Logo
Wydrukuj tę stronę

Inwestycja Volkswagena w Poznaniu na ukończeniu

Inwestycja Volkswagena w Poznaniu na ukończeniu Fot. Volkswagen Poznań

Rozbudowa poznańskiego zakładu trwała 2 lata. W tym czasie rozbudowano halę spawalni i wybudowano nową halę logistyczną. Inwestycja kosztowała 2 mld zł i będzie służyć seryjnej produkcji nowego modelu - auta nowej generacji - Caddy 5.

- Za nami około 90 proc. wszystkich inwestycji związanych z przygotowaniem zakładu do produkcji nowego modelu. W tej chwili trwa produkcja samochodów testowych, a przed samym uruchomieniem produkcji seryjnej we wrześniu tego roku, planujemy ostateczną przebudowę zakładu pod nowego Caddy. Produkcja będzie rozwijała się stopniowo, od kilkudziesięciu egzemplarzy w fazie wstępnej do pełnych mocy produkcyjnych, jakie osiągniemy w 2021 roku - powiedział Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań oraz dyrektor zakładu w Poznaniu.

Rozbudowę fabryki zaczęto od zintegrowania terenów fabryki, które były oddzielone drogą publiczną. Następnie postawiono nową halę logistyczną o powierzchni 46 tys. m kw., na której zmieści się 10 tys. pojemników z częściami do produkcji Caddy i T6.1. Największym wyzwaniem inwestycji zarówno finansowym, jak i organizacyjnym okazała się rozbudowa hali spawalni. Firma zainwestowała ogromne środki w nową halę o powierzchni ponad 14 000 m kw. i kubaturze blisko 200 000 m sześc., a także w nowoczesną technologię. Na potrzeby produkcji zakupiono 450 wielofunkcyjnych robotów. Ich zadaniem będzie precyzyjna budowa karoserii Caddy 5, której konstrukcja została wzmocniona blachą o wysokiej wytrzymałości oraz blachą tłoczoną na gorąco. Prawidłowa obróbka i zgrzewanie tych materiałów wymaga zastosowania trwałych, specjalistycznych urządzeń o podwyższonej sile nacisku. Robotyzacja i automatyzacja wymaga od pracowników umiejętności obsługi nowych urządzeń, dlatego częścią inwestycji stanowią specjalistyczne szkolenia załogi.

- Tak daleko idącym zmianom technologicznym towarzyszą zawsze nie mniejsze zmiany organizacyjne. Wraz z postępem pojawiają się nowe potrzeby i nowe kompetencje. Budowa nowej karoserii Caddy 5 wymagać będzie wykonywania znacznie mniejszej ilości czynności manualnych, natomiast blisko trzykrotnie zwiększy się nasze zapotrzebowanie na operatorów maszyn i urządzeń. W przypadku zakładu w Poznaniu w ostatnich dwóch latach zrealizowaliśmy ponad 1800 szkoleń wartych ponad 3 mln zł, których celem było przekwalifikowanie pracowników i przygotowanie ich do pracy w nowych warunkach i w nowej roli - mówi Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji.

Źródło: Volkswagen Poznań

O branży motoryzacyjnej czytaj także:
- Toyota testuje napędy hybrydowe
- Zła perspektywa dla polskiego sektora motoryzacyjnego

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 27 lipiec 2020 15:17
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny