Logo
Wydrukuj tę stronę

Już od 1 lutego wejdzie w życie umowny brexit. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca transportowy?

Już od 1 lutego wejdzie w życie umowny brexit. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca transportowy? Fot. Pixabay

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na podstawie Umowy Wyjścia poprzedza okres przejściowy, który rozpocznie się 1 lutego 2020 roku i potrwa do końca bieżącego roku. W tym czasie transportowcy nie muszą obawiać się ograniczeń i utrudnień.

Tzw. brexit przejściowy ma zapewnić kontynuację obecnych relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią w dotychczasowej formie. Zgodnie z założeniem, podczas obowiązywania okresu przejściowego, Wielka Brytania nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie. Nie będzie już jednak mieć możliwości udziału w unijnym procesie decyzyjnym.

Dla polskich przedsiębiorców i obywateli oznacza to m.in.:

• Brak ceł i dodatkowych regulacji w handlu,
• Brak kontroli na granicy Unia Europejska - Wielka Brytania,
• Swobodny przepływ osób oraz pracowników odbywający się na dotychczasowych zasadach - nadal dowód osobisty będzie honorowanym dokumentem podróży,
• Brak ograniczeń w transporcie drogowym,
• Brak konieczności dostosowania eksportowanych towarów do innych standardów,
• Brak konieczności posiadania dodatkowych, niewymaganych dotychczas certyfikatów,
• Brak konieczności dokonywania zgłoszeń celnych, uzyskania licencji, spełniania odmiennych norm sanitarnych czy fitosanitarnych,
• Brak ograniczeń w swobodzie przepływu kapitału,
• Kontynuacja wzajemnego uznawania kwalifikacji.

Co zmieni się od 2021 roku?
Warunki współpracy gospodarczej od 1 stycznia 2021 r. zależeć będą od treści przyszłej Umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej ambitna umowa handlowa ma swoje ograniczenia i nie zastąpi w pełnym kształcie regulacji rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Negocjacje przyszłej umowy niebawem się rozpoczną, a czasu jest niewiele. Wielka Brytania zapowiada, że nie przedłuży okresu przejściowego poza 2020 rok.

Co w sytuacji braku terminowego uzgodnienia przyszłej umowy z Wielką Brytanią?
Jeśli skończy się już okres przejściowy, a negocjacje przyszłej umowy nie zakończą się i w związku z tym od 1 stycznia 2021 roku nie będzie mogła ona obowiązywać, wówczas możliwe, że relacje gospodarcze pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią będą regulować zasady Światowej Organizacji Handlu. Obowiązywać będą wtedy stawki celne jak obecnie dla krajów trzecich, zmienią się zasady rozliczania VAT-u, nastąpi zmiana zasad poboru podatku akcyzowego i nastąpi wiele innych utrudnień w handlu, które stanowić będą nowe realia wymiany handlowej na linii UE-27 - UK. Oczywiście to tylko scenariusz, do którego prawdopodobnie nie dojdzie.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało specjalny poradnik dla przedsiębiorcy. Porady w nim zawarte dotyczą zarówno konsekwencji brexitu dla poszczególnych sektorów, jak i udzielenia wsparcia w postaci usług doradczych, wsparcia finansowego, wsparcia zagranicznych biur handlowych czy też działań promocyjnych. Poradnik oparty został m.in. na stanowisku Unii Europejskiej w sprawie brexitu oraz stanowisku prezentowanym przez Wielką Brytanię i not publikowanych w trakcie negocjacji warunków wystąpienia z UE.

Poradnik Ministerstwa Rozwoju

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Czytaj także:
- Z czym powinni liczyć się przewoźnicy w 2020 roku?

Ostatnio zmieniany w piątek, 24 styczeń 2020 08:22
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny