logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Firmy w Polsce nieprzygotowane na cyberataki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Aż 40% dużych przedsiębiorstw w Polsce nie ma przygotowanego scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku lub podobnych zdarzeń. Według nowego badania Intela, przeprowadzonego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, polskie firmy troszczą się o bezpieczeństwo IT w mniejszym stopniu niż przedsiębiorstwa z pobliskich Czech czy z Węgier.

   Narażeni na straty
Badanie Intela zostało przeprowadzone w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech wśród 250 decydentów IT z przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 150 osób. Krajem, w którym firmy są najlepiej przygotowane na wypadek cyberataku, są Czechy, gdzie 84% osób decyzyjnych w obszarze bezpieczeństwa IT deklaruje, że w ich przedsiębiorstwie przygotowano scenariusz awaryjny, gotowy do wdrożenia, gdyby doszło do ataku na sieć firmową. W Rumunii planem tego typu dysponuje 72% firm, natomiast w Polsce i na Węgrzech – 60%, w związku z czym 40% przedsiębiorstw w przypadku wystąpienia cyberataku lub podobnych zdarzeń reaguje na nie z opóźnieniem, narażając się na dodatkową stratę czasu, pieniędzy i danych.

  Cyberataki w co czwartej polskiej firmie
Niskie rozpowszechnienie planów reagowania na cyberataki pośród przedsiębiorstw w Polsce zaskakuje, gdy zestawimy je z danymi dotyczącymi naruszeń bezpieczeństwa IT w ostatnich 6 miesiącach. Do incydentów takich jak atak złośliwego oprogramowania, dostęp nieuprawnionych osób do danych firmowych, wycieki danych itp. doszło w 27% dużych polskich firm (w 22% 1-3-krotnie, w 5% przynajmniej czterokrotnie). W krajach, które wzięły udział w badaniu, najmniej przypadków naruszenia bezpieczeństwa IT odnotowały w ostatnich miesiącach firmy z Rumunii (wystąpiły one w 18% firm). Na Węgrzech i w Czechach wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 29% i 36%.

- Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki, a ich ataki mogą mieć negatywny wpływ zarówno na finanse, jak i wizerunek firm. Dlatego z perspektywy bezpieczeństwa IT kluczowe jest stosowanie najnowszych i najbezpieczniejszych technologii, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie - mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

   Z każdą kolejną generacją procesorów Intel Core vPro Intel udoskonala zabezpieczenia na poziomie sprzętowym, pomagając w ochronie cennych firmowych danych. Niedawno zaprezentowana technologia Intel Authenticate, dostępna na procesorach Intel Core vPro 6. generacji, umożliwia trójstopniowe uwierzytelnianie, zapewniając maksymalny poziom ochrony przed kradzieżą tożsamości i danych.

- Aby wyprzedzić rozwój zagrożeń technologicznych, trzeba nie tylko stawiać na innowacje, ale również pamiętać o udoskonaleniu istniejących już w firmie zabezpieczeń i o najlepszych praktykach kodowania aplikacji. To niezwykle istotne w dzisiejszym, narażonym na cyberataki świecie. Badacze McAfee Labs dokładnie analizują cyberprzestrzeń i w kwartalnych raportach ostrzegają o nowych zagrożeniach, które pojawiają się w tempie nawet 327 na minutę. Wśród nich za każdym razem odkrywamy coraz bardziej wyrafinowane - cyberprzestępcy obmyślają bowiem wciąż nowe sposoby generowania sprytnie zamaskowanych zagrożeń. Aby ich uniknąć, należy postawić na dwa elementy: zabezpieczenia i edukację. Szefowie firm oraz producenci muszą dbać o stan wiedzy swoich pracowników i klientów - pamiętajmy, że to właśnie dobra intuicja i świadomość zagrożeń pozwalają ustrzec się przed większością najgroźniejszych ataków - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland.

Ostatnio zmieniany piątek, 30 wrzesień 2016 08:29

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj