Zaloguj się

Toyota testuje napędy hybrydowe

Toyota testuje napędy hybrydowe Fot. Toyota

Fabryka Toyoty uruchomiła w Wałbrzychu Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych. Jego zadaniem będą testy wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz hałasu i wibracji poszczególnych komponentów wykorzystywanych w elektrycznych przekładniach hybrydowych.

- Powstanie Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych świadczy o naszej ważnej roli w rozwoju elektromobilnego przemysłu motoryzacyjnego - podkreśla Dariusz Mikołajczak, prezes fabryki Toyoty w Polsce. - To dowód na zaufanie, jakim władze koncernu darzą naszą fabrykę, która dzięki powstałemu ośrodkowi badań oraz sześciu realizowanym obecnie projektom związanym z tą technologią staje się europejskim centrum napędów hybrydowych Toyoty.

W nowym dziale pracuje kilkanaście osób w systemie zmianowym.

- Dzięki organizacji działu testów oraz specjalnej interdyscyplinarnej grupie pracowników, zajmujących się kwestiami lokalizacji komponentów, będziemy mogli znacznie szybciej nawiązać współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami, które mogą stać się naszymi dostawcami i jednocześnie częścią hybrydowej rewolucji Toyoty - podkreśla Zdzisław Konior, Assistant General Manager polskich fabryk Toyoty. - Z efektów funkcjonowania nowego ośrodka badań będziemy mogli korzystać nie tylko my, ale także europejskie centrum badawcze w Brukseli, które nadzoruje naszą pracę oraz inne jednostki Toyoty na świecie.

Do końca 2022 roku w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture), które razem z przekładniami elektrycznymi tworzą hybrydowy zespół napędowy. Trzeci z tych projektów - produkcja silników TNGA 1,5 l - ruszyła w jelczańskiej fabryce w czerwcu. W związku z realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland do 2022 roku wzrośnie do blisko 5,5 miliardów złotych, a zatrudnienie do ponad 3000 osób.
Samochody hybrydowe korzystają z dwóch źródeł mocy - benzynowego i elektrycznego. W czasie hamowania energia kinetyczna samochodu hybrydowego jest odzyskiwana i zamieniana na energię elektryczną, dzięki czemu pojazd zużywa mniej paliwa. Technologia hybrydowa jest uważana przez koncern za duży krok w kierunku pełnej elektromobilności. Zapewnia ona klientom najlepsze obecnie dostępne na rynku, ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem.
Główny element ośrodka badań w Wałbrzychu, czyli tester wytrzymałościowy, kosztował 19 mln zł. Dzięki tej inwestycji fabryka będzie mogła nawiązywać współpracę z polskimi i europejskimi dostawcami części do napędów hybrydowych.

Źródło: Toyota

O branży motoryzacyjnej czytaj także:
- Ruszyła produkcja e-Craftera
- MAN eTGE na testach GEFCO

Ostatnio zmieniany w piątek, 24 lipiec 2020 12:00
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe