Zaloguj się

Zmiany w PKP Intercity

Transport kolejowy od wielu już lat skutecznie konkuruje z transportem samochodowym oraz z podróżami lotniczymi. Coraz więcej pasażerów przekonuje się, że na wielu trasach to pociąg, czyli wynalazek z pierwszej połowy XIX wieku, jest najlepszym sposobem na szybkie i wygodne pokonanie dużych odległości. Oczywiście pociąg, jakim mogą podróżować pasażerowie w XXI wieku, wygląda zupełnie inaczej, niż w czasach, gdy dokonywał rewolucji komunikacyjnej na nieznaną dotąd skalę. Od lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to do użytku weszły pierwsze superszybkie pociągi, koleje na całym świecie wprowadzają coraz to nowe udogodnienia dla klientów.

Wagon Filmowy
Przykładem udogodnienia dla podróżujących jest Wagon Filmowy PKP Intercity, wprowadzony na tory 1 lipca w ramach ogólnopolskiej akcji "Orange Kino Letnie". Wyprodukowany w Polsce wagon jest wyposażony w 2 ekrany LCD o przekątnej 26 cali oraz 16 głośników. W jego klimatyzowanym, komfortowym i całkowicie wyciemnionym wnętrzu umieszczono 66 wygodnych foteli, w których pasażerowie przez całą podróż mogą oglądać filmy.


Wagon Filmowy to kolejne udogodnienie, którego celem jest zwiększenie komfortu podróży w pociągach należących do PKP Intercity. Jego działalność nie zakończy się na wykorzystaniu w prowadzonym tego lata projekcie "Orange Kino Letnie". PKP Intercity zamierza korzystać z wagonu przez cały rok przewożąc pasażerów na przykład na najpopularniejsze festiwale filmowe i muzyczne, imprezy sportowe czy kulturalne. Prowadzone są już rozmowy z potencjalnymi partnerami.

Inne udogodnienia w PKP Intercity
Cały czas trwa modernizacja taboru tej spółki, czego przykładem jest dokonanie zakupu 10 wielosystemowych lokomotyw Siemens Eurosprinter, mogących osiągać prędkość 230 km/h oraz przetarg na 20 składów zespolonych, które będą mogły poruszać się po obecnie istniejącej infrastrukturze z prędkością powyżej 200 km/h. Firma czeka również na dostawę 17 nowych wagonów konwencjonalnych.
Aby skutecznie przekonać Polaków do podróżowania koleją, PKP Intercity inwestuje w nowoczesne systemy sprzedaży. Już niedługo pasażerowie pociągów pospiesznych będą mogli kupować bilety przez Internet, a na niektórych dworcach pojawią się biletomaty. Wygodzie pasażerów służą także Centra Obsługi Klienta (Poznań, Szczecin, Wrocław, Gdańsk, Warszawa) oraz infomaty (elektroniczne stanowiska informacyjne), a także 400 terminali mobilnych do płacenia za bilety kartą płatniczą na pokładach pociągów.
W ofercie PKP Intercity jest także supernowoczesny wagon konferencyjny, wykonany w całości w Polsce. Główną część wagonu zajmuje dwudziestoosobowy stół konferencyjny, z wbudowanymi gniazdami do zasilania komputerów przenośnych. Naszpikowany nowinkami elektronicznymi (takimi jak bezprzewodowy Internet, 40-calowy ekran LCD, system nagłośnienia, odtwarzacze CD, VHS, DVD, radio, 4 bezprzewodowe mikrofony), stanowi mobilne centrum konferencyjne dla pasażerów podróżujących z Intercity. 


 
Dzięki tego typu innowacjom do podróżowania koleją skłania się coraz więcej pasażerów. O ile w roku 2003 z przewozów PKP Intercity skorzystało 8,5 mln pasażerów, to już w roku 2007 ich liczba wzrosła do 11,5 mln, co oznacza przyrost o ponad 25%. Zdaniem specjalistów zajmujących się transportem masowym ta tendencja się utrzyma, w większość przypadków kolej jest bowiem najwygodniejszym i najszybszym sposobem na podróż.

Spółka PKP Intercity istnieje od 2001 roku. Na początku 2008 roku została przekształcona w spółkę akcyjną, co jest kolejnym etapem przygotowywania przedsiębiorstwa do wprowadzenia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. W grudniu 2008 roku Spółka PKP Intercity, w ramach realizacji rządowej strategii dla transportu kolejowego, przejęła obsługę międzywojewódzkich połączeń pospiesznych. Obecnie Spółka obsługuje łącznie 555 pociągów.

Ostatnio zmieniany w piątek, 11 wrzesień 2009 16:04
Zaloguj się by skomentować