Logo
Wydrukuj tę stronę

Trendy w rozwoju systemów ICT dla logistyki

Na rozwój poszczególnych gałęzi gospodarki w ogromnym stopniu mają wpływ nowe technologie. Jakie trendy będą stymulować transformację sektora logistycznego?

Martyna Zdziarska, Instytut Logistyki i Magazynowania: Coraz więcej dostawców narzędzi ICT skupia się na oferowaniu złożonych rozwiązań, które umożliwiają wydajną wymianę danych i integrację procesów, nie tylko wewnątrz przedsiębiorstwa, ale także między uczestnikami łańcucha dostaw. Obecnie wiele rozwiązań jest oferowanych w chmurze lub przy użyciu platform elektronicznej wymiany danych. Ważne jest również to, że oprogramowanie musi być dostosowane do potrzeb klienta, a korzystanie z niego powinno być przyjazne dla użytkownika.
Dziś wszyscy jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, dla której najbardziej charakterystyczną cechą jest zanikanie bariery między ludźmi i maszynami oraz wykorzystanie Internetu rzeczy i chmur obliczeniowych. Industry 4.0 to integracja systemów i tworzenie sieci oraz integracja ludzi z cyfrowo sterowanymi maszynami, które korzystają z Internetu i technologii informatycznych. Wirtualna rzeczywistość, Internet rzeczy i sieci 5G to trendy i technologie, które będą miały największy wpływ na transformację sektora telekomunikacyjnego w 2018 roku. Możemy spodziewać się zmian związanych z opracowaniem norm i testowaniem systemów 5G oraz sieciowaniem maszyn. Coraz większa liczba urządzeń i czujników w ekosystemie Internetu rzeczy, wdrożenie technologii "sieci zdefiniowanych programowo" SDN (ang. Software-Defined Networking) i SD-WAN (ang. Software Defined WAN) przyniesie najważniejsze przemiany rynkowe w segmencie korporacyjnym i architekturach sieciowych na wiele lat. Dlatego przy omawianiu aktualnych rozwiązań ICT i zaleceń dla programistów systemów informatycznych należy wziąć pod uwagę aktualne trendy: Przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, automatyzację zbierania danych, metody analityczne - Big Data, przetwarzanie w chmurze, API, Internet rzeczy oraz Blockchain.
Wymienione nurty w ramach technologii ICT wspomagające zarządzanie łańcuchem dostaw stanowią przykładowe trendy, których dobór i wdrożenie warunkowane jest zakresem prowadzonej działalności i stopniem integracji pomiędzy uczestnikami procesu logistycznego. Wpływa to w znaczący sposób na możliwości aplikacji wybranej technologii zwiększającej efektywność procesów, szeroko pojętą analitykę danych i ułatwiającą kontakty pomiędzy partnerami biznesowymi i klientami. Rozwój nowych kanałów dystrybucji wraz z dynamizacją technologii teleinformatycznych w łańcuchu dostaw stają się siłą napędową pozwalającą kreować nowe, zintegrowane podejście do logistyki.

 

Więcej na ten temat w artykule Ewy Jaskólskiej -> Aktualne trendy w rozwoju systemów ICT dla logistyki.

Ostatnio zmieniany w środa, 04 kwiecień 2018 07:20
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny