Logo
Wydrukuj tę stronę

Próbne cumowanie w nowym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia

Próbne cumowanie w nowym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia Fot. Pixabay

W Porcie Gdynia trwają odbiory techniczne nowego, większego Publicznego Terminalu Promowego z rampą ro-ro.

Obiekt zakłada możliwość korzystania z niego kilku operatorów oraz przyjmowania różnych promów. Na terminalu została zamontowana innowacyjna rampa oraz rękaw. W poniedziałek, 19 lipca br. odbyło się pierwsze testowe cumowanie promu Stena Line.

Realizacja jednej z największych inwestycji w Porcie Gdynia jest już na finiszu. Zasadnicze prace związane z budową Publicznego Terminalu Promowego się zakończyły, a obecnie trwają odbiory techniczne. Nowy terminal dostosowano do obsługi promów o długości 240 m - o jedną trzecią dłuższych niż obecne jednostki Stena Line, które cumują przy starym terminalu. Możliwość przyjmowania dłuższych promów to dopasowanie się do uwarunkowań rynku bałtyckiego.

Przy nowym terminalu będą cumować promy o różnej długości, realizujące połączenia Stena Line oraz Polferries Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W ramach testów przeprowadzono próbne cumowanie promu Stena Spirit o długości 176 m należącego do Stena Line. Odbiory techniczne będą trwać przez najbliższe tygodnie, a otwarcie nowego terminalu zaplanowano na 23 września br., co zbiega się z uroczystością 99 rocznicy uchwalenia przez Sejm ustawy o budowie portu w Gdyni.

Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia realizowany jest zgodnie z ideą "Green Port", której wyrazem jest zastosowane przyłącze elektryczne. Korzystać z niego będą promy cumujące przy terminalu. Wykorzystanie energii elektrycznej z lądu eliminuje emisje spalin, drgania oraz hałas wytwarzane przez generatory na promie. Dzięki temu zmniejsza się negatywny wpływ transportu promowego na środowisko, jego oddziaływanie na centrum miasta, poprawia się także komfort pracy załogi promów.

Wartość inwestycji to ok. 292 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 116,8 mln zł.

Źródło: Port Gdynia

Ostatnio zmieniany w czwartek, 22 lipiec 2021 10:40
© 2021 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania