Zaloguj się

Zła perspektywa dla polskiego sektora motoryzacyjnego

Zła perspektywa dla polskiego sektora motoryzacyjnego Fot. Pixabay

Eksperci firmy doradczej EY Polska oszacowali, że epidemia koronawirusa spowoduje utratę potencjalnej wartości dodanej sektora motoryzacyjnego między 1,4 mld PLN a 7,5 mld PLN. Wielkość strat będzie zależeć od stopnia rozprzestrzeniania się epidemii i skuteczności działań zaradczych.

Według ekspertów wartość dodana sektora motoryzacyjnego dla gospodarki w 2020 roku, w pierwotnym scenariuszu, wynosiłaby 113,8 mld zł. Aktualizacja wartości dodanej poszczególnych sektorów, dokonana w oparciu o zrewidowane prognozy wzrostu PKB na 2020 rok, pozwala przewidywać, że wartość dodana w sektorze motoryzacyjnym może wynieść od 106,3 mld zł do 112,4 mld zł. To wstępne kalkulacje oparte na danych i obserwacjach w ciągu pierwszych 3 tygodni rozwoju COVID-19 w Polsce.

- Ze względu na zmniejszenie popytu na samochody wśród odbiorców końcowych oraz braki dostaw części motoryzacyjnych produkowanych w rejonach najmocniej dotkniętych epidemią koronawirusa (Chiny, Włochy), międzynarodowi producenci pojazdów działający w Polsce już w pierwszej połowie marca ograniczyli lub wstrzymali pracę swoich fabryk. Równocześnie działania te pociągnęły za sobą decyzje o czasowym zawieszeniu pracy w zakładach produkujących podzespoły dla zamkniętych fabryk. Co więcej, ponad 70% polskiej wartości dodanej z produkcji samochodów, naczep i przyczep oraz części absorbowane jest na rynkach zagranicznych, głównie w Niemczech i Włoszech - mówi Michał Lesiuk, partner EY, lider Działu Doradztwa dla Branży Motoryzacyjnej w Polsce.

Mocno dotknięte pandemią Chiny, które mają w ręku 28% światowej produkcji samochodów i 20% światowej produkcji części samochodowych, zamknęły swoje fabryki na początku roku. Spowodowało to poważne następstwa wśród producentów motoryzacyjnych w Europie, którzy opierają zarządzanie dostawami na zasadzie just-in-time.

- Dla niewielkiej grupy przedsiębiorców z sektora motoryzacyjnego, epidemia koronawirusa może stwarzać szansę na zastąpienie dotychczasowych dostawców w globalnych łańcuchach dostaw. Już teraz jeden z producentów przeniósł produkcję części do swoich samochodów z zakładu w Chinach do Meksyku, by uniknąć konieczności zatrzymania linii produkcyjnych. W kolejnych latach trend przenoszenia produkcji z Chin do innych krajów może być jeszcze bardziej widoczny, na czym skorzystać mogą polskie przedsiębiorstwa - mówi Mikołaj Matuszko, menedżer w Dziale Strategii i Operacji EY.

Epidemia koronawirusa ma również wpływ na handel i naprawy w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez EY od 6 wiodących dealerów, ruch klientów w salonach samochodowych w trzecim tygodniu marca był znikomy, a z usług serwisowych korzystało o około 40-50% klientów mniej niż zwykle w tym samym okresie, choć jest nadzieja, że nastąpi przesunięcie popytu na kolejne miesiące. Jednak nierealizowanie planów sprzedażowych i brak klientów w serwisach w krótkim czasie mogą spowodować problemy z płynnością finansową oraz redukcję zatrudnienia.

- Branża dealerów samochodowych aktywnie reaguje na skutki epidemii na wielu płaszczyznach, przygotowując szereg krótkookresowych działań zaradczych. Prowadzone są negocjacje z importerami, między innymi na temat wydłużenia okresów płatności czy zmian w planach sprzedażowych. Przygotowywany jest katalog "dobrych praktyk" w zakresie bezpieczeństwa pracowników i klientów oraz działań umożliwiających stabilne funkcjonowanie firm dealerskich w czasach kryzysu wywołanego koronawirusem - dodaje Mikołaj Matuszko.

Sektor motoryzacyjny odpowiada za około 4,9% polskiego PKB i 2,6 mln miejsc pracy oraz stanowi 5,4% polskiego eksportu. W polskich fabrykach produkowane są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, przyczepy i naczepy. Polska jest także istotnym wytwórcą części, podzespołów i zespołów dla przemysłu motoryzacyjnego, a w ostatnich latach nasz kraj stał się jednym z ważniejszych producentów komponentów do samochodów elektrycznych.

Pełna analiza dotycząca wpływu COVID-19 na polską branżę motoryzacyjną dostępna jest na stronie www EY Polska.

O logistyce w czasie epidemii koronawirusa czytaj także:
- Ważny głos Europejskiego Stowarzyszenia Logistycznego (ELA)
- PKP CARGO przewozi mimo epidemii

Ostatnio zmieniany w wtorek, 31 marzec 2020 15:38
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe