Logo
Wydrukuj tę stronę

Jakie warunki powinna spełnić firma spedycyjna i jakie zasoby musi posiadać, aby sprawnie realizować usługi cargo?

Po chwilowym przestoju, spowodowanym utrudnieniami w transporcie cargo podczas pandemii, widać dalszy wzrost popularności usług typu Same Day Delivery. Jakie warunki powinna spełnić firma spedycyjna i jakie zasoby musi posiadać, aby sprawnie realizować tę usługę? Komentuje Agnieszka Łukawczyk, dyrektor ds. operacji w DHL Express.

DHL Express Agnieszka Łukawczyk 1 300x400
Elastyczność oraz umiejętność szybkiego reagowania są jednymi z najbardziej pożądanych cech w biznesie. Ich rola nabiera szczególnego znaczenia w przypadku działalności, które są rozproszone na wielu rynkach. Zwłaszcza teraz, wobec licznych przerw w łańcuchach dostaw czy niedoborów komponentów, firmy muszą być gotowe na wszystko – dynamicznie podejmować decyzje i zarządzać ryzykiem, gdy wymaga tego sytuacja rynkowa. W efekcie błyskawiczne dostawy oraz współpraca z doświadczonymi partnerami w zakresie transportu coraz częściej przekładają się na ciągłość biznesową. Precyzyjnie dostarczona na czas część lub maszyna są w stanie uchronić produkcję przed przestojem, pomóc zachować ciągłość usług, a także wpłynąć na utrzymanie wiarygodności przed kontrahentami oraz klientami.

Rynek i branża logistyczna dostrzegają zmieniające się potrzeby biznesu i odpowiednio na nie reagują. W efekcie – po chwilowym przestoju spowodowanym utrudnieniami w transporcie cargo podczas pandemii – stale rośnie popularność usług typu Same Day Delivery. Polegają one przede wszystkim na szybkich (do 24h) dostawach przesyłek o różnych, często nietypowych wymiarach, w niemalże dowolne miejsce na świecie. Warto dodać, że usługodawca odpowiada nie tylko za samą drogę przesyłki z punktu A do B. Równie istotne są bezpieczeństwo oraz zapewnienie odpowiednich warunków w trakcie przewozu, m.in. zachowanie właściwej temperatury, ale także spakowanie i zabezpieczenie towaru. Jednak obecnie największym wyzwaniem dla przewoźników jest czas realizacji usługi – by można było mówić o Same Day Delivery, dostawa musi być ekspresowa. Do tego niezbędny jest przede wszystkim zespół, rozbudowana sieć transportu oraz zasoby, np. nowoczesne centra dystrybucyjne oraz flota pojazdów zróżnicowanych w zakresie zadań i pokonywanych dystansów.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie, zarówno wśród klientów biznesowych jak i indywidualnych, również DHL Express wdrożył usługę Same Day. Rozbudowany, doświadczony zespół pozwala nam wspierać klientów o każdej porze dnia i nocy – możemy realizować transport krajowy, na terenie Europy czy globalny również poza standardowymi godzinami pracy, tj. wieczorami, w weekendy i święta. Dzięki sprawnej współpracy między dywizjami, jesteśmy w stanie dywersyfikować środki transportu, korzystając nie tylko z samolotów i samochodów, ale także z kolei lub spedycji morskiej, a nawet – jeśli będzie taka potrzeba – wynająć motorówkę czy helikopter. Wszystko po to, by dostarczyć przesyłkę jak najszybciej. Wyścig z czasem usprawnia też własna sieć agencji celnych DHL Express – dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu, pracownicy sprawnie dokonują odprawy, zarówno w przypadku niewymiarowych czy nietypowych przesyłek oraz materiałów niebezpiecznych.

Transport tych ostatnich bywa znacznym wyzwaniem dla firm, zarówno z powodu samych zabezpieczeń, wymogów technicznych, jak też z uwagi na obowiązujące przepisy – restrykcyjne szczególnie dla lotniczego cargo. Towary DGR to różne substancje lub artykuły, których właściwości stanowią zagrożenie dla zdrowia, mienia lub środowiska, np. łatwopalne, trujące czy żrące płyny, gazy, paliwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwykłe baterie czy akumulatory obecne w wielu sprzętach również zaliczają się do tej kategorii. Co więcej, w przypadku niektórych materiałów przewóz jest możliwy dopiero po otrzymaniu zgody od państwa biorącego udział w transporcie. Tak znaczące wymogi i różnice między standardowymi a niebezpiecznymi przesyłkami sprawiają, że do ich obsługi należy podejść z dużą odpowiedzialnością. Odpowiednie przygotowanie, spakowanie, zabezpieczenie przesyłki przez partnera logistycznego zwalnia firmy z obowiązku posiadania certyfikatów pozwalających na obsługę towarów niebezpiecznych.

Sprawna logistyka, w tym usługi Same Day Delivery, są w stanie nie tylko wesprzeć rozwój biznesu, ale i pomóc zachować jego ciągłość w kluczowym momencie. Firmy doceniają możliwości szybkiego transportu, szczególnie podczas skalowania biznesu czy wchodzenia na nowe rynki. Nie bez znaczenia jest również możliwość obsługi towarów o dowolnej objętości i wadze ze wsparciem 24/7. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, szacujemy, że segment usług Same Day Delivery będzie w najbliższych latach wzrastał na stabilnym poziomie co najmniej kilku procent rocznie.

© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny