Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak zoptymalizować załadunek ciężarówki za pomocą aplikacji EasyCargo?

EasyCargo to oprogramowanie dla symulacji i optymalizacji załadunku jednostek transportowych. Dla tych, którzy nigdy nie korzystali z takiego programu lub po prostu nie rozumieją, jak tego typu aplikacja może być przydatna, powinni przeczytać ten artykuł o praktycznym zastosowaniu oprogramowania EasyCargo. Więcej na ten temat można dowiedzieć się także czytając poprzedni artykuł.

Planowanie załadunku z desktopu
Osoba odpowiedzialna za załadunek jednostki transportowej uruchamia aplikację i wpisuje niezbędne dane. Niniejszy artykuł nie wyjaśnia szczegółowo, jak przebiega ten proces, w tym celu zalecane jest obejrzenie filmów instruktażowych i przeczytanie FAQ. Można także zarejestrować się za darmo w aplikacji. Oprogramowanie umożliwia 10-dniowe darmowe testowanie wszystkich funkcji bez żadnych zobowiązań.

Kolejnym krokiem jest wybór przestrzeni ładunkowej (kontenerów, ciężarówek, przyczep, naczep itp.), która może być własna lub wynajęta. Podczas wyboru przestrzeni ładunkowej możemy dostosować wymiary, maksymalną masę, jaką można przewieźć i maksymalny nacisk na oś, możemy także stworzyć zupełnie nową przestrzeń. Po rozwiązaniu tych kwestii następuje przejście do wirtualnego planowania załadunku.

Informacje na temat ładunku mogą być wprowadzane do programu na różne sposoby. Po pierwsze - manualnie, zawsze przy użyciu grup składających się z identycznych pakietów; po drugie - poprzez wykorzystanie szablonów z MS Excel, które są dostępne w zakładce Ładunki i informacje; po trzecie - można skorzystać z bazy pozycji do załadowania znajdującej się w zakładce Elementy do załadowania; wreszcie można także wykorzystać najszybszy i najbardziej efektywny sposób, jakim jest połączenie się z systemem ERP w celu załadowania produktów tą drogą.

Dostosowania końcowe
Po załadowaniu paczek może być konieczne dokonanie pewnych zmian przed wysłaniem informacji do operatorów, mamy jeszcze czas na skorzystanie z funkcji ręcznych zmian w planowaniu załadunku. Funkcja ta pozwala na wprowadzanie prostych korekt, takich jak pozycjonowanie ładunku, przesuwanie boxów, obracanie ich, umieszczenie innych na górze lub dodanie kilku dodatkowych boxów, ponieważ przestrzeń ładunkowa nie jest całkowicie zapełniona. Aby dowiedzieć się więcej na temat tej funkcji, zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego.

Przekazywanie informacji do operatorów
Po wykonaniu powyższych czynności należy przekazać komplet informacji operatorom. Można to zrobić na kilka sposobów. W przypadku gdy operatorzy mają możliwość skorzystania z komputera, można wygenerować dla nich łącze hipertekstowe, po kliknięciu w które zobaczą cały ładunek, wraz z jego statystykami. Operatorzy mogą przygotować raport załadunku (podstawowy), wyeksportować go do Excela lub zmienić tryb załadunku na "Załadunek krok po kroku" i wygenerować raport "Załadunek krok po kroku". Jeśli operatorzy nie mają komputera lub tabletu, można im dostarczyć raport w formie drukowanej.

Zadania operatorów
Program nie tylko pomaga zaplanować ładunek, ale towarzyszy także podczas jego praktycznej realizacji. Operator na swoim komputerze ma możliwość podglądu ładunku, może go obracać, powiększać itd. lub, jeśli jest to wymagane, może również wybrać opcję wydrukowania raportu (z jednym z widoków ładunku lub z ładunkiem krok po kroku).

Operator może przeanalizować proponowaną organizację załadunku, czyli zbadać plan 3D z wszystkimi jego możliwościami. Jak tego dokonać można zobaczyć na filmie instruktażowym Kontrola planu ładunku w wyświetlaniu 3D, gdzie jest mowa o tym jak poruszać się w planie 3D.

W podanym samouczku otrzymujemy możliwość kliknięcia na kamerę (na dole), a następnie za pomocą strzałek możemy przesunąć "film", w którym widać cały proces ładowania od pierwszej do ostatniej paczki. Jeśli klikniemy na drukarkę możemy wydrukować przebieg całego procesu lub wyeksportować go do Excela.

W przypadku braku komputera operator otrzyma wydrukowany raport, w którym zapozna się ze statystykami przestrzeni ładunkowej, całkowitą objętością załadunku, będzie wiedział, ile wolnej przestrzeni należy zostawić po jednej stronie oraz czy powinien rozpocząć załadunek bezpośrednio od tyłu do przodu, czy też powinien zostawić trochę wolnego miejsca. Ponadto w programie Excel otrzyma wszystkie elementy, które mają zostać załadowane, jak również grupę, do której należą.

W drugim raporcie o nazwie "Raport krok po kroku" można zobaczyć etapowe ładowanie, ilustrujące sposób postępowania przy ładowaniu przestrzeni.

Co zrobić, jeśli link nie działa?
Prawdopodobnie osobie, która wygenerowała i wysłała ten link wygasła licencja lub wykorzystała karnet 24-godzinny i aplikacja jest w tym momencie nieaktywna. Należy poprosić pracownika, który pracuje z oprogramowaniem lub administratora o aktywowanie licencji, a po uzyskaniu potwierdzenia otworzyć łącze lub "odświeżyć" stronę (np. poprzez kombinację klawiszy "CTRL + F5"), co spowoduje możliwość wyświetlania załadunku. Jeśli problem będzie nadal występować, proszę pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Aby dowiedzieć się więcej o aplikacji, można odwiedzić stronę internetową EasyCargo, zobaczyć filmy instruktażowe lub zarejestrować się za darmo bez żadnych zobowiązań.

 

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 15 czerwiec 2021 07:48
© 2021 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania