Zaloguj się

Instytut Logistyki i Magazynowania na targach CeBIT 2011

Instytut Logistyki i Magazynowania (ILiM) prezentuje swoje kompetencje na targach CeBIT - największych targach technologicznych na świecie, które odbywają się w Hanowerze w dniach 1-5 marca. Podkreślając autorytet Instytutu w dziedzinie znajomości polskiego sektora ICT, Ministerstwo Gospodarki zaprosiło ILiM do wygłoszenia prezentacji na polskim stoisku podczas tegorocznych targów. W ramach prezentacji konsultanci ILiM przedstawią mobilną aplikację MOBIT- GS1 oraz technologię EPC/RFID wykorzystywaną w łańcuchach dostaw.

Technologie mobilne wspierają funkcjonowanie łańcucha dostaw oraz gwarantują właściwy przepływ informacji, zapewniając poprawną realizację operacji logistycznych pomiędzy współpracującymi firmami. Dynamiczny rozwój telefonii komórkowej oraz systematyczne wprowadzanie przez producentów sprzętu coraz bardziej zaawansowanych i tańszych modeli telefonów powodują, że w niedalekiej przyszłości rozwiązania, do tej pory wspomagające funkcjonowanie łańcucha dostaw, mogą zmienić nasze codzienne zakupy. Rynek docelowy jest ogromny – to ponad 5 miliardów użytkowników telefonów, poszukujących informacji o kupowanych produktach.

Nowoczesne telefony oprócz standardowego wyposażenia w GPS czy aparat cyfrowy z funkcją autofocus mogą m.in. wspomagać tworzenie i przechowywanie list zakupów, skanować kody kreskowe i dostarczać danych do porównywania właściwości produktów, umożliwiać dostęp do powiązanych z produktami kuponów rabatowych i promocji, a także pomagać konsumentom w znajdowaniu najbliższej trasy do sklepu, w którym znajduje się pożądany przez nich produkt. Warunkiem osiągnięcia sukcesu i jednym z największych wyzwań inicjatywy określanej w ramach GS1 (organizacji tworzącej globalne standardy identyfikacji produktów) jako Mobile Commerce jest wypracowanie mechanizmów, które umożliwią powiązanie danych przetworzonych z odczytu kodów kreskowych z wiarygodną informacją o produkcie. Instytut Logistyki i Magazynowania przygotował pilotażową aplikację mobilną o nazwie MOBIT-GS1. Umożliwia ona użytkownikom telefonów z systemem Android skanowanie kodów kreskowych i dostęp do informacji o produkcie zgromadzonych m.in. w wiarygodnym źródle danych jakim są zasoby GS1 Polska, gdzie informacje o produkcie publikują producenci. Aplikacja oferuje dodatkowe funkcjonalności: - multimedialne prezentacje związane z produktem (wideoprzepisy), - dane na temat składu i wartości odżywczych produktu (ważne zwłaszcza dla osób przebywających na diecie i alergików). MOBIT-GS1 cieszy się dużym zainteresowaniem. Zgodnie z życzeniem użytkowników w dalszej części roku aplikacja będzie udostępniana na kolejne modele telefonów, a oprócz informacji o produkcie pojawią się także inne funkcjonalności (w tym bardzo oczekiwane ceny).

Drugim prezentowanym rozwiązaniem jest EPC/RFID (ang. – Electronic Product Code/Radio Frequency Identification). EPC/RFID to jedna z najszybciej rozwijających się technik automatycznej identyfikacji. I nie ulega wątpliwości, że jest to rozwiązanie jutra, które wprowadzi przedsiębiorstwa w zupełnie nową rzeczywistość, tak jak kiedyś zrobiły to kody kreskowe. Ustanowienie globalnych standardów elektronicznego kodu produktów, dalsze doskonalenie technologii RFID oraz obniżenie kosztów wdrażania, przyspieszyły jej praktyczne wykorzystanie. Zastosowanie EPC/RFID niesie ze sobą wiele korzyści. Do zalet tej techniki należy przede wszystkim zaliczyć przejrzystość łańcucha dostaw, czyli umożliwienie monitorowania przepływu towarów on-line oraz wzrost szybkości i dokładności odczytu towarów przepływających w łańcuchach dostaw.
Ostatnio zmieniany w piątek, 04 marzec 2011 15:06
Zaloguj się by skomentować