Logo
Wydrukuj tę stronę

Raport Oferteo.pl. Zapotrzebowanie na przewozy 20% wyższe niż rok temu. Branża transportowa odżywa po pandemii

Polecamy! Raport Oferteo.pl. Zapotrzebowanie na przewozy 20% wyższe niż rok temu. Branża transportowa odżywa po pandemii Ilustracja: Oferteo.pl

Branża transportowa poważnie ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. W 2020 roku kierowcy tracili pracę częściej niż pracownicy innych sektorów. Sytuacja nieco się jednak ustabilizowała i w marcu 2021 roku zapotrzebowanie na usługi przewozowe było już o 40% większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z raportu Oferteo.pl. Najpopularniejsze kierunki eksportu z Polski to Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Francja.

Branża transportowa ucierpiała przez pandemię

Zapotrzebowanie na usługi transportowe


Transport to branża, która bardzo dotkliwie odczuła skutki pandemii. W badaniu przeprowadzonym przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, do zwolnień pracowników przyznała się połowa właścicieli firm przewozowych pracujących międzynarodowo oraz 42% przedsiębiorców zajmujących się transportem krajowym. Przyglądając się danym zgromadzonym przez serwis, widać, że popyt na usługi transportowe zmniejszył się znacząco na samym początku pandemii w 2020 roku. Wpływ na to miały w dużej mierze przepisy ograniczające przemieszczanie się między granicami, a tym samym utrudniające transport międzynarodowy.
Sytuacja zmieniła się w czerwcu, kiedy obostrzenia zaczęto stopniowo znosić - wysokie zapotrzebowanie na usługi transportowe utrzymywało się od czerwca do października i zmniejszyło się dopiero jesienią. W tym roku już od marca możemy obserwować duże zainteresowanie na rynku przewozów - w marcu 2021 r. było one aż o 40% większe niż w tym samym miesiącu 2020 roku. Biorąc pod uwagę cały okres od początku stycznia do końca kwietnia 2021 r., Oferteo odnotowało o 20% więcej zapytań niż w 2020 r.

Przewozimy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji
Większość, bo aż 87% ładunków odbieranych w Polsce, pozostaje w kraju, a ich transport odbywa się jedynie między miastami lub województwami. Wśród tych, które przekraczały granice od początku 2020 roku, najpopularniejszymi kierunkami eksportu były Niemcy (41%), Wielka Brytania (16%) oraz Holandia i Francja (po 6%). Na kolejnych miejscach znalazły się takie kraje jak: Szwecja, Belgia, Włochy, Austria i Czechy. Czołówka wygląda podobnie w przypadku importu. Najczęściej sprowadzano towary z Niemiec (53%), Wielkiej Brytanii (20%) i Francji (5%).

Jakie samochody?

Rodzaj nadwozia


Najpopularniejszymi pojazdami wykorzystywanymi w transporcie są od lat samochody typu plandeka / firanka / mega. W tym roku stanowiły one 35% wszystkich wybieranych przez zleceniodawców. W 29% przypadków towary przewożono w busach, 9% - w meblowozach, a 7% badanych wykorzystało lawetę.
- Uderzenie pandemii i wprowadzone restrykcje chwilowo wstrzymały zapotrzebowanie na usługi przewozowe, jednak po poluzowaniu obostrzeń rynek ten powrócił na tor dynamicznego rozwoju. Walka przedsiębiorców o klienta może być bardzo korzystna dla zleceniodawców - zauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Wybierając przewoźnika, któremu chcemy zlecić wykonanie usługi, warto zapoznać się z ofertami możliwie dużej liczby firm. Pod uwagę poza ceną i dostępnym terminem, dobrze jest wziąć też stan floty, doświadczenie kierowców oraz opinie poprzednich klientów.

Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 23 000 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od stycznia 2020 roku do kwietnia 2021 roku przez podmioty poszukujące usług transportowych.

Źródło: Oferteo.pl

Ostatnio zmieniany w piątek, 09 lipiec 2021 13:46
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny