Zaloguj się

Innowacyjne rozwiązania z zakresu logistyki miejskiej dla Poznania

Od lewej: dr hab. Arkadiusz Kawa, Dyrektor, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania; Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania; Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań. Od lewej: dr hab. Arkadiusz Kawa, Dyrektor, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania; Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania; Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań.

Miasto Poznań, Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Volkswagen Poznań 18 października br. podpisały list intencyjny, zgodnie z którym strony wyrażają chęć współpracy i wypracowania propozycji innowacyjnych rozwiązań z zakresu logistyki miejskiej dla miasta Poznania.

- Jak będzie wyglądał Poznań za 20 lat? Czym, w jaki sposób i dokąd transportowane będą towary w przyszłości? Na te pytania każda ze stron do tej pory szukała odpowiedzi samodzielnie. Od dzisiaj - dzięki nawiązanej współpracy biznesu, nauki i miasta rozwiązań dla zrównoważonej mobilności - szukać będziemy wspólnie. Jedno jest pewne: w przyszłości ma być ciszej, szybciej i bardziej ekologicznie - powiedział Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

- Dobra organizacja ruchu towarowego w mieście to zadanie równie istotne, jak zapewnienie mobilności mieszkańców. Chcemy, by zarówno transport indywidualny jak i towarowy w Poznaniu był sprawny i generował jak najmniej hałasu, spalin oraz innych uciążliwości. A to wymaga podejmowania innowacyjnych działań, szczególnie w zakresie rozwoju elektromobilności. Cieszę się, że możemy to robić wspólnie z doświadczonymi partnerami oraz w oparciu o najlepsze praktyki takich miast jak Hanower, z którym łączy nas 40 lat owocnej współpracy - zauważył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Miasta w sytuacji coraz większego zatłoczenia muszą zapewnić nie tylko mobilność mieszkańców, ale także dystrybucję towarów. Wzrost sprzedaży internetowej powoduje coraz większy przepływ ładunków. Każde zamówienie towaru oznacza dostawę do indywidualnego klienta. "Ostatnia mila" generuje nie tylko bardzo duże koszty (nawet 40% kosztów logistycznych), ale również wpływa negatywnie na środowisko naturalne i jakość życia mieszkańców. Potrzebne są więc rozwiązania infrastrukturalne i zastosowania nowoczesnych technologii, które ograniczą te problemy. Wierzymy w to, że wspólnie z naszymi Partnerami - Miastem Poznań i Volkswagen Poznań, stworzymy lepsze warunki do funkcjonowania naszego miasta w przyszłości - podsumował dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego towarzyszy obchodom 40-lecia partnerskiej współpracy miast Poznania i Hanoweru. Marcin Baszyński, kierownik Działu Logistyki oraz koordynator inicjatywy strategicznej Logistyka Miejska w Volkswagen Poznań powiedział:
- Nieprzypadkowo to właśnie dzisiaj, w dniu obchodów 40-lecia partnerstwa naszych regionów nadajemy naszej współpracy formalny charakter. To właśnie rozwiązania z zakresu logistyki miejskiej realizowane z sukcesem w Hanowerze wraz z zakładem Marki Volkswagen Samochody Dostawcze stały się impulsem do podjęcia podobnej inicjatywy w naszym regionie. Jednym z kluczowych wyzwań zrównoważonego transportu w miastach przyszłości jest zapewnienie rozwiązań tzw. "ostatniej mili".

Ostatnio zmieniany w środa, 23 październik 2019 15:10

1 komentarz

  • Jan Ender
    Jan Ender czwartek, 24 październik 2019 12:39 Link do komentarza

    Brawo, świetna wiadomość! Mam nadzieję, że wspólne działania szybko przyniosą efekty, które sprawią, że wzrośnie komfort życia mieszkańców Poznania.

Zaloguj się by skomentować