Zaloguj się

OD NOWA, czyli pilotażowa gospodarka obiegu zamkniętego dla marki Żabki

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
OD NOWA, czyli pilotażowa gospodarka obiegu zamkniętego dla marki Żabki Fot. Pixabay

Sieć Żabka zachęca swoich klientów do działań na rzecz środowiska i ogłasza zbiórkę plastikowych butelek w swoich sklepach. Zostaną one poddane recyklingowi i wykorzystane do produkcji nowych butelek na wodę mineralną marki własnej OD NOWA.

- Statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 300 kg odpadów, z czego prawie połowa nadaje się do recyklingu. Niestety, ze względu na niską świadomość ekologiczną i brak selektywnej zbiórki, recyklingowi poddawanych jest ich o wiele mniej - mówi Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro.

Plastik jest w tej chwili jednym z najbardziej problematycznych surowców w kontekście ochrony środowiska. Według WWF Polska w ciągu ostatnich 65 lat jego produkcja wzrosła z 2 do 348 mln ton rocznie, z czego 40 proc. stanowią plastikowe opakowania. Nieumiejętne gospodarowanie plastikiem powoduje, że przedostaje się on do środowiska, w tym do gleby, rzek, mórz i oceanów, czyniąc tam ogromne zniszczenia. Żabka chce przyczynić się do zmiany nawyków swoich klientów i będzie ich nagradzać dodatkowymi punktami w programie lojalnościowym za zwrócone odpady z plastiku. Akcja będzie prowadzona w ponad 20 sklepach w Warszawie, a sieć wykorzysta w niej swoją aplikację żappka.

- Jako pierwsza firma w Polsce, razem z naszymi franczyzobiorcami i partnerami, postanowiliśmy przetestować działanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla marki własnej - mówi Anna Gorączka, green officer w Żabka Polska. - Zebrane opakowania posłużą nam do stworzenia nowych butelek na wodę marki własnej OD NOWA, pochodzących w 100 proc. z recyklingu. Dzięki temu wspólnie nadamy opakowaniom nowe życie i zamkniemy obieg plastiku.

- Butelki zebrane w sklepach Żabka będziemy mogli przetworzyć na recyklat PET i ponownie wytworzyć z nich opakowania, zamykając w ten sposób obieg materiałów - mówi Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA Polska. - Już w tym momencie w zakładzie w Radomsku przetwarzamy rocznie około 1,5 mld butelek PET, co pozwala nam na wyprodukowanie około 30 tys. ton recyklatu rocznie. Tworzywo PET z naszej produkcji nadaje się do kontaktu z żywnością i już teraz na sklepowych półkach można znaleźć butelki z zawartością recyklatu nawet na poziomie 100 proc.

Źródło: Żabka Polska, Newseria

O recyklingu czytaj także:
- Polski Pakt Plastikowy zrewolucjonizuje rynek opakowań
- W Ciechanowie odpady segregują inteligentne pojemniki
- Erum Group inwestuje w Polsce

Ostatnio zmieniany w czwartek, 22 październik 2020 15:53
Zaloguj się by skomentować