Logo
Wydrukuj tę stronę

Solaris dostarczy ekologiczne autobusy miejskie do Katowic

Przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej (PKM) w Katowicach umowę na dostawę 25 niskopodłogowych autobusów miejskich. Podpoznański producent ma 330 dni na realizację zamówienia. Pierwsze autobusy dotrą na Śląsk w grudniu 2019 roku. Całkowita wartość podpisanego porozumienia wynosi 22,85 mln zł netto.

Zamówione przez PKM Katowice autobusy to dwunastometrowe Solarisy Urbino 12 napędzane ekologicznym, spełniającym rygorystyczne normy czystości spalin silnikiem o mocy 220 kW. Będą one dodatkowo wyposażone w tzw. system zimnego startu, ułatwiający zapłon przy temperaturach sięgających -32 stopnie Celsjusza.
Na pokładzie nowoczesnych autobusów Solaris Urbino 12 dla PKM Katowice znajdzie się m.in. klimatyzacja, system monitoringu wizyjnego z zewnętrznymi oraz wewnętrznymi kamerami i rejestratorem, a także rozbudowany system informacji pasażerskiej dostosowanej do potrzeb osób niedowidzących, np. poprzez zastosowane przyciski w języku Braille’a. Autobusy wyposażone będą ponadto w energooszczędne oświetlenie w technologii LED, w tym także charakterystyczne dla tego przewoźnika dodatkowe, zewnętrze oświetlenie nad drugimi i trzecimi drzwiami. Nie zabraknie także gniazd USB, dzięki którym pasażerowie naładują swoje urządzenia mobilne oraz darmowego Internetu w technologii WiFi.
Na życzenie klienta, producent z Bolechowa zamontuje w dostarczonych pojazdach kabinę kierowcy typu zamkniętego. Jest to rozwiązanie mające na celu zapewnienie optymalnego poziomu komfortu i bezpieczeństwa pracy kierujących pojazdem. Kolejnym zastosowanym rozwiązaniem, wydatnie podnoszącym poziom bezpieczeństwa wszystkich znajdujących się na pokładzie pasażerów jest system gaszenia pożaru. Jest on wyposażony w dodatkowy czujnik w komorze silnika z sygnalizacją ostrzegawczą na pulpicie kierowcy oraz sygnalizacją dźwiękową w przestrzeni pasażerskiej.
Firma Solaris Bus & Coach S.A. współpracuje z katowickim PKM od 2002 roku. W tym czasie producent z Bolechowa dostarczył do Katowic blisko 140 pojazdów. Wśród obecnych tam Solarisów możemy znaleźć także dwa innowacyjne mobilne ambulanse do poboru krwi wykorzystywane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Pojazdy te są napędzane i zasilane wyłącznie energią elektryczną. Niedawno rozpoczęła się także realizacja dostawy dla PKM pięciu bezemisyjnych przegubowych Solarisów Urbino 18 electric, w ramach kontraktu rozstrzygniętego w grudniu 2017 roku.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 31 styczeń 2019 15:35
© 2019 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania