logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bezpieczny transport

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Transport we współczesnej logistyce jest niezmiernie ważnym elementem, który często warunkuje powodzenie realizacji oraz wpływa znacząco na ocenę zarządzania całą logistyką.

Planowany, bez zniszczeń, bezpiecznie przeprowadzony i dostarczony do umówionego celu transport jest we współczesnej gospodarce jednym z elementów decydującym o kontraktach, zleceniach, przepływie towarów i wysokości obrotów oraz przychodów firm. Wybierając firmę, która będzie odpowiedzialna za usługi transportowe i przewóz towarów należy zwrócić uwagę na takie elementy jak: pozycja rynkowa firmy, doświadczenie, lista klientów, czy współpraca z klientami firmy jest długoterminowa czy też są to tylko jednorazowe zlecenia, szybkość realizowanych zleceń oraz terminowość, niezawodność, koszty w porównaniu do firm konkurencyjnych. Ważne są także aspekty dotyczące bezpieczeństwa: czy są przestrzegane i gwarantowane w stosunku do samych pracowników będących w drodze i środka transportu, którym będzie odbywał się przewóz danego ładunku.

Bezpieczeństwo transportu w logistyce musi być odpowiednio dobrane do wielu zmiennych (choćby wartość przesyłki, rodzaj opakowania, możliwości zniszczeń itp.), które indywidualnie powinno być dobierane do każdego zlecenia przy określeniu na przykład środka transportu, jaki będzie najlepszy, wytyczeniu trasy przejazdu transportu i określenie bezpieczeństwa w granicach państwa/państw będących na trasie. Takie bezpieczeństwo może być zagwarantowane poprzez profesjonalną ochronę transportów i/lub poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod, związanych z zastosowaniem całodobowego monitorowania środka transportu. Taki system alarmuje centrum monitorowania i umożliwia natychmiastowe działania na przykład w momencie popsucia pojazdu na trasie, napadu czy uprowadzenia, prób nieplanowanych przeładunków itp.

Ważne elementy transportu
W logistyce transportu ważne są decyzje podjęte zaraz po przyjęciu zlecenia. Konieczna jest wiedza na temat tego, co będzie przewożone: gabaryty, ciężar, czy dane dobro podlega przepisom ADR, rodzaj przesyłki (na przykład paleta, cysterna, chłodnia, kontener, plandeka). Następnym etapem jest zaplanowanie transportu, w tym między innymi punkt odbioru i dostawy oraz jej termin, ilość przewożonych produktów, wybranie odpowiedniej trasy oraz odpowiedniego środka transportu, znajomość przepisów, którym podlega przewożone dobro. Ważna jest znajomość przepisów prawa dotyczących zasad przewozu w granicach państw UE oraz poza nimi.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2009.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2012 15:05

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast podpisał umowę najmu 10 000 m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej w centrum dystrybucyjnym Logicor Poznań...

MAN wozi świąteczną atmosferę

MAN wozi świąteczną atmosferę

 Czerwony ciągnik siodłowy MAN TGX 18.440 BLS 4x2 EfficientLine2 z kolorową naczepą przemierza w styczniu...

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

Amerykański inwestor Exeter Property Group zawarł finalną umowę kupna centrum magazynowo-produkcyjnego North-West Logistic Park w...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj