Zaloguj się

Apetyt na informację

Z jednej strony mamy sieci handlowe, z drugiej dostawców. Ci ostatni dostarczają towary do tych pierwszych. Niby proste, ale sam produkt to przecież nie wszystko. Wraz z każdym produktem musi iść bezbłędna i pełna o nim informacja. Obydwu stronom zależy na tym, aby towar znalazł się na półce sklepowej jak najszybciej, aby wyeliminować sytuacje jego braku na półkach, ograniczyć ilość pracy ręcznej, ilość błędnych zamówień i idących za tym korekt…

Cały proces dystrybucji produktu można jednak zautomatyzować. Jest tylko jeden warunek – wysokiej jakości dane. Badania przeprowadzone przez AT Kearney wykazały, że 3,5% zysku firmy tracą tylko i wyłącznie z powodu niespójnych danych o produkcie.

Rozwiązaniem mogą być elektroniczne katalogi produktów. Są to dostępne za pomocą internetu systemy informatyczne, umożliwiające przechowywanie danych o produktach a także zarządzanie nimi oraz ich współdzielenie z parterami handlowymi.

Katalog SINFOS, będący największym katalogiem w Europie, rozpoczyna swoją działalność w Polsce. Spółka została powołana do życia w listopadzie 2006 r., jako Joint Venture firm SINFOS GmbH z siedzibą w Kolonii oraz Instytutu Logistyki i Magazynowania z Poznania.

Działający na polskim rynku pod nazwą EANIC-SINFOS katalog zawierał będzie ponad 200 atrybutów opisujących produkt, co pozwala na zaspokojenie „apetytu na informację” wszystkich sieci handlowych. Dane o produktach znajdują się w jednym miejscu, co zapewnia ich szybką i prostą aktualizację, automatyczną dystrybucję danych do odbiorców i pełną synchronizację między systemami dostawcy i odbiorcy. Za tym idzie eliminacja błędów na dokumentach, minimalizacja liczby zwrotów towarów, eliminacja ręcznej aktualizacji danych, odbiorcy natomiast otrzymują automatyczne powiadomienia o zmianach dotyczących produktów, promocjach, datach dostępności produktu… A to zaledwie kilka najważniejszych korzyści, jakie oferuje uczestnictwo w katalogu EANIC-SINFOS.

Spójrzmy teraz na tę kwestię w skali globalnej. Dziś synchronizacja danych o produkcie staje się coraz bardziej istotna: EPC (Electronic Product Code) i RFID (Radio Frequency Identification) wymagają najwyższej jakości danych. Poprzez GDSN (Global Data Synchronisation Network) firmy będące uczestnikami łańcucha dostaw mają możliwość synchronizacji aktualnych danych o produkcie w skali całego świata. Katalog EANIC-SINFOS, posiadający certyfikat GDSN, zapewnia ogólnoświatowy zasięg oraz efektywną wymianę danych w oparciu o globalne standardy.

Obecnie ponad 2.500 użytkowników w 13 krajach jest zarejestrowanych w katalogu SINFOS. Znaleźć tam można 2 miliony produktów, ponad 5 tysięcy produktów jest wprowadzanych i przetwarzanych każdego dnia w samych tylko Niemczech.

Warto zauważyć, że SINFOS Polska nie startuje od zera. Komentując powstanie wspólnego przedsięwzięcia Grzegorz Szyszka, Dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania, Prezes GS1 Polska, powiedział: - Dla naszych aktualnych klientów jest szczególnie istotne, że dane z działającego już w Instytucie katalogu EANIC mogą zostać zintegrowane z katalogiem EANIC-SINFOS. To duża oszczędność czasu i pieniędzy.
 
Z drugiej strony mamy doskonały produkt, zbudowany na ponad 10-cio letnim doświadczeniu niemieckiego partnera.
 
- SINFOS ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu danymi i stale poszerza swoje wpływy w Europie - dodaje dalej Dyr. Szyszka.

O dotychczasowych sukcesach SINFOS może świadczyć lista referencyjna klientów, na której znajdują się firmy takie jak Grupa Metro, OBI, Lidl, Billa, Bonduelle, Danone, Ferrero, Gillette, L’Oreal, Nestle, Procter & Gamble, Unilever, Wrigley, Bahlsen, Colgate Palmolive, GlaxoSmithKline, Hochland, Kraft, Tchibo, Zott…

- Mając za sobą świetny produkt i ofertę dostosowaną do oczekiwań Klientów stawiamy sobie bardzo ambitne cele zdobycia w krótkim czasie pozycji lidera na tym, tak ciekawym i dynamicznie rozwijającym się, rynku. Jestem przekonany, że nasi Klienci odniosą ze współpracy z SINFOS Polska bardzo wymierne i znaczące korzyści. Nie chodzi tylko o poprawę jakości danych i idącą za tym obniżkę kosztów. Stawką jest jeszcze coś innego – z punktu widzenia dostawców EANIC-SINFOS może być furtką do wejścia na nowe rynki i szybkie zwiększenie przychodów, sieci natomiast zyskują bogatą bazę potencjalnych nowych dostawców. Wszystko to bez wielkich nakładów – wejście do katalogu EANIC-SINFOS otwiera przed każdą firmą automatycznie całe spektrum możliwości oferowanych przez system. Dla każdego z naszych Klientów chcemy być nie tylko kolejnym dostawcą usług, ale przede wszystkim godnym zaufania partnerem i doradcą. Mamy bardzo kompetentny zespół, który już nie może się doczekać końca fazy organizacyjnej i pierwszych wdrożeń - mówi Marek Tokarewicz, Prezes SINFOS Polska

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe