logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Geografia logistyki - Niemcy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rozwój rynku wewnętrznego i obrotów w handlu zagranicznym pociąga za sobą konieczność rozwoju infrastruktury i usług związanych z zaopatrzeniem produkcji, magazynowaniem, przepływem towarów i informacji. Firma Schenker, dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, dzieli się swoją wiedzą na temat rozwiązań stosowanych przez różne państwa. Doświadczenie Schenkera związane z rynkiem niemieckim to wiedza przydatna każdej firmie zainteresowanej współpracą z naszym zachodnim sąsiadem. To zbiór informacji dotyczący zarówno sfery infrastruktury, transportu i logistyki, jak i specjalistycznych rozwiązań logistycznych dedykowanych np. dla branży automotive.

Gospodarczo rzecz biorąc
Niemcy są największym partnerem Polski w wymianie handlowej z zagranicą. Ważnym elementem wymiany miedzy Polską a Niemcami jest synchronizacja dostaw w całym łańcuchu logistycznym. Firmy z Niemiec współpracujące z polskimi przedsiębiorcami oczekują towarów i usług o najwyższych standardach jakościowych. Nasi sąsiedzi, obok Stanów Zjednoczonych i Japonii, mogą poszczycić się jedną z największych gospodarek na świecie. Pomimo pojawiających się na przestrzeni ostatnich lat problemów gospodarczych, przyczyniających się do spadku dynamiki rozwoju i konkurencyjności niemieckiej gospodarki względem krajów szybko rozwijających się (Chiny, Indie), Niemcy wciąż zajmują silną pozycję w czołówce krajów wprowadzających na rynek nowe technologie i produkty.

Gospodarka niemiecka od lat ukierunkowana była na rozwój rynku usług TSL. W tym celu polityka państwa koncentrowała się na stworzeniu dogodnych warunków do rozwoju branży logistycznej i transportowej. W związku z tym w Niemczech realizowane były inwestycje w infrastrukturę dróg, portów morskich i lotniczych oraz rozwój żeglugi śródlądowej.
- W konsekwencji takich działań, Niemcy należą do krajów europejskich o najbardziej rozwiniętej strukturze usług logistycznych. Oferowane przez nich rozwiązania oparte są na najnowocześniejszych technologiach z wykorzystaniem transportu samochodowego, kolejowego, lotniczego, morskiego, a także żeglugi śródlądowej - mówi Zbigniew Pabian, Zastępca Dyrektora Międzynarodowego Biznesu Lądowego w Schenker Sp. z o.o.

Z logistycznego punktu widzenia
Niemcy, ze względu na dogodne położenie geograficzne, stanowią europejskie centrum logistyczne łączące tranzyt towarów w relacjach wschód-zachód Europy oraz na linii: stary i nowy kontynent. Należy zwrócić uwagę na fakt, że postępujący proces globalizacji przyczynia się do przenoszenia centrów produkcyjnych na obszary o niższych kosztach wytwarzania i obsługi logistycznej. Wraz z rozszerzeniem Unii Europejskiej logistycznym centrum Europy ma szansę stać się Polska.
- Wprowadzanie nowych systemów produkcji przekłada się na wielokrotne przetwarzanie podzespołów w różnych krajach i regionach geograficznych przed ich montażem finalnym. Taka sytuacja determinuje potrzebę współpracy z operatorami logistycznymi o zasięgu globalnym, oferującymi pełne spektrum usług logistycznych - wyjaśnia Zbigniew Pabian, Zastępca Dyrektora Międzynarodowego Biznesu Lądowego w Schenker Sp. z o.o.

Bardzo ważną rolę w procesie logistycznym odgrywa przenoszenie doświadczenia korporacyjnego na rynki lokalne. Z logistycznego punktu widzenia, np. system stałych codziennych połączeń sieci Schenkera
w Polsce z organizacją Schenkera w Niemczech daje podmiotom operującym w obu państwach szeroki dostęp do usług o najwyższych standardach, realizowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Sposób na sprawne przepływy
Do podstawowych zadań, jakie stoją przed operatorami logistycznymi jest planowanie trasy dostaw tak, aby zminimalizować „wolne przebiegi”, czyli aby zarówno w jedną, jak i drugą stronę środek transportu był wypełniony towarem.
- W niemieckiej sieci Schenkera, dla zapewnienia codziennych dostaw z obszarów o mniejszych przepływach towarów, ruch odbywa się z wykorzystaniem terminali tranzytowych zlokalizowanych w Hanowerze, Friedewaldzie i Norymberdze. Terminale te realizują codzienne połączenia między sobą i terminalami uczestniczącymi w obsłudze procesowej realizowanej w ramach łańcuchu dostaw - wyjaśnia Zbigniew Pabian.

Wykorzystanie terminali tranzytowych w Hanowerze, Friedewaldzie i Norymberdze usprawnia także system usług krajowych, które realizowane są w ramach standardowej oferty. Dotyczy to między innymi dostawy paczek (Schenkerparcels), przesyłek drobnicowych (Schenkersystem), usług Schenkersystem-plus, Schenkersystem-extra/extralight a także obejmuje dodatkowe czynności zlecane przez klienta. Firmy zlecają operatorowi logistycznemu przewóz przesyłek niebezpiecznych, awizacje odbiorców, późne odbiory, okresowe składowanie przed dostawą, dostawę w tym samym czasie do wielu odbiorców na terenie całych Niemiec, dostawę opakowań lub pakowanie w zakresie własnym, kontrole jakości towaru przy odbiorach od dostawców oraz wiele innych usług uzgadnianych indywidualnie z klientami.

Automotive dla zaawansowanych
Branża motoryzacyjna jest bardo wymagająca. Każdy, nawet krótki przestój linii produkcyjnej, powoduje bardzo duże straty. Producenci, chcąc uniknąć takich zagrożeń, szukają odpowiedzialnych partnerów – dostawców usług logistycznych, którzy mogą spełnić określone kryteria jakościowe i terminowe. Dlaczego tak się dzieje? Średniej wielkości samochód składa się z ok. 3,500 części. Każdą z nich trzeba odebrać od podwykonawcy, przetransportować, przepakować, dostarczyć do punktów montażu oddalonych często o tysiące kilometrów. W takim przypadku, zastosowanie globalnych zintegrowanych systemów logistycznych pozwala na znaczne oszczędności czasu i kosztów obsługi logistycznej.

Schenker w Niemczech ma ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu i projektowaniu łańcuchów dostaw dla firm motoryzacyjnych. Kluczowe znaczenie mają: tu globalny zasięg i możliwości sterowania przepływem towarów z różnych stron świata, organizacja realizacji usługi oraz zarządzanie procesem dostaw. Bardzo ważne jest sprawne współdziałanie wszystkich elementów i osób zaangażowanych w proces, gdyż od terminowej realizacji pojedynczych elementów zależy efekt końcowy.

Przykładem zaawansowanych powiązań biznesowych pomiędzy klientem i operatorem logistycznym jest współpraca Schenkera Deutchland AG z BMW AG. Działania prowadzone są w ramach głównego ośrodka zaopatrzeniowego linii montażowej BMW w Monachium. - Odpowiedzialność Schenkera obejmuje przyjęcie dostaw części i materiałów do centrum, kontrolę jakości, gospodarkę magazynową, dostawę na linie montażowe w określone precyzyjnie miejsca, w ściśle zdefiniowanym czasie nie przekraczającym 3 godzin od chwili złożenia zamówienia. Aby sprostać wymaganiom rynku automotive, zespół Schenkera pracuje na zmiany w godzinach od 6:00 do 24:00. W czasie jednego dnia przyjmowanych jest do magazynów średnio 4000 palet i tyle samo palet z materiałami, częściami i podzespołami dostarczanych jest na linie montażowe. W ramach obsługi BMW, Schenker odpowiedzialny jest również za gospodarkę pustymi opakowaniami - mówi Zbigniew Pabian.

Udana współpraca Schenkera i BMW w Monachium zaprocentowała kolejnym projektem – zarządzaniem logistyką dostaw i obsługą centrum zaopatrzeniowego w nowej fabryce BMW w Lipsku produkującej model serii 3. - Kompleksowości usług realizowanych na rzecz BMW dopełnia realizacja dostaw części do centrów dystrybucyjnych od dostawców zarówno z Niemiec jak i całego świata, a także dostawy części zamiennych do sieci 180 dealerów BMW na terenie Niemiec. Schenker realizuje również dostawy części z obszaru Niemiec do montażu w fabrykach BMW na świecie. - dodaje Zbigniew Pabian.

Logistyka w branży motoryzacyjnej jest jedną z ważniejszych specjalizacji Schenkera, który współpracuje z największymi producentami samochodów: VW, BMW, GM (Opel), Ford, Toyota, Mitsubishi, Daimler Chrysler. W pionie logistycznym Grupy Deutsche Bahn AG, gdzie Schenker pełni kluczową rolę, ok. 30% obrotów stanowi obsługa branży motoryzacyjnej. Aby sprostać wymaganiom klientów Schenker wykorzystuje rozwiązania w ramach wyspecjalizowanych jednostek:

•    Automotive Transport System (ATS) – w realizacji dostaw zaopatrzeniowych (dystrybucja części zamiennych, obsługa zwrotów i pustych opakowań) sieciowe połączenia lądowe Schenkera współpracują z dostawcami zewnętrznymi
•    Schenker Automotive RailNet (SAR) – dostawy materiałów, części zamiennych i gotowych podzespołów realizowane są za pomocą kolei z wykorzystaniem specjalistycznych wagonów, kontenerów oraz wysoko pojemnościowych jednostek typu swap bodies
•    Logistics Solutions & Services – specjalizacja w projektach rozwiązań logistycznych w obszarze zarządzania siecią i łańcuchem dostaw od etapu analiz i opracowania modelu biznesowego do implementacji włącznie.
Ostatnio zmieniany środa, 21 marzec 2007 12:54

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj