Zaloguj się

Polska liderem płatności elektronicznych w pojazdach komunikacji miejskiej

Już 50. milionowy bilet został sprzedany w automacie wyprodukowanym przez Mera-Systemy i zainstalowanym w pojeździe komunikacji miejskiej. W Polsce liczba takich urządzeń wynosi już 3 tys., z czego 80 proc. to automaty tej spółki. Liczba ta będzie rosła, ponieważ kolejne polskie miasta wdrażają tego typu urządzenia w autobusach i tramwajach. Nasz kraj jest europejskim pionierem rozwiązań technologicznych dla pasażerów komunikacji miejskiej.

   W autobusach, tramwajach i pociągach w Polsce zamontowanych jest obecnie ok. 3 tysięcy urządzeń do sprzedaży biletów (tzw. automatów mobilnych). Mera-Systemy szacuje swój udział w tym rynku na ok. 80 proc. i obsługuje automaty mobilne w Warszawie, Wrocławiu i innych mniejszych miastach. Do tego grona właśnie dołączyła Łódź - od początku września miasto wyposaża w automaty obsługujące płatności kartą wszystkie łódzkie autobusy i tramwaje. Docelowo będzie w nich ok. 600 automatów.

- Polska jest europejskim liderem pod względem mobilnych rozwiązań technologicznych, które są dostępne dla pasażerów komunikacji miejskiej. To u nas opracowano i wdrożono pierwszy automat mobilny, który akceptuje płatności kartą zbliżeniową. Kolejne polskie miasta interesują się mobilnymi urządzeniami biletowymi ponieważ są one wygodne dla pasażerów oraz tanie w obsłudze, a zmiany w taryfie miejskiej można wdrożyć niemal natychmiast aktualizując zdalnie system informatyczny - mówi Grzegorz Lange, prezes zarządu Mera-Systemy.

Obecnie najwięcej biletów w automatach w środkach komunikacji miejskiej kupują wrocławianie - niemal 1,4 mln sztuk miesięcznie. Dla porównania - w największej w Polsce aglomeracji warszawskiej urządzenia mobilne w tramwajach i autobusach sprzedają co miesiąc mniej niż 450 tys. biletów.

- We Wrocławiu zamontowano automaty typowe dla wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej. Można w nich zapłacić tylko kartami płatniczymi. Pasażerowie mają więc pewność zakupu i wiedzą w jaki sposób uiścić opłatę za przejazd. Natomiast w stolicy automaty znajdują się jedynie w wybranych pojazdach, część akceptuje albo monety albo tylko karty, a w niektórych urządzeniach nie można kupić najtańszych biletów. Dlatego też w Warszawie sprzedaż w urządzeniach mobilnych jest znacznie mniejsza - mówi Bogusław Kowalski, ekspert Stowarzyszenia Transportu Publicznego.

Po uszczelnieniu systemu dystrybucji biletów, którego elementem są urządzenia mobilne, sprzedaż biletów we Wrocławiu wzrosła o ok. 20 proc. Przekłada się to na dziesiątki milionów złotych w skali roku.  Automaty biletowe wyprodukowane przez Mera-Systemy zamontowane są w autobusach i tramwajach w Warszawie (obecnie prawie 1400 sztuk), we Wrocławiu (łącznie w ponad 820 autobusach i tramwajach) oraz w Łodzi, Jaworznie i Krakowie. Od zamontowania automatów we wspomnianych miastach do dziś pasażerowie kupili w nich ok. 50 milionów biletów komunikacji miejskiej.
   Do końca roku - łącznie z urządzeniami w Łodzi - Mera-Systemy będzie obsługiwała największą w skali kraju sieć automatów mobilnych. Koszt wdrożenia systemu oraz obsługi automatów często ponosi producent lub operator, który finansuje inwestycję z późniejszych opłat (z prowizji ze sprzedaży biletów).

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 wrzesień 2014 13:24
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe