prowadziła do zaburzania ciągów komunikacyjnych i architektury czy niszczenia zieleni. Brak miejsca w automatach rozwiązać może przekierowanie paczek do punktów, tak by klient miał możliwość szybkiego odbioru.

Car Access? Proste rozwiązanie wdrażane właśnie w pojazdach Skody, które z samochodu tworzy prywatny automat do odbierania paczek. Umożliwia kurierowi zostawienie paczki w samochodzie klienta, bez potrzeby umawiania się na termin odbioru. A jak mamy auto w garażu?

Być może siła jest w prostocie? Gdy siła rozpędu e-commerce wywinduje wolumen przesyłek do miliarda rocznie, wąskie gardła na ostatniej mili zlikwidować mogą multibrandowe punkty nadawania i odbioru paczek. Takie punkty PUDO, w których dodatkowo kupisz opakowanie, wydrukujesz etykietę i uzyskasz pomoc przy nadaniu paczki, w tym także w doborze odpowiedniego operatora dla konkretnej przesyłki.

Prowadzenie PUDO dla przedsiębiorców prowadzących lokalne punkty usługowe (jak sklep, salon fryzjerski, etc.) to dla nich opcja dodatkowego zarobku. Wykorzystuje obecną już infrastrukturę i likwiduje problem niedostępności adresata. Multibrandowość to ekologia i efektywność pracy kurierów. Firmy kurierskie będą mogły się skupić na transporcie przesyłek poza pierwszą i ostatnią i poprawianiu własnej efektywności, a w rezultacie marż.

Z kolei konsument wobec nadchodzącego kryzysu będzie korzystał z najtańszej przesyłki, dbając o ekologię, wspierając lokalny biznes i propagując idę zero waste z wielokrotnym wykorzystywaniem opakowań. Budowa ekosystemu z dużymi możliwościami powoli na spełnianie oczekiwań nadawcy i odbiorcy, którzy będą mogli wybrać najlepszą ofertę kuriera, według kryterium sprawności dostawy, gwarancji realizacji, wartości ubezpieczenia, jakości obsługi przesyłki czy możliwości reklamacji.

W Happy Pack wdrażamy autorskie oprogramowanie e-happy.pack automatyzujące proces dostarczania i odbioru przesyłek kurierskich w punktach. Istotną korzyścią dla przedsiębiorców zainteresowanych uruchomieniem PUDO jest usunięcie barier we wdrożeniu obsługi przesyłek przez pojedyncze punkty, takich jak skomplikowane umowy, długi czas oczekiwania na wdrożenie oraz konieczność zakupu sprzętu do obsługi klientów. Do pracy nad rozwojem projektu postanowiliśmy zaprosić inwestorów społecznościowych w emisji akcji prowadzonej we współpracy z platformą Beesfund.

© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny