Zaloguj się

Dalajlama on-line

Uniwersytet Jagielloński we współpracy z firmą Veracomp SA, za pomocą urządzeń firmy Polycom, przeprowadził transmisję w Internecie z uroczystości nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego Jego Świątobliwości XIV Dalajlamie oraz spotkania ze społecznością akademicką. Internauci mogli na żywo śledzić wydarzenia przez prawie cztery godziny. Transmisję obejrzało kilka tysięcy użytkowników.

Bezpośrednią relację on-line z uroczystości można było oglądać na witrynie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki temu w spotkaniu z Dalajlamą w Krakowie wzięła również udział społeczność internetowa.

- Za radą firmy Veracomp zdecydowaliśmy się wykorzystać powszechny dziś, zwłaszcza wśród młodych ludzi, kanał komunikacji jakim jest Internet. Dzięki wiedzy pracowników Veracomp SA i fachowemu doradztwu w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii, internauci mogli na bieżąco śledzić fakty z tak ważnego dla naszej uczelni wydarzenia - powiedział dr Józef Oleszkiewicz, kierownik Sekcji Usług Sieciowo-Serwerowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Posiadany już wcześniej sprzęt wideokonferencyjny firmy Polycom został uzupełniony przez firmę Veracomp o najnowsze urządzenia, które łącznie stworzyły system realizujący transmisje w Internecie videostreamingu z bardzo dobrą jakością dla kilku tysięcy odbiorców.

Tak duża ilość odbiorców była możliwa do obsługi dzięki parametrom urządzeń oraz również dzięki istnieniu szkieletowej infrastruktury sieciowej o przepustowościach gigabitowych. System umożliwiał transmisję z dwóch różnych lokalizacji na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjaliści z firmy VERACOMP skonfigurowali i uruchomili całe rozwiązanie w ciągu dwóch dni. Zespół wspierał również specjalnie oddelegowany pracownik Polycom oraz informatycy UJ.

- Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy mieć swój udział w obsłudze wizyty Dalajlamy w Krakowie. Przygotowane przez nas rozwiązanie strumieniowej transmisji wideo pozwoliło na bezpośrednią emisję wydarzeń on-line. Doświadczenie to pokazało niewątpliwe zalety systemów wideokonferencyjnych i jakie korzyści mogą czerpać z ich stosowania instytucje oświatowe - podkreślił Bartek Madej z Veracomp SA.

Wideostreaming do Internetu realizowała para urządzeń: Polycom RSS 2000 oraz VMC 1000 Polycom Video Media Center. Źródłem sygnału były terminale wideokonferencyjne HDX 9004, które łączyły się z rejestratorem RSS 2000. Na rejestratorze odbywały się jednocześnie: rejestracja spotkania oraz streaming do urządzenia VMC 1000. Zadaniem VMC 1000 była dalsza dystrybucja streamingu, tym razem bezpośrednio do Internetu. Zainstalowana na nim licencja pozwoliła na równoczesną transmisję 1000 niezależnych strumieni. Każda z zainteresowanych osób otrzymała strumień wideo o przepływności 512 kbps.

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego Jego Świątobliwości XIV Dalajlamie odbyła się 8 grudnia 2008 roku o godz. 9.00 w auli Collegium Novum UJ podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni. Laudację wygłosiła prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz (Instytut Filozofii UJ), tekst doktoratu przeczytała dziekan Wydziału Filozoficznego prof. Maria Flis. Po południu o godz. 15.00 w auli dużej Auditorium Maximum UJ odbyło się spotkanie ze społecznością akademicką. Oba spotkania były transmitowane w Internecie metodą videostreamingu.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 16 grudzień 2008 15:50
Zaloguj się by skomentować