Logo
Wydrukuj tę stronę

Raport o stanie odżywienia i sposobie żywienia kierowców zawodowych

Polecamy! Raport o stanie odżywienia i sposobie żywienia kierowców zawodowych

Z przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach akcji profilaktycznych wynika, iż stan zdrowia kierowców zawodowych znacząco się pogarsza, co przedstawia ostatni "Raport na temat stanu odżywienia i sposobu żywienia kierowców samochodów ciężarowych". Dane zgromadzone zostały przez Fundację Truckers Life podczas mobilnych badań Truckers Lab, a opracowane i przeanalizowane przez Koło Naukowe Dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki są alarmujące.

Analiza danych wykazała, że ponad 80% badanych cierpi na nadwagę i otyłość, a u ponad 60% stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Optymizmem nie napawają również wyniki ciśnienia krwi. Wskazane nieprawidłowości wiążą się bezpośrednio z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Tym samym mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy też innych schorzeń skutkujących nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.
Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przede wszystkim sposób żywienia. Zatem w trakcie spotkań z kierowcami zbadano również stan wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania i dziennego zapotrzebowania na niezbędne wartości odżywcze.
W tym obszarze okazało się, że większość kierowców wykazuje się dostatecznie dobrą wiedzą, która niestety nie idzie w parze z nawykami żywieniowymi w życiu codziennym, a szczególnie w trasie. Najczęściej wskazywane potrawy spożywane przez nich przynajmniej kilka razy w tygodniu to: kiełbasy, parówki, wędliny, potrawy smażone, produkty z białej mąki, słodzone i gazowane napoje. Niepokojący jest fakt niedostatecznego spożycia owoców i warzyw, jak również nadmierne spożywanie produktów niekorzystnie wpływających na zdrowie, takich jak: fast foody czy napoje energetyczne.
Nieprawidłowo zbilansowana dieta, siedzący tryb pracy i ruch, ograniczający się często do załadunku i rozładunku, ma niewątpliwie duży wpływ na samopoczucie kierowców. W rezultacie pojawia się senność, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją, co przy wykonywaniu tego typu pracy może wzmagać niebezpieczeństwo na drodze.
W odpowiedzi na alarmujące dane jeszcze tego lata rusza kolejna edycji kampanii Truckers Lab. Pod hasłem "Weź się na warsztat" kolejni kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia stanu swojego zdrowia, co może stać się przyczynkiem do zmian na polu dbałości o swoje życie i zdrowie.
Więcej informacji o kampanii jest dostępnych na stronie www.truckerslife.eu

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany w środa, 03 lipiec 2019 11:21
© 2020 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania