logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Nowe technologie zmieniają świat biznesu w Polsce i Europie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do 2020 roku na świecie funkcjonować będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, 50 razy więcej niż jeszcze 5 lat temu. Nowe technologie oznaczają zmiany w zarządzaniu procesami biznesowymi w firmach i mogą przyczynić się do zwiększenia ich zysków. O tym jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać tę szansę rozmawiali uczestnicy paneli poświęconych nowoczesnym technologiom i przedsiębiorczości podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

   W chwili obecnej jesteśmy uczestnikami rewolucji cyfrowej, która coraz szybciej przenika do codziennej pracy zmieniając procesy biznesowe i stawiając nowe wyzwania przed firmami. Cyfryzacja - jest jednym z trzech po urbanizacji i industrializacji - megatrendów, który sprawia, że zwiększa się zakres operacji biznesowych wykonywanych już nie tylko na komputerach, ale również urządzeniach mobilnych. To z kolei mocno wpływa na działalność biznesową firm.
  
- Nastawienie na wykorzystanie nowych technologii wyraźnie widać już nie tylko w sektorze szybo zbywalnych dóbr, ale również w takich branżach jak przemysł czy energetyka. To właśnie megatrendy i idące za nimi technologie są podstawą zmian zachodzących w przedsiębiorstwach, które pozwalają im znacznie rozwinąć działalność - mówił podczas panelu „Przedsiębiorczość i innowacje w Europie - jak nowe technologie zmieniają świat biznesu?”  Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska. - Rewolucja technologiczna to według panelistów również sposób na sprostanie największym europejskim i globalnym wyzwaniom jak np. zwiększone zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnej konieczności redukcji emisji CO2. Sprostanie tym wyzwaniom jest dziś możliwe dzięki konwergencji technologii operacyjnych (OT) i informatycznych (IT) przyspieszonych przez rozwój Internetu Rzeczy (IoT). Powstające na tej bazie innowacyjne, wzajemnie skomunikowane produkty energetyczne typu smart pozwalają przedsiębiorstwom lepiej funkcjonować w zmienionym, cyfrowym świecie.

Jednocześnie rozwiązywanie różnych problemów społeczeństw, zarówno lokalnych jak i globalnych przy użyciu nowych technologii stało się dla wielu firm sposobem na rozwinięcie biznesu. To pokazuje, że wdrażanie nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach jest kierunkiem w którym powinny zmierzać europejskie przedsiębiorstwa.

   Firmy chcą wprowadzać nowe technologie
Na znaczeniu zyskuje Internet rzeczy (IoT). Według badań przeprowadzonych przez Schneider Electric, w którym udział wzięło ponad 2500 firm, 70% kadry kierowniczej stwierdziło, że dostrzega wartość biznesową, jaką niosą za sobą nowe technologie w szczególności IoT. Co więcej 2/3 firm planuje wdrożenie rozwiązań IoT w 2016 roku przy pomocy aplikacji mobilnych, a 23% zacznie korzystać z nich w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Jednak nowe technologie to nie tylko obszar związany z tworzeniem nowych produktów. Przedsiębiorstwa potrzebują nowych rozwiązań także w innych obszarach takich jak analiza danych (Big Data), marketing, sprzedaż czy logistyka.  

- Bardzo szybko rozwija się również gałąź gospodarki, jaką jest e-commerce. W samej Polsce, według badania „E-commerce w Polsce 2016”, 48% internautów (z pośród 25,8 mln obecnych w Polsce), dokonało kiedyś zakupów online, a 75% robiących zakupy w ten sposób robi to, gdyż ceny są atrakcyjniejsze niż w sklepach tradycyjnych. To pokazuje, że nowe technologie znacząco ułatwiają prowadzenie, a przede wszystkim rozwój biznesu. W Europie powinniśmy skupić się na tym, aby maksymalnie zwiększyć dostęp do nowych technologii dla firm i pomagać im zrozumieć możliwości, jakie płyną z ich wykorzystania - mówił w podczas panelu „Wpływ e-commerce na rozwój gospodarczy” Jacek Łukaszewski.

Współczesna gospodarka potrzebuje nowych metod zarządzania, które będą lepiej dostosowane do zmieniającego się świata wykorzystującego nowoczesne technologie. Warto jednak inwestować w rozwój technologii i ich wykorzystanie w biznesie, gdyż pozwala to zdecydowanie szybciej rozwinąć firmy i gospodarkę.

Ostatnio zmieniany piątek, 21 październik 2016 09:20

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj