Zaloguj się

MAN przyspiesza

Sieci Miejskie w Poznaniu, Gdańsku, Lublinie i Puławach jako pierwsze w Polsce dysponują już przepustowością 10 Gb/s. Jest to przepustowość identyczna z osiąganą w ogólnopolskiej sieci PIONIER. Dzięki modernizacji infrastruktury MAN w oparciu o przełączniki firmy Cisco Systems, sieć będzie można wykorzystać do przesyłania danych, obrazu i głosu. Jednocześnie sieć będzie mogła obsłużyć znacznie większą liczbę użytkowników – głównie instytucje użyteczności publicznej, takie jak: administracja samorządowa, szkoły i biblioteki, służba zdrowia oraz służby publiczne.

Sieci POZMAN, LUBMAN, TASK oraz PULMAN dysponują przepustowością 10 Gb/s. Jest to szybkość identyczna z prędkością ogólnopolskiej sieci optycznej Internet dla Nauki – PIONIER. Zwiększona przepustowość sieci umożliwi jednostkom badawczym, korzystającym z MAN, przesyłanie większej liczby danych o zróżnicowanym charakterze, w tym głosu i obrazu (Triple Play). Planowane jest także podłączenie do sieci jednostek użyteczności publicznej, co pozwoli na znaczącą zmianę jakościową procesu kształtowania w Polsce społeczeństwa informacyjnego, czyli społeczeństwa opartego na wiedzy.

- Wdrożenie nowych urządzeń jest kolejnym etapem rozbudowy Polskich Sieci Naukowo-Badawczych. Warto tutaj również podkreślić, że sieć PIONIER łącząca największe akademickie ośrodki w Polsce już w 2006 roku będzie posiadała około 6000 km własnych włókien światłowodowych. Umożliwi to podłączenie wszystkich 21 ośrodków miejskich podwójną pętlą - dwa szerokopasmowe przyłącza - do infrastruktury PIONIER. Dzięki temu prędkość przesyłania danych w sieci wyniesie nawet do 20 Gb/s. Będzie to więc nie tylko najszybsza sieć w Europie, ale także jedna z najszybszych na świecie - mówi Zbigniew Krzewiński z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, operatora sieci PIONIER w Polsce, a jednocześnie operatora sieci POZMAN.

Rozbudowa sieci była możliwa dzięki wykorzystaniu rozwiązań Cisco Systems, które zostały dostarczone przez Integratora Systemów firmę ALMA SA. Sieć wzbogacono o przełączniki Cisco Catalyst 6500 z portami 10GE.

Sieci MAN istnieją w 21 miastach Polski. Zostały stworzone z myślą o zagwarantowaniu łączności pomiędzy ośrodkami akademickimi i naukowymi, takimi jak: szkoły wyższe oraz jednostki naukowe i badawcze na terenie całej Polski.

Zaloguj się by skomentować