Zaloguj się

Polski Pakt Plastikowy zrewolucjonizuje rynek opakowań

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Polski Pakt Plastikowy zrewolucjonizuje rynek opakowań Fot. Pixabay

10 września 2020 roku powołano Polski Pakt Plastikowy, który dołącza do globalnej inicjatywy Plastics Pact network Fundacji Ellen MacArthur. Jego celem jest ograniczanie stosowania tworzyw sztucznych, praca nad innowacjami i tworzenie obiegu zamkniętego.

Polski Pakt Plastikowy jest platformą współpracy uczestników łańcucha wartości tworzyw sztucznych w obszarze opakowań. Tworzy ją grupa 12 firm: od produkujących opakowania, poprzez firmy wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek i sieci handlowe, po recyklerów i organizacje odzysku, które wprowadzają na polski rynek aż 1/5 wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych. Współpracują z nimi organizacje branżowe, instytucje pozarządowe oraz naukowe.

- Tylko wspólnie możemy zmierzyć się z plastikowym wyzwaniem. Powinniśmy skoncentrować działania na ograniczeniu użycia plastiku, pracować nad innowacjami i sprawić, aby plastik krążył w obiegu zamkniętym. Wierzymy, że angażowanie kolejnych firm, instytucji i administracji, a także realna i efektywna współpraca wszystkich stron może doprowadzić do zmiany modelu wykorzystywania tworzyw sztucznych w Polsce. Pamiętajmy, że członkowie Paktu to firmy, które już od lat podejmują liczne działania w tym obszarze. Ich zaangażowanie w Pakt to wyraz większych ambicji i decyzja o inicjowaniu wspólnych projektów, niemożliwych do realizacji przez pojedyncze podmioty - mówi Małgorzata Greszta, partner zarządzająca CSR Consulting inicjator "Kampanii 17 Celów".

- Fundacja Ellen MacArthur z zadowoleniem przyjmuje ogłoszenie Polskiego Paktu Plastikowego, najnowszej krajowej inicjatywy dołączającej do naszej globalnej sieci Plastics Pact. Z niecierpliwością czekamy na możliwość wspierania rządu i polskiego biznesu we wprowadzaniu prawdziwej zmiany na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego dla tworzyw sztucznych. Razem możemy stworzyć świat, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem ani zanieczyszczeniem - mówi Sander Defruyt, lider programu New Plastics Economy w Fundacji Ellen MacArthur.

Polski Pakt Plastikowy zakłada 6 celów strategicznych, do których będą dążyć firmy działające w Polsce i wpływające na rynek opakowań z tworzyw sztucznych do końca 2025 roku.
1. Identyfikacja, a następnie eliminacja wskazanych, nadmiernych i problematycznych opakowań z tworzyw sztucznych poprzez przeprojektowanie, innowacje i alternatywne modele dostawy.
2. Dążenie do zmniejszenia o 30% użycia pierwotnych tworzyw sztucznych w opakowaniach wprowadzanych na rynek.
3. 100% opakowań z tworzyw sztucznych na polskim rynku nadających się do ponownego wykorzystania lub recyklingu do 2025 roku.
4. Zwiększenie udziału surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych do poziomu 25%.
5. Efektywne wsparcie systemu zbiórki i recyklingu opakowań tak, aby osiągnąć poziom recyklingu w wysokości co najmniej 55% na polskim rynku.
6. Podniesienie jakości i efektywności edukacji konsumentów w zakresie segregacji, recyklingu, ponownego wykorzystania i ograniczenia zużycia opakowań.

Działania realizowane w ramach Paktu będą weryfikować raporty roczne. Ogłoszenie pierwszego raportu, obejmującego efekty prac za rok 2020, planowane jest na II kw. 2021 roku. Do Polskiego Paktu Plastikowego przystąpiły już m.in. firmy: Biedronka, Lidl, Kaufland i Carrefour.

- Carrefour ma świadomość, jak silnie plastik wpływa na degradację środowiska, dlatego też prowadzi aktywne działania proekologiczne, mające na celu jego redukcję w wykorzystywanych opakowaniach jednorazowych oraz odpowiednie gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych. Nasza sieć angażuje się także w wiele inicjatyw sektorowych i ogólnopolskich realizowanych z partnerami zewnętrznymi, aby jeszcze skuteczniej realizować swoje cele środowiskowe oraz zachęcać swoich klientów i dostawców do coraz pełniejszego uczestniczenia w idei Zero Waste oraz realizacji idei obiegu zamkniętego - przekonuje Barbara Kowalska, dyrektor Działu Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Carrefour.

- Już w 2017 r. zmniejszyliśmy gramaturę butelek wody Polaris, co rocznie oznacza wprowadzenie do obiegu ponad 150 t mniej plastiku. Jogurt naturalny goBIO, dzięki zastosowaniu papierowej, łatwo zdejmowalnej etykiety, ma lżejszy kubeczek, co pozwala zaoszczędzić ponad 9 tys. kg plastiku rocznie. Innym przykładem może być stosowanie folii rozpuszczalnej w tabletkach do zmywania naszej marki własnej Kraft, które pozwoliło w ciągu roku na zmniejszenie wykorzystania plastiku o 11,1 t. Dodatkowo na półki naszych sklepów trafiły papierowe patyczki higieniczne marek Dada i Carea z bawełnianą główką, dla dzieci i dorosłych, co rocznie ograniczy zużycie plastiku o ponad 330 t - mówi Sylwia Krzyżycka, dyrektor Działu Ochrony Środowiska w sieci Biedronka

Źródła: Kampania 17 Celów, Carrefour, Biedronka

O ochronie środowiska czytaj także:
- Analiza możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ze statków dalekomorskich
- PKN ORLEN ambitny i ekologiczny
- Mercedes-Benz i Amazon w jednym szeregu dla ochrony klimatu

Ostatnio zmieniany w piątek, 11 wrzesień 2020 14:38
Zaloguj się by skomentować