Zaloguj się

Jak wybrać operatora logistycznego?

Zbliżają się święta, z roku na rok powiększa się katalog świątecznych ofert, produktów, które zanim trafią pod choinkę, przechodzą długą drogę. Planowanie, produkcja, transport, magazynowanie - pojawia się pytanie: jak znaleźć zaufanego partnera, który zajmie się obsługą logistyczną towaru?

Na przestrzeni ostatnich lat rynek usług z branży TSL sukcesywnie rozwija się. Pojawiają się na nim nowe firmy, obecne rozszerzają zakres oferowanych usług. Ponadto, na rynku dochodzi do fuzji i aliansów strategicznych. Najbliższe wyzwanie dla branży TSL wiąże się ze Świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem. Przedświąteczna machina ruszyła. Rośnie gwałtownie ilość przewożonych towarów. W centrach logistycznych przygotowane są zestawy produktów, które muszą trafić na półki sklepowe jeszcze przed Świętami, zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy.

Jak wybrać operatora logistycznego?

Przy wyborze operatora logistycznego, firma powinna sobie w pierwszej kolejności zadać pytanie: czy usługi oferowane przez dostawcę rozwiązań logistycznych są zgodne z potrzebami firmy? Jeśli zachodzi zgodność oczekiwań klienta z ofertą operatora, kolejnym krokiem jest uzyskanie informacji na temat faktycznej a nie tylko deklarowanej jakości usług.

- W tym przypadku warto sięgnąć po referencje, zwłaszcza, jeśli operator obsługuje firmy z podobnej lub tej samej branży, w której funkcjonuje potencjalny klient. Przy podpisywaniu umów długofalowych w szczególności zasadne jest uzyskanie informacji od klientów operatora logistycznego na temat tego, w jaki sposób układa się współpraca i czy realizowane są założone wskaźniki jakościowe. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na terminowość. Należy także pamiętać o takich elementach jak brak uszkodzeń, brak kradzieży, czy bezpieczeństwo przesyłek  – mówi Monika Pachniak-Radzińska z firmy Schenker.

Bardzo ważną rolę w wyborze partnera logistycznego odgrywa przepływ informacji między usługodawcą - operatorem logistycznym a odbiorcą, czyli klientem. Chodzi tu zarówno o informacje na temat statusu przesyłki, który zwykle jest dostępny drogą on-line, jak również o szybką reakcję na odchylenia w realizacji usługi, w tym przekazywanie informacji do uczestników łańcucha logistycznego.

- Szybki przepływ informacji jest szczególnie ważny w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w procesie realizacji usługi np. wypadków na drodze, które uniemożliwiają terminową realizacje usług. Integracja informatyczna pomiędzy klientem i operatorem logistycznym prowadzi do usprawnienia procesu logistycznego. Dzięki niej następuje skrócenie czasu obsługi i znaczne zmniejszenie błędów, które w trakcie procesu mogą powstawać – wyjaśnia Monika Pachniak-Radzińska.

Przy wyborze operatora warto również zwrócić uwagę na cenę a raczej właściwe relacje pomiędzy ceną a jakością, którą otrzymuje klient. W tej sytuacji warto także sprawdzić wiarygodność potencjalnego partnera na rynku usług TSL. Sprawdzenie można dokonać przy użyciu wywiadu środowiskowego i handlowego.

- Dobrym źródłem informacji o operatorze logistycznym są klienci, którzy korzystają z jego usług lub korzystali z nich w przeszłości. Negatywna opinia o operatorze, wyrażona przez niezadowolonego klienta, powinna skłonić nas do pogłębionej analizy przyczyn i wzmożonej ostrożności - dodaje M. Pachniak-Radzińska.

Niezależnie od danych pozyskanych od klientów warto również sprawdzić jaka jest ocena wiarygodności operatora dokonana przez wywiadownie gospodarcze (np. Dun & Bradstreet czy Coface Poland Credit Management Services). Oczywiście ważnym źródłem informacji jest sam operator logistyczny. Szczególnie w dużych przetargach międzynarodowych zdarzają się tacy klienci, którzy oczekują od operatora logistycznego informacji na temat kompetencji, doświadczenia kadry zarządzającej. Jest to dosyć ciekawy kierunek pokazujący, że klient przykłada wagę do długookresowych relacji.

Bardzo ważną kwestią dla wszystkich przedsiębiorstw korzystających z usług TSL, czyli dziedziny szczególnie narażonej na ryzyko uszkodzeń i kradzieży, jest pozyskanie informacji na temat ubezpieczeń operatora. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość ubezpieczenia ale również zakres objętego nim ryzyka i zawarte w umowie klauzule o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela w określonych sytuacjach.


(Artykuł przygotowany przez firmę Schenker)

Ostatnio zmieniany w piątek, 24 listopad 2006 09:38
Zaloguj się by skomentować