Logo
Wydrukuj tę stronę

Miasto Poznań przygotowuje się do spełnienia wymogów ustawy o elektromobilności

Miasto Poznań przygotowuje się do spełnienia wymogów ustawy o elektromobilności Fot. Volkswagen Samochody Dostawcze

Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki testują ekologiczne samochody marki Volkswagen Samochody Dostawcze z napędem alternatywnym: elektryczne i na gaz ziemny. Trzytygodniowe testy odbywają się w ramach przygotowań do spełnienia wymogów o elektromobilności.

Zgodnie z zapisami uchwalonej przez Sejm ustawy o elektromobilności, od 1 stycznia 2022 roku samochody elektryczne muszą stanowić 10 procent wszystkich używanych przez urząd miasta pojazdów. Od 2025 r. będą musiały stanowić aż 30 procent miejskiej floty. Wymogi będą dotyczyć wszystkich samochodów służących do wykonywania zadań publicznych, a więc m.in. pojazdów Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Straży Miejskiej itp.
Poznań już przygotowuje się do sprostania nowym wytycznym i od 3 lutego testuje ekologiczne samochody marki Volkswagen Samochody Dostawcze - trzy modele samochodów. Raporty z testów trafią do ekspertów.
Działania te są efektem Listu Intencyjnego, który w październiku 2019 roku podpisali przedstawiciele Miasta Poznań, spółki Volkswagen Poznań oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania. W dokumencie była mowa o konieczności wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym, światem nauki oraz gospodarki.

- Cieszymy się, że zaledwie po trzech miesiącach od podpisania wspólnego listu intencyjnego przechodzimy do praktycznego działania - mówi Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o. - Zrównoważona logistyka miejska to rozwiązania szyte na miarę społecznych i środowiskowych potrzeb. W przyszłości ma być ciszej, szybciej i bardziej ekologicznie. Aby zrealizować tę wizję, potrzebna jest współpraca i dialog wszystkich zainteresowanych stron - klientów i producentów, osób kształtujących wizję rozwoju miast i dostawców mobilnych rozwiązań. Podwójnie cieszy nas fakt, że to właśnie Miasto Poznań będzie testowało samochody produkowane w Wielkopolsce.

Trzy modele samochodów: Volkswagen e-Crafter, Volkswagen Caddy CNG oraz - w późniejszym terminie - Volkswagen ABT e-Transporter, będą testowane w Urzędzie Miasta, Straży Miejskiej, Zarządzie Dróg Miejskich i Zarządzie Transportu Miejskiego. Łącznie do testów trafią cztery auta.
Poziom elektromobilności w Polsce sukcesywnie rośnie. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w Polsce jest już 8637 pojazdów elektrycznych oraz 1011 stacji ładowania.

Źródło: Volkswagen Samochody Dostawcze

O Liście Intencyjnym Miasta Poznań, Volkswagen Poznań oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz - ILiM czytaj także:
- Innowacyjne rozwiązania z zakresu logistyki miejskiej dla Poznania

Ostatnio zmieniany w środa, 12 luty 2020 13:45
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny