Logo
Wydrukuj tę stronę

Ekologiczne opakowania Tesco

Ekologiczne opakowania Tesco Fot. Tesco

Zgodnie z zapowiedzią sieć handlowa eliminuje nieprzetwarzalny plastik ze swoich opakowań. Do tej pory Tesco udało się zredukować 88% trudnych lub nienadających się do recyklingu tworzyw sztucznych, znajdujących się w opakowaniach marek własnych.

W lutym 2019 roku Tesco ogłosiło, że do końca 2020 roku usunie ze składów opakowań produktów marki własnej materiały nienadające się do ponownego przetworzenia. Aby zrealizować podjęte zobowiązanie w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech wprowadzono zmiany w zakresie technologii produkcji opakowań. Dziś firma wykazuje się zmniejszeniem ilości najbardziej szkodliwego dla środowiska plastiku o 454 tony, w tym 113 ton w samej Polsce.
Największy efekt przyniosły zmiany w opakowaniach owoców i warzyw, które zawierały w składzie polistyren i PVC. Tworzywa te zostały zastąpione takimi materiałami jak: PET, PE i polietylen. W tej kategorii udało się zmniejszyć ilość trudnych do przetworzenia materiałów o ponad 65 ton rocznie. Modyfikacja opakowań napojów energetycznych, w których wymieniono folię PVC na LDPE przyczyniła się do wyeliminowania aż 5 ton nieodzyskiwalnych odpadów. Podobne zmiany przeprowadzono w opakowaniach artykułów nabiałowych, piekarniczych i cukierniczych - zastąpiono w nich aż 143 ton trudnych do przetworzenia materiałów.

- W 2019 roku stworzyliśmy listę materiałów stosowanych w opakowaniach produktów i podzieliliśmy je na kategorie według możliwości ich recyklingu oraz dostępnych alternatyw. Dążąc do wyeliminowania tworzyw sztucznych uznanych lokalnie za trudne do recyklingu i zwiększenia zrównoważonego charakteru naszych produktów, ściśle współpracowaliśmy z naszymi dostawcami. W ostatnim czasie zrobiliśmy duży krok w kierunku realizacji podjętego zobowiązania, a w przyszłym roku będziemy kontynuowali nasze działania i na bieżąco weryfikowali ich efekty - mówi Matt Simister, prezes Tesco w Europie Środkowej.

Sieć Tesco zobowiązała się także do zmniejszenia wagi opakowań. Ma to wpływ na mniejszą emisję dwutlenku węgla związaną z transportem produktów. Dotychczas przekształcenie opakowań produktów pozwoliło Tesco na zmniejszenie łącznej wagi używanego plastiku o ponad 64 tony. Tesco chce kontynuować działania w obszarze ekologii i dążyć do tego, by do 2025 r. wszystkie opakowania produktów sieci nadawały się do recyklingu bądź ponownego użycia.

Źródło: Tesco

O ekologistyce w branży opakowań czytaj także:
- OD NOWA, czyli pilotażowa gospodarka obiegu zamkniętego dla marki Żabki
- Polski Pakt Plastikowy zrewolucjonizuje rynek opakowań

Ostatnio zmieniany w piątek, 13 listopad 2020 09:52
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny