Zaloguj się

WIEDZA: logistyka

Powstają kolejne magazyny, a dziura kadrowa rośnie

W 2024 r. powierzchnia magazynowa w Polsce osiągnęła rekordowe 34,7 mln m² i w trzy lata wzrosła o ponad 40%, wynika z raportu Real Estate Digital Data. Choć sektor TSL dynamicznie się rozwija, to rośnie też zagrożenie, które może go sparaliżować – brak pracowników. Według analiz Grupy Progres, aż 74% polskich firm boryka się z trudnościami w rekrutacji kandydatów do prostych, powtarzalnych zadań, co w dużej mierze dotyczy sektora logistyki i magazynowania. Jeśli sytuacja się nie poprawi, pustostany będą oznaczać nie tylko puste hale, ale i brak personelu do ich obsługi. To z pewnością nie poprawi nastojów przedsiębiorców, z którymi bywa różnie. W lutym 2025 r. negatywne nastroje gospodarcze w transporcie i logistyce odnotowano już w 9 województwach. W 7 kolejnych sytuacja była bardziej optymistyczna.

ESG a opłacalność nieruchomości komercyjnych

Już nie tylko dogodna lokalizacja czy zasobność portfela potencjalnych klientów, ale w coraz większym stopniu efektywność energetyczna oraz przestrzeganie standardów ESG wpływają na kondycję nieruchomości komercyjnych. W tej branży zrównoważony rozwój to nie slogan, ale konieczność (kosztowna) zapewnienia komfortu milionom Polaków odwiedzających każdego miesiąca polskie centra handlowe, pracującym w biurowcach czy halach magazynowych - wynika z raportu „ESG dla nieruchomości komercyjnych 2.0. Wybrane zagadnienia i praktyki”.

Droga do sukcesu kobiet w logistyce

Logistyka to dynamiczna układanka – pełna wyzwań, szybkich decyzji i nieustannej współpracy. Choć często postrzegana jako branża męska, w rzeczywistości sukces w tej dziedzinie zależy od różnorodności kompetencji i stylów zarządzania. Z okazji Dnia Kobiet, przedstawiamy rozmowę z Magdaleną Jamroziak – HR Manager o tym, jak kobiety i mężczyźni w logistyce uzupełniają się, jakie wyzwania czekają w branży na kobiety i co zrobić, by więcej kobiet sięgało po awanse.

5 kluczowych trendów w logistyce na 2025 rok – na co warto się przygotować?

Dużym wyzwaniem branży logistyki w roku 2025 będzie konieczność dostosowania procesów transportowych do standardów zrównoważonego rozwoju, ale to z pewnością niejedyny czynnik, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Aktualne prognozy wskazują, że największy sukces odnotują te przedsiębiorstwa, które zdołają utrzymać i rozbudować swoje sieci kontaktów, gwarantując tym samym elastyczność i kompleksowość usług.

Jak skutecznie wejść ze sprzedażą na rynki zagraniczne?

Ekspansja na rynki zagraniczne może być dla firmy szansą na dynamiczny rozwój oraz zwiększenie konkurencyjności. Jednak, aby skutecznie zacząć sprzedaż za granicą, warto wiedzieć, od czego zacząć, jak się przygotować i jakie działania będą niezbędne, aby uniknąć typowych błędów początkujących przedsiębiorców.

Niedobory pracowników utrudniają realizację celów biznesowych

– Badanie przeprowadzone przez Descartes Systems Group „How Bad Is the Supply Chain and Logistics Workforce Challenge?” (2024), globalnego dostawcy rozwiązań dla logistyki i łańcuchów dostaw, wskazuje, że 76% organizacji w branży logistycznej doświadcza znaczących niedoborów kadrowych. Co więcej, 37% liderów biorących udział w tym badaniu określa te braki jako poważne lub ekstremalne. Raport nie tylko potwierdza trudności z dostępem do pracowników, ale także wskazuje na ich wpływ na funkcjonowanie firm. Jak budować odporność biznesową i odpowiadać na problemy wskazane w raporcie?  – komentuje Grupa Opteamic, kompleksowy dostawca outsourcingu procesowego dla logistyki i produkcji.

Filary zrównoważonego rozwoju w magazynach

Świadomość kryzysu klimatycznego i potrzeby działań, które ograniczą jego skutki, jest już powszechna na rynku nieruchomości. Przedstawiciele logistyki inwestują w zrównoważone rozwiązania nie tylko ze względu na wymogi prawne, ale także formalne i nieformalne ze strony klientów, dostawców i usługodawców. W raporcie „Green Logistics”, CBRE i DHL Supply Chain wskazują na pięć filarów wdrażania ESG, w których kluczową rolę pełnią zarządcy i pracownicy magazynów. Są to efektywność energetyczna, gospodarka wodna i odpadami, transport, ochrona zieleni i edukacja pracowników.

Subskrybuj to źródło RSS