Logo
Wydrukuj tę stronę

Innowacyjna sieć dostaw książek

Polecamy! Innowacyjna sieć dostaw książek

W artykule zaprezentowano innowacyjny projekt sieci dystrybucji książek na terenie Warszawy z wykorzystaniem dronów transportowych i księgozbioru Biblioteki Narodowej. Przedstawiono też specyfikę oraz ograniczenia prawne w zakresie transportu z wykorzystaniem dronów.

Obecnie trudno jest znaleźć osobę, która nigdzie się nie śpieszy i ma na wszystko czas. W związku z rozpowszechnieniem możliwości kupowania produktów online coraz więcej osób korzysta z usług, w których towar dostarczany jest bezpośrednio do domu, bądź do punktów odbioru. Nowoczesne rozwiązania, po które sięgamy, to m.in. zamawianie przesyłek online, nadawanie przesyłek, wysyłka oraz odbiór listów.

Proces dostaw
Za pomocą proponowanej sieci dystrybucji wykorzystującej drony w celu transportu książek pomiędzy biblioteką a czytelnikiem, istniałaby możliwość wypożyczenia danej pozycji bez wychodzenia z domu. Użytkownik mógłby pozyskać książkę za pomocą jednego z trzech dostępnych kanałów wypożyczenia: wypożyczenie online, zamówienie za pomocą aplikacji lub telefonicznie.
Kanał zamówienia telefonicznego oraz zamówienia online są powszechnie używane i znane. Warto bliżej przytoczyć możliwość zamówień za pomocą aplikacji komórkowej. Proces zamawiania książek mógłby odbywać się za pomocą aplikacji komórkowej Flybook. Flybook jest prototypem aplikacji do zamówień książek. Zaprogramowana byłaby ona w systemie Android i - w wersji bezpłatnej - możliwa do pobrania ze sklepu GooglePlay. Czytelnik posiadający konto w tej aplikacji mógłby zamawiać książki oraz zlecać odbiór z paczkomatu. Aplikacja połączona byłaby z serwerem Biblioteki Narodowej oraz kontem internetowym do wypożyczania książek. Czytelnik za pomocą telefonu komórkowego mógłby zamawiać książki z określoną datą i miejscem dostawy.
Powszechność aplikacji komórkowych oraz szybkość i prostota obsługi mogłaby zapewnić powodzenie inwestycji. Z listy dostępnych paczkomatów na terenie Warszawy czytelnik mógłby wybrać preferowaną przez siebie lokalizację. W przypadku rozważanym w artykule występuje dystrybucja intensywna, natomiast "pośrednikiem" są paczkomaty firmy InPost SA. "Pośredników" wybrano z powodu najpowszechniej - zdaniem Autorki - rozpoznawanej firmy paczkomatowej. Paczkomaty InPost mają ogromny zasięg rynkowy i bardzo dobre opinie klientów. Po wypożyczeniu książki przez czytelnika za pomocą jednego z trzech wymienionych kanałów przesyłka trafia do procesu pakowania. Dedykowany pracownik biblioteczny otrzymuje sygnał w systemie o złożeniu zamówienia. Wówczas po odczytaniu takiego zamówienia przez pracownika, zaczyna się proces realizacji zamówienia. Na tym etapie występuje problem związany z wagą woluminów przeznaczonych do transportu. Stosunkowo niedrogi model drona, np. Matternet One, jest w stanie przenosić przesyłki ważące 1 kg na odległość około 10 km. W związku z tym, zakładając, że waga przesyłki nie może przekroczyć 1 kg, a średnia waga książki wynosi 250 g, dron mógłby unieść łącznie 4 książki. Dlatego wskazane byłoby zważenie każdej książki i przypisanie jej odpowiedniej wagi w systemie. Wówczas system biblioteczny w momencie zamawiania, mógłby informować czy da się jeszcze domówić książkę, bądź czy limit ilościowy i wagowy został osiągnięty.
Po analizie wagowej następuje moment wydruku etykiety logistycznej. Etykieta ta posiada wiele korzyści, m.in. identyfikuje towary w sposób niepowtarzalny, a informacje na etykiecie są opisane w sposób czytelny i jednoznaczny. Etykieta służy głównie do oznaczania i monitorowania przepływów ładunków. Zazwyczaj jest ona zaprojektowana w formacie papierniczym A6, na którym przekazuje się takie informacje, jak:
- numer jednostki logistycznej,
- seria produkcyjna,
- miejsce dostawy,
- masa, wymiar (szerokość wysokość i długość) oraz objętość.

 

Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.

O transporcie pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2018.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 20 październik 2020 15:31
© 2000-2021 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania