Zaloguj się

Goodyear reaktywuje zużyte opony do samochodów ciężarowych

Opony do samochodów ciężarowych można kilka razy wskrzesić. Sieć Goodyear TruckForce oraz program Next Tread pomagają właścicielom samochodów w uzyskaniu maksymalnych przebiegów, z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Pozwala to ograniczyć koszty eksploatacyjne i niekorzystny wpływ opon na środowisko. Typowa opona, w której bieżnik zużył się poniżej dopuszczalnego poziomu, może zostać poddana nacinaniu bieżnika, bieżnikowaniu, ponownemu nacinaniu bieżnika, a w niektórych przypadkach ponownemu bieżnikowaniu.

I

Najbardziej znanym i zalecanym sposobem przedłużenia życia opon samochodów ciężarowych jest ich bieżnikowanie. Jest to korzystne przede wszystkim ze względów ekonomicznych, ponieważ koszt bieżnikowanej opony stanowi około 50-65% kosztu zakupu nowej opony, a przebieg opony bieżnikowanej jest porównywalny z przebiegiem nowej opony. Ponadto, w przypadku bieżnikowania opon wykorzystuje się ponownie 75% materiału, a więc proces ten tylko w niewielkim stopniu może wpływać na środowisko naturalne.

Nacinanie bieżnika przeprowadza się najczęściej wtedy, gdy jego wysokość obniży się do 3-4 mm w oponach eksploatowanych na typowych drogach lub 5-6 mm w oponach używanych na drogach złej jakości. Wyjątkową aktywność w segmencie rynku ogumienia bieżnikowanego przejawia koncern Goodyear, który wdrożył kompletny program bieżnikowania – Next Tread.

„Next Tread to seria nowatorskich sposobów bieżnikowania, które oferowane są w sieci Truck Force firmy Goodyear. Kierowcy oraz właściciele pojazdów mogą skorzystać z takich rozwiązań, jak UniCircle oraz UniWing i nadal użytkować usprawnione opony, bez utraty bezpieczeństwa” – powiedział Janusz Krupa, kierownik ds. produktu: opony ciężarowe w firmie Goodyear Dunlop Tires Polska.

2

UniCircle to bardzo wydajne rozwiązanie z bezsplotowym bieżnikiem w kształcie pierścienia, który zakłada się przed wulkanizacją na korpus opony. Zapewnia jednorodne połączenia karkasu z bieżnikiem, doskonałe wyważenie, niski poziom wibracji, równomierne zużycie i wysokie przebiegi. UniCircle dysponuje dziewięcioma wzorami bieżnika do zastosowań w transporcie dalekiego zasięgu, regionalnym oraz miejskim. Z kolei UniWing to bieżnikowanie z wstępną wulkanizacją, zapewniające jednorodność i wysokie przebiegi. Bieżnik posiada specjalne skrzydełka, które ułatwiają dopasowanie korpusu do opony. UniWing dostępny jest w 10 wzorach bieżnika. Może być stosowany do opon uniwersalnych, terenowych oraz miejskich.

Technologia bieżnikowania na gorąco

Po zużyciu się nowej opony karkasy Goodyear oraz Dunlop poddawane są gruntownej ekspertyzie. Następnie oponę poddaje się procesowi bieżnikowania, który polega na wymienieniu warstwy bieżnika oraz warstwy ochronnej. Zastosowane surowce oraz komponenty są identyczne jak w przypadku produkcji nowych opon. Ostatecznie, po procesie wulkanizacji, otrzymuje się gotowy produkt, który jest idealnym odzwierciedleniem opony nowej.

Opony bieżnikowane w technologii na Goodyear Next Tread oraz Dunlop Next Tread to:
•    perfekcja wykonania,
•    bezpieczeństwo eksploatacji,
•    osiągi porównywalne z oponami nowymi,
•    niezawodny system jakości i kontroli opon,
•    dbałość o środowisko naturalne.

W tym roku Goodyear wdrożył już na polskim rynku 22 nowe rozmiary gotowego produktu opon bieżnikowanych w technologii na gorąco. Proces produkcji takich opon odbywa się w fabrykach firmy w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech.

Zaloguj się by skomentować