Logo
Wydrukuj tę stronę

Dzięki Deutsche Post DHL, Bonn staje się modelowym miastem pod względem wykorzystania bezemisyjnych pojazdów dostawczych

Deutsche Post DHL przesiada się na pojazdy elektryczne, by świadczyć usługi dostawcze w Bonn i w jego okolicach. Dzięki temu, miasto stanie się pierwszą miejscowością w Niemczech, wprowadzającą w życie koncepcję wykorzystania pojazdów bezemisyjnych.

W początkowej fazie, do końca 2013 roku, 79 pojazdów zostanie oddanych do użytku w Bonn i w okolicach do świadczenia usług związanych z dostawą paczek i połączonych usług dostawy poczty i paczek. Projekt pilotażowy przewiduje pojawienie się na drogach około 141 pojazdów elektrycznych do 2016 r., co będzie skutkowało zmniejszeniem emisji CO2 o ponad 500 ton rocznie. Już na początku projektu Bonn będzie miejscem, w którym znajdzie się jedna z największych na świecie flot pojazdów z napędem elektrycznym przeznaczonych do łączonych dostaw. Projekt jest wspierany przez niemiecki rządowy program wsparcia elektromobilności. W maju dyrektor generalny Deutsche Post DHL Frank Appel przedstawił projekt w Bonn w towarzystwie niemieckiego Ministra Środowiska Petera Altmaiera, członka zarządu MAIL Jürgena Gerdesa i burmistrza Bonn Jürgena Nimptscha.

- Ten pilotażowy projekt jest unikalny w skali światowej i może stanowić wzór dla innych miast i regionów - powiedział Frank Appel. - Jako czołowa firma logistyczna posiadamy największą na świecie flotę pojazdów. Dostrzegamy oddziaływanie handlu globalnego na środowisko i przyjmujemy za to odpowiedzialność: alternatywne napędy pojazdów są używane w naszej flocie już od lat. Ok. 8500 pojazdów, z napędami przyjaznymi dla środowiska, wykorzystywanych w całej firmie gwarantuje najbardziej wydajną flotę w branży.
 
Deutsche Post DHL uczestniczy w wielu projektach pilotażowych, wprowadzających technologie alternatywnego napędu pojazdów. Wiąże się to z wykorzystaniem silników hybrydowych i pojazdów napędzanych prądem, gazem i biogazem, oraz z testowaniem podwójnego paliwa lub modyfikacjami aerodynamicznymi. Grupa współpracuje ze wszystkimi dużymi producentami samochodów, dzięki czemu ma wgląd w prace nad udoskonalaniem nowych technologii. W 2011 r. zaczęła również projektować dedykowany pojazd elektryczny - pojazd ten został zaprojektowany do dostaw poczty i paczek we współpracy ze StreetScooter GmbH i instytutami niemieckiej politechniki w Akwizgranie - RWTH Aachen University. „StreetScooter” to pojazd z napędem elektrycznym, specjalnie dostosowany do potrzeb Deutsche Post DHL. Posiada zasięg do 120 kilometrów (codzienna procedura dostarczania poczty obejmuje maks. 80 km) i jest idealny do wykorzystania przy połączonych dostawach poczty i paczek. Pierwsze 50 wyprodukowanych pojazdów będzie dostarczanych od lata 2013 r., z czego 20 z tych pojazdów zostanie oddanych do użytku w projekcie pilotażowym z zakresu dostaw neutralnych pod względem dwutlenku węgla w Bonn, a kolejne 30 zostanie wykorzystanych w całych Niemczech do transportu poczty i paczek.

- Projekt pilotażowy w Bonn jest projektem modelowym. Skupiając się na dostawach w mieście, możemy ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i hałas, a także możemy zredukować zużycie paliwa. Ponieważ działamy opierając się na największej flocie pojazdów w Niemczech, jesteśmy wyjątkowo zainteresowani wykorzystywaniem innowacyjnych i przyjaznych środowisku pojazdów. Jestem szczególnie zadowolony z tego, że możemy wykorzystać nasze własne pojazdy elektryczne w projekcie. „StreetScooter” jest robionym na zamówienie samochodem elektrycznym, który został zaprojektowany dla naszych potrzeb związanych z codziennymi usługami dostawy poczty. 20 takich samochodów i około 60 kolejnych wyjedzie na ulice Bonn i okolic od połowy 2013 r. - powiedział Jürgen Gerdes, członek zarządu MAIL w Deutsche Post DHL.

- Cieszę się, że Bonn będzie odgrywać pionierską rolę. W przyszłości nasze ekologiczne miasto będzie czerpać korzyści z wykorzystania pojazdów dostawczych Deutsche Post neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla - powiedział Jürgen Nimptsch, burmistrz Bonn.

Inwestycja w alternatywne technologie napędu pojazdów i w redukcję emisji CO2 to część programu GoGreen, obejmującego całą Grupę Deutsche Post DHL. Program zakłada konkretny cel ograniczenia emisji CO2. Grupa postawiła sobie za cel poprawę emisji CO2 o 30% do 2020 r. w porównaniu z wynikiem z 2007 r. W tym roku firma świętuje osiągnięcie dwóch kroków milowych po pięciu latach trwania programu obejmującego całą grupę. Firma poprawiła wydajność pod względem emisji dwutlenku węgla o 16% i jest już w połowie drogi do osiągnięcia swojego całkowitego celu związanego z emisją CO2.
   Działania rządu w zakresie elektromobilności są ważnym krokiem na ścieżce do wprowadzenia transportu, który jest czysty i bezpieczny dla klimatu. Programy promujące elektromobilność, które rozpoczęły się od programu „Renewably Mobile” w kwietniu 2009 r., zostały rozszerzone w sierpniu 2011 r. Przede wszystkim wspierają one plany określające oddziaływanie na środowisko i klimat dzięki testom terenowym ruchu samochodowego i dostawczego, łączenia elektormobilności z odnawialnymi źródłami energii i zintegrowania ich z siecią, plany wprowadzania norm ekologicznych do biznesu i umożliwiania dostępu do zasobów i zapewniania recyklingu.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 13 czerwiec 2013 13:10
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny